FotoğrafTarih

1900’lü Yıllardan Kalma Geleceğe Dair Tahmin İçeren Kartpostallar

Uzun yıllar önce, uçan makineler(uçak) ya da hareketli resimlerin yayını(televizyon), gelecekte varolması muhtemel gözüken ama o döneme göre oldukça tuhaf icatlardı. Gelecek nesillerin mutlaka kullanacığını düşündükleri bu icatları, geçmiş yıllarda yaşayan bilim-kurgu severler tarafından hep hayal edildiğini gerek romanlardan gerekse geçmiş dönemde çizilmiş resimlerden anlayabiliyoruz.

Örneğin Jules Verne, henüz 19. yy’ da deniz altı ya da uçak seyehati kavramları pratik olarak yapılmıyorken, romanlarında uzay, hava ve su altı seyahatlarine hep yer vermiş bir yazardır. Ya da Leonardo Da Vinci‘ nin 1500’ lü yıllarda tank ve helikopter tasarımları yaptığı, hatta hesap makinası ve güneş enerjisininin kullanımı ile ilgili ciddi çalışmalarının olduğunu görebilirsiniz.

Bizde bu düşünceyle yola çıkan, Alman çikolata üreticisi Hildebrands adlı şirketin, 1900′ lü yılların başında, üzerlerinde geleceğin nasıl olacağına dair tasvirleri içeren kartposttaları sizlerle paylaşıyoruz. Teknolojik gelişmelerin nasıl olacağına dair düşünceler hemen hemen benzer şekilde gelişmiş gibi günümüzde de. Bazıları ise halen araştırmaları süren çalışmalar.

Televizyon Yayını

Su Üzerinde Gezinti

Trenle Taşınan Evler

Kişisel Uçuş Makinesi

Kişisel Uçan Gemi

Tren Yolunda Gidebilen Gemi

Polisler için X-Ray Gözetin Makinesi

Hava Kontrol Makinesi

Kuzey Kutbunda Yaz Tatili

Taşınabilir Kaldırım

Çatılı Şehirler

Sualtı Turist Gemisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu