Genel

1 Mayıs 2010 Taksim

Hükümet 32 yıl sonra 1 mayıs kutlamalarının yapılmasına izin verdi. Kutlamaların  1 mayısla özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı‘ ndan yapılmasıda çok önemli bir gelişme. Başbakanın açıklamasına göre, sendikalara ve işçilere mümkün olduğundan müsamaha gösterilecek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü‘ nün rahat geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Aynı zamanda resmi tatil olan 1 Mayıs 2010 gününün olaysız geçmesi, provokasyona asla taviz verilmeyeceğide Vali Muammer Güler tarafından yapılan açıklamada konuşuldu. En son 1 Mayıs 1077 de izin verilen Taksim Meydanı’ ndaki kutlamalara, demokratik açılım sürecinin bir parçası olarak bu sene uzun bir aradan sonra izin verildi.

 

1 Mayıs 1977′ de Ne Oldu?

Tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçen kutlamalarda, yaklaşık 500 bin kişi İşçi Bayramı kutlamaları için İstanbul Taksim Meydanı’ nı doldurmuştu. Katılımın bu denli yüksek olması sebebiyle kutlamalar akşam saatlerine kadar sürdü. DİSK başkanı Kemal Türkler’ in kürsüdeki konuşması bitmeden, etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı. Sular İdaresi binasından ve meydandaki bugünkü Marmara Oteli’ nin çeşitli katlarından kalabalığa ateş açıldı. Polis panzerleri kalabalığın içerisine dalarak, insanları kazancı yokuşuna doğru sürüklemeye başladı. Ancak Kazancı Yokuşu’ nun çıkışına o gün bir kamyon parketmiş ve kalabalığın kaçmasını önlemişti. Olayların sonucunda toplam 33 kişi yaşamını yitirmiş ve 13o kişi de yaralanmıştı. Ölenlerden 28 kişi Kazancı Yokuşu’ na parkeden kamyon yüzünden sıkışarak can vermişlerdi. Olayın failleri hiçbir zaman yakalanamadı ve 1 Mayıs 1977 tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

1 Mayıs’ ta Kapatılacak Yollar

Güvenliği sağlamak için, İstiklal Caddesi, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu tümüyle giriş ve çıkışlara kapatılacak. Şişli ve Şişhane’ den başlayacak yürüyüş için bu istikametler araç trafiğine kapatılacak. Metro ise sadece Mecidiyeköy’ e kadar hizmet verecek. Kabataş-Taksim arası füniküler çalışmayacak. Etkinlik 10:00  – 16:00 arasında sürmesi plandığından aynı gün oynanacak  ve 20:00′ de başlayacak iki önemli maç ertelenmeyecek.

1 Mayıs’ ı Resmi Tatil Olarak Kutlayan Ülkeler

Arnavutluk, Bangladeş, Çek Cumhuriyeti, Eritre, Finlandiya, Gambiya, Hindistan (bölgesel), İsveç, İzlanda, Karadağ, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Vatikan, Yunanistan.Almanya, Avusturya, Bahreyn, Barbados, Brezilya, Fransa, Irak, İspanya, İtalya, Lübnan, Malavi, Malezya, Nijerya, Pakistan, Suriye, Zambiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Vallis ve Futuna, Mozambik, Namibya.

Toplam 20 bin civarı polisin görev alacağı 1 Mayıs’ ın tamamen olaysız geçmesi ve önümüzdeki yıllara referans olabilecek bir olgunlukla geçmesini temenni ediyoruz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu