Eğitim

27 Kasım 2011 Ales Sonbahar Sınavı Yapıldı, Farketmez.net Oradaydı !

Uzun zamandır ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarla ilgili yazılarımızı paylaşmıyorduk. Ama bu, sınavlara girmediğimiz anlamını taşımıyor. Bu süreçte, 2011 Sonbahar ÜDS ve KPDS sınavlarına da farketmez.net ekibi olarak katıldık. Özellikle geçtiğimiz hafta yapılan KPDS Sonbahar sınavının oldukça zor geçtiğini bildirerek yazımıza başlayalım.

Bu yazımızın konusu 27 Kasım Pazar günü yapılan 2011 Ales Sonbahar sınavı. Sınav yeni sistemin 3. sınavıydı. Farketmez.net olarak ilkine sözel puan türünden, ikincisine ise eşit ağırlık puan türünden girdik. İlkinde 88, ikinci sınavda ise 82 puan toplayabilmiştik. Bu sınava da eşit ağırlık türünden puanımızı 85 barajının üzerine çıkarmayı hedefleyerek girdik ancak, çıkarabilir miyiz, orası biraz şüpheli. Farketmez.Net’in, Ales puan hesaplama motorundan yaptığımız hesaplamaya göre hedeflediğimiz baraja çok yakınız.

Şüphenin kaynağı ise, Ales sınavlarında bir türlü ayarlayamadığımız süre mefhumu. Eski sistemde, her soruya birer dakika ayrıdığımızda, fazladan 20 dakikalık bir süre kalıyordu. Süre o zaman da yetmiyordu. Şimdi ise, 30 dakika fazladan zamanımız var ama -süre yine yetmiyor. Bu sınavda da sözel-1 ve sayısal-1 testlerinin tamamını çözdükten sonra, 150 dakika gibi bir süreyi harcamış olduk, kalan 30 dakikada ise sayısal-2 testinden hızlıca 21 soruya bakabildik.

Sözel-1 testinin yıldızı yine mantık sorularıydı, özellikle 3 değişkenli insanların meslekleri ve memleketleri arasında bağıntı kuran ikinci mantık sorusu oldukça kafa karıştırıcıydı.

Sayısal-1 testinin yıldızı ise, bilgisayar ve mantık kodlarından esintiler taşıyan soruydu.  Anlatımı oldukça karmaşık olan sorunun, hem zor hem de kolay çözümler içerdiğini söyleyebiliriz.

Sayısal-2 testinin hakkını veremediğimiz için o testten bir yıldız seçemiyoruz.

Sizlerin de beğendiğiniz ya da kafanızı kurcalayan sorular olursa, buradan sorularınıza cevap verebilmek bizi sevindirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu