GenelListeNasıl?

21 Adımda Sağlıklı Yaşam Rehberi

Sirke

Yalnızca salatalara sos olarak kullanılan sirkeyi hem gıda hem temizlik maddesi olarak daha sık tüketebilirsiniz. Canan Karatay’ın da sık sık bahsettiği üzere deterjanlardan çok daha doğal ve etkili. Reklam gibi olmasın ama Ferfresh ve Kemal Kükrer marka temizlik sirkelerini marketlerden temin edebilir ya da evde kolaylıkla kendi sirkenizi kurabilirsiniz. Kararmış çaydanlıktan yağlı tencereye kadar yarım çay bardağı sirke ve aldığınca su ile temizleyemeyeceğiniz hiçbir şey yok neredeyse. Ancak yüksek asitliği sebebiyle cilde aşırı teması tahriş edici olacaktır. Bunun yanında yüksek ateş halinde sirkeli suya batırılan mendillerin eklem yerlerine konulması da geleneksel ve %100 çalışan bir ateş düşürme yöntemidir.

Kolonya ve Dezenfektanlar

Kısaca söylemek gerekirse: Uzak durun! İçinde ne olduğunu bilmediğiniz, yoğun kimyasal içeren dezenfektanların gerçek anlamda temizlikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Kolonya elbette ki biraz farklı… İyi bir kolonya gerektiğinde kullanımı sayesinde hijyeni sağlayabilir. Diğer yandan yoğun kullanımı sonucu cildimizde bulunan yararlı/koruyucu bakterileri de öldüren kolonya aslında bizi dışarıdan gelecek saldırılara karşı daha korumasız hale getiriyor.

Kulaklık

Gün içerisinde eğer çok sık telefon görüşmesi yapmanız gerekiyorsa kulaklık kullanmayı deneyin. Böylelikle sağlığınız için kritik öneme sahip baş-boyun bölgeniz daha az radyasyona maruz kalmış olacak. Tabi bu sık kulaklık kullanımı esnasında kulaklıklarınızın hijyeni de aynıderecede önemli.

Dişler

Vücudumuzdaki bakterilerin belki de anavatanı olan ağzımıza gereken özeni göstermek ve dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak, diş bakımımızı düzenli olarak yaptırmak zorundayız. Ağzımızın, sindirimimizin başladığı yer olduğunu hatırlayarak belki daha özenli davranabiliriz. Ağız kokusu da cabası…

Elektronik Cihazlar

Uyumadan önce evinizdeki tüm elektronik cihazların (elbette buzdolabı hariç) fişlerini çektiğinize emin olun. Modem gibi sürekli aktif cihazlara özellikle dikkat. Telefonlarınızı da mümkünse uçak konumuna alın, hatta kapatın. Bu ikisini de yapamıyorsanız yatağınızdan uzak tutmaya özen gösterin.

Düzenli Yaşayın

Uyanma, çalışma, dinlenme ve uyuma saatlerinizi düzene sokarsanız, vücudunuzun da bu tempoya alışması ve ona göre çalışması daha kolay hale gelecektir. Beklenmedik uzun çalışmalar ya da gece geç saate kadar uyanık kalmak vücudun temposunu yani metabolizmanızın genel gücünü olumsuz etkiler. Genel bir plana uyum göstermeyi başarırsanız bağışıklık sisteminin en önemli düşmanlarından stres seviyesini de kontrol altına almış olacaksınız.

Lim-On

Gülmeyin. Roll-on yerine hafifçe seyrelteceğiniz limon suyunu kullanmayı deneyin. Kişisel bakım sonrası bir parça tahriş edici olabilir ancak kesinlikle daha doğal ve diğer kimyasallardan daha az zararlı.

Etimatik

Deterjan değil, temizlik ürünü. Parfüm içermez, fosfat ve petrol türevleri içermez. İçinde zararlı kimyasallar bulunduran temizlik maddeleri yerine etimatiki öneririz. Koyu renk kıyafetlerinizde deterjan izi bırakmamak için daha az deterjan kullanmayı deneyebilirsiniz ve itiraf edelim renk çıkarmada üstün bir performansı yok. Belli belirsiz bir leke için sağlıksız bir ürün kullanmak mı derseniz, bizim kararımız belli. Tercih sizin.

Aydınlatma

Kısa ve net: LED. Hem daha sağlıklı hem daha ekonomik.

Zeytin ve Yağı

Canan Karatay’dan sevgilerle… Bağışıklık sisteminizin can dostu zeytinyağını riviera falan değil, paraya kıyıp soğuk sıkım, yüksek kalite almak lazım. Bizim tercihimiz Vakıflar. Kolay bulamayacaksınız belki ama piyasadaki birçok yağdan daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz. Bu arada zeytin de tabii ki. Kahvaltıda kendini ekmekle zehirleyenlere zeytini denemelerini öneririz.

Çörekotu ve Yağı

İster çiğ ister soğuk sıkım yağını tüketin ama mutlaka çörekotu tüketiminizi de artırın. Bağışıklık sistemi güçlendirici, hücre yenileyici, anne sütü artırıcı… Bize inanmıyorsanız Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy’un açıklamaları birkaç tık ötenizde. Sevil Hanım’ın da dediği gibi soğuk sıkım çörekotunuzun peroksit miktarını ya ölçtürün ya güvenilir firmalardan temin edin çörekotu yağınızı. Bizden söylemesi.

Fazla…

Her şeyin fazlasından uzak durun. Fazla acı, fazla yağlı, fazla tuzlu, fazla çalışma, fazla dinlenme…

Şeker

Canan Karatay’ın deyişiyle “en tatlı zehir”. Şeker sağlığınızın baş düşmanı… Önce tüketiminizi azaltın, ilk fırsatta da tamamen bırakın.

Spor

Yapın ama kendinizi harap etmeyin. Bu ikisi kesinlikle farklı şeyler. Vücudunuzun bir bölümü yerine tamamını kullandığınız sporları tercih edin. Yürüyüş bandı yerine yürüyüşe çıkın. Hem kapalı alan havalandırmalarının zararlarından korunmuş olursunuz hem de D vitamini ve temiz hava alırsınız.

D Vitamini

Karatay hocamızın da ısrarla belirttiği gibi D vitamini olmazsa olmazımız. Ya güneşten alacağız ya eczaneden… Gündüz iş nedeniyle kapalı mekanlarda bulunanlar, tesettürlü bayanlar ve dışarı çıkamayan hastalar için eczaneden temin edebilir. Yetişkin için olduğunu belirterek, D Vit ampülü 2,5-3 TL gibi uygun bir bedel karşılığı alıp her ay düzenli olarak kullanabilirsiniz. Canımız Canan Hocamızın da belirttiği üzere D vitamini düzeyimizi 100’ün üzerinde tutmakta fayda var.

Mutluluk Hormonu

Mutlu olun, mutlu edin. Doğanın dengesi ve insan türünün devamının bu güzel eyleme bağlı olması ne kadar da manidar, değil mi? Yapılan araştırmalar hücre düzeyindeki bozuklukların, vücudun mutluluk hormonu salgıladığı zamanlarda daha kolay giderildiğini ispatlamış durumda. Gel de gülme şimdi 🙂

Yapay Vitaminler, Protein Tozları

Adı üstünde: Yapay! Uzak durun! Güçlü ve güzel görünmek uğruna doğallıktan uzaklaşmanın bir bedeli oluyor genellikle. Hiç tavsiye etmeyiz.

Su

Böbrek ya da kalp rahatsızlığını yoksa günde ortalama 2,5 litre – yaklaşık 13 bardak su tüketmeniz gerekiyor. Vücudunuzun dengesi ve elbette bağışıklık sisteminiz için olmazsa olmaz…

Kulak Çubuğu

Kulağın doğal hijyen düzenleyici tabakasını sıyırdığı ve kiri kulağın daha derinine doğru ittiği için kulak çubuklarından uzak durun. Duş esnasından kulağınızın için hafif suyla yıkamak yeterli bir temizlik yöntemi. Kulağınıza kaçan su da duştan sonra kendiliğinden çıkacaktır.

HPV

Bağışıklık sisteminin beslenme ya da strese bağlı olarak düştüğü dönemlerde daha sık semptomlarıyla kendini gösteren bir çeşit virütik hastalık. Tam anlamıyla bir tedavisi bulunmadığı gibi basit/yaygın siğillerden kansere kadar birçok hastalığın nedeni olabilmektedir. El ve ayaklarda yaygın olarak görülür. Eczanelerden satın alınan asit türevleriyle semptomları giderilir. Genellikle nükseder ancak el ve ayaklarda görüleni çok da hayati bir sağlık sorunu değildir. Çocuklarda, ergenlik döneminde gençlerde ve bağışıklık düzeyi düşmüş erişkinlerde rastlanır. Genital bölge siğilleri ise cinsel yolla bulaşır. Prezervatif asla tam anlamıyla koruyucu değildir. Ortak havlu, iç çamaşırı kullanımı, duş ve tuvalet kullanımı ile de sıklıkla bulaşır. Korunmanın tespit edilen bir yolu bulunmamakla birlikte genel bağışıklı seviyesinin yüksek tutulması en etkili yöntem olarak öne çıkmıştır.

Diğer beslenme tavsiyeleri

Şeker katmadığından emin olduğunuz yerel bir balcıdan aldığınız ya da organik sertifikalı bir balı tüketin. Aksi halde yemeyin. Bal yiyeceğim diye sağlığınızdan olmayın. Meyve suyu yerine meyveyi posasıyla tüketin. Meyve suyu aniden şekeri yükseltir ve uzun vadede vücut dengesini bozar. Meyve yediğiniz zaman da aynı miktarda şekeri alsanız dahi meyvenin posası insülin emilimini doğal zamanı içerisinde gerçekleştirecektir. Sofrada yüksek mineralli kaya tuzu tüketmeye gayret edin. Hamburger yerine lahmacun, poğaça yerine haşlanmış yumurta tercih edin. Yemek yaparken yağı da yemeği de yakmamaya özen gösterin. Her sebze ve meyveyi mevsiminde, taze tüketmeye çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu