Eğitim

24 Nisan 2011 Ales Sınavı Yapıldı, Farketmez.net yine oradaydı !

Bugün farketmez.net olarak ikinci kez Ales sınavına katıldık ve bu kez eşit ağırlık puan hedefleyerek Sözel 1, Sayısal 1 ve Sayısal 2 testlerini çözdük. Sınav merkezimiz İstanbul Üniversitesiydi, bildiğimiz muhit olduğu için, biraz erken Beyazıt’a gittik ve kahvaltımızı yaptıktan sonra sınav salonuna doğru yola çıktık. Kopya skandallarından sonra güvenlik önlemlerinin artırıldığını biliyorduk. Bu kez daha değişik uygulamalarla da karşılaştık. Standart güvenlik önlemlerini zaten biliyorsunuz. Ales sınavında ilk olarak kişiye özel kitapçık uygulaması da kullanılmış. Kitapçıklarınızın üzerinde, kendi resminizi ve kitapçık numarasını görüyorsunuz. Biz de gördük ve kitapçık numaramızı cevap kağıdımıza işaretledik. Saat konusu biraz sıkıntı yaratıyor. Koca sınav salonunda küçüçük bir saat vardı.

Ayrı bir paragraf da ÖSYM Kırtasiye Kutusu için açmak gerekiyor. Daha önceleri naylon poşet içinde verilen, kalem, kağıt mendil, şeker ve silgi bu sefer daha profesyonel bir sunumla, ösym kırtasiye kutusu olarak hazırlanmış. Kalemlerin markası ise daha önce Faber Castell iken, Fatih olarak değişmiş. Silginin markası yine Pelikan, şeker ise herkesin sevdiği Olips naneli. İşte size Ösym Kırtasiye Kutusunun bir kaç fotoğrafı.

Gelelim sınava… Sınavı çözmeye sözel 1 testinden başladık. Sorular ne çok zor ne de çok kolaydı. Her zaman olduğu gibi, herkesin çözebileceği sorulardan, eleyici zor sorulara doğru bir yelpaze vardı. Mantık soruları olarak bilinen pazar bulmacası tadındaki sorulardan 2 grup altında 8 adet bulunuyordu. Birincisi kolay denilebilecek bir soru iken diğer grup biraz kafa karıştırdı.Sözel sorularda birden karşınıza çıkan kavanoz dizme sorusu da bu bölümün yıldızıydı diyebiliriz.

Ardından Sayısal 1’ye geçtik. Sayısal 1 sınavı da üstte bahsettiğimizden farklı değildi. Bir bakışta çözebileceğiniz soruların yanında 5-6 dakika kadar el oyalayan sorular da vardı. Kimi soruda ise oldukça zaman kaybetmemize rağmen çözüme ulaşamadık. Neyse, bu bölümü de 3 boşla ve hayli zaman kaybıyla atlattıktan sonra, sayısal 2 bölümüne geçebildik.

Sayısal 2’ye gelindiğinde çok az zamanımız kalmıştı. Kolaylarını seçmeye çalışarak 20 civarında soruya bakabildik. Ama çözdüklerimiz büyük ihtimalle doğrudur.Puanlarımızı hesaplamaya da çalıştık, kötümser bir tahminle eşit ağırlık puanımız 80 sularında seyredecek gibi gözüküyor. Daha önce paylaştığımız puan hesaplama motorunu kullanarak siz de tahmini puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.  Puan hesaplama motorumuz Yeni Ales Sistemi 2011 e göre güncellenmiştir.

Sınav bitiminde Erenler’de güzel bir Türk Kahvesi içip, üzerine de bir bardak soğuk su içtik. Bir Ales sınavı daha işte böyle aktı gitti. Bir dahaki sınavda herkese başarılar diliyoruz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. sayın author, süper bir yazı… bayıldım ve kahkahalarla okudum. inanılmaz güzel yorumlarla yazmıssınız.. özellikle ösym kırtasiye kutusu fotografları …….. ”no comentario” :))

  2. ales sınavı zordu sadece sözel yaptım onlarında çoğu yanlış giden parayamı ağlim yoksa kazanamadığımamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu