ListeTelevizyon

3 Survivor Karakteri 3 Kuş Olsa? Turabi – Semih – Erdi

Acun Ilıcalı’nın yarattığı, yaşayan bir televizyon efsanesi haline gelmiş Survivor hakkında çok şey yazılıp çizildi. Banu Avar’ın derin komplovari eleştirilerinden tutun da binlerce internet sitesinde okuyabileceğiniz yarışma panoramalarına varana kadar sayfalarca yazı sosyal medya sitelerinin de katkısıyla önünüze düşmüştür.

Bu yazı ise farklı bir deneme yapmak amacıyla kurgulanacaktır.

Ele alacağımız Survivor karakterleri üzerinde çok konuşulmuş kişiler. İşte farklı kuş türlerine benzetmeye çalışacağımız Survivor karakterleri;

Yazıda Neler Var?

Turabi

Turabi, bahsedeceğimiz Survivor karakterleri içinde, doğrudan doğruya program içinde varolmuş, bu yarışma sayesinde Türkiye’nin tanıdığı bir karakter haline gelmiş ve bir kamu spotunda rol alabilecek kadar sosyal etkisi yüksek olmuş bir isim.

Turabi’yi tanıyanlara hatırlatmak ve tanımayanlara da tanıtmak için şu şekilde anlatabiliriz; Turabi çok konuşuyordu. Zaman zaman argo kelimeler kullanıyor, zaman zaman da şiirlerden, özlü sözlerden alıntılar yapıyordu. Çok iddialı bir yarışmacıydı. Bu iddialarını yarış alanında destekleyecek kadar da güçlü bir yarışmacıydı. Survivor yarışmasına bir sefer katılmış, performansı ve halk desteği sayesinde şampiyon olmuş, daha sonra da Survivor All-Star yarışmasına katılarak aynı dinamikler sayesinde bu yarışmada da son 10 yılın en iyi yarışmacılarını geride bırakarak Survivor All-Star şampiyonu olmayı başarmıştı.

Turabi, ince bir insan değildi, kibar değildi. Belki güçlü ve samimi olması dışında hiç bir parlak özelliği de yoktu. Ancak halk Turabi’yi sevdi, destekledi. Turabi de kendi gücü sayesinde yarışmayı domine ederek halkın desteğini boşa çıkarmadı. Kurduğu ilişkiler bir iki kişi dışında çok sağlıklı sayılmazdı ancak seçtiği bir iki kişi de kendisini stratejik olarak güçlü konumda tutabilecek kişilerdi.

Şimdi bahsettiğimiz özellikleri şöyle bir özetleyelim; 1- İddialı 2- Güçlü 3- Çok Konuşan 4- Kalın 5- Stratejik 6- Kendine Güvenen

Turabi’yi bu özellikleriyle “Kartal”a benzetebiliriz. Kartal iddialıdır. Güçlü olduğu tartışılmaz. Ses çıkardığında yaşadığı vadinin tümüne sesini duyurur. Bu ses gayet rahatsız edici, tehdit edici ve iddia beyan eden bir sestir. Kartal çığlığı, çevredeği tüm canlılara ayaklarını denk almaları için bir uyarıdır. Yöntemleri çok kibar değildir. Belirli bir stratejisi vardır ancak kendine çok güvendiği için bu stratejileri uygulamada gayet düzdür.

Semih

Semih de üzerinde çok konuşulabilecek Survivor karakterlerinden biri. Semih doğrudan doğruya bir Survivor olarak karşımıza çıkıp parlamadı. Tv 8 izleyicileri Semihi 1 yıl süren bir yarışma programında tanıdı. Ütopya. Ütopya yarışması Tv 8′ de yayınlandı yayınlanmasına ama Acun Ilıcalı’nın doğrudan kontrolü olmadığı çok belliydi. Çünkü yarışma devam ederken sürekli kurallar değişiyordu. Bu değişiklikler ne hikmetse Semih Öztürk’ün aleyhine olacak şekilde şekilleniyordu. Semih tüm bu değişikliklere müthiş kıvrak zekasıyla uyum gösteriyor ve mücadele etmeye devam ediyordu. Bu mücadelesi sayesinde finale kadar yükseldi. Ancak finalde son bir kural değişikliği ile diğer yarışmacılar ve programın yapımcıları tarafından alt edildi. Acun Ilıcalı tüm bu durumun farkında olsa gerek ki yarışmanın kazananını hiçbir yerde görmememize rağmen, Semih Öztürk diğer bir rakibi Serkan ile birlikte Survivor yarışmasında tekrar karşımıza çıktı.

Hem Ütopya yarışmasında hem de Survivor’da Semih Öztürk kibarlığıyla öne çıkan bir karakter. Yurtdışında eğitim görmüş, ancak kendi halkını da yakından tanıyan biri. Dolayısıyla kiminle nasıl konuşması gerektiğini biliyor. Bulunduğu platformda kendi düşmanlarını tanıyor, bu düşmanlar genellikle halkın da sevgisini kazanamayacak marjinal-elit karışımı tipler. Bu tiplere olan nefret zamanla insanları söz konusu tiplerin karşısında duran Semih’e destek vermeye itiyor. Ütopya yarışmasında bu tipler Tuncay ve Serkan olurken, Survivor’da da Serkay ve Efecan, Semih’in antitez oluşturacağı malzemeyi kolaylıkla sağlamışlardı.

Ego bakımından Turabi’den hiç aşağı kalır yanı olmayan Semih, güç meselesine gelindiğinde belki en kötü durumdaki yarışmacı değildi ama biraz bakımsız ve antremansız olduğu da her halinden anlaşılıyordu. Bunlardan dolayı Semih’i kazandığı yarışmalardan değil yaptığı konuşmalardan hatırlıyoruz. Turabi iş yapıyordu, Semih ise konuşuyordu. Hem adada hem parkurlarda. Yaşadığı talihsiz bir sakatlık yüzünden yarışmayı kazanamadı. Ancak doğru dürüst oyun kazanamadan, adada bir “survivor” tutumu sergilemeden de nasıl finale gelinebileceğinin en güzel örneği Semih Öztürk oldu. Şimdi de Survivor Panorama haftasonu programında yarışmayı yorumluyor. Gerçekten ortalama zekanın üzerinde ve nerede ne söyleyeceğini bilen bir insan olduğu da her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.

Semih’i de özetleyecek olursak; 1- İddialı 2- Güçsüz 3- Çok Konuşan 4- İnce 5- Stratejik 6- Kendine Güvenen

Bu özelliklere bakıldığında Semih Öztürk’ü “Karga”ya benzetebiliriz. Şüphesiz en çok benzerlik gösterdikleri tarafları zeka. Özellikle kargaların son dönemde yapılan çalışmalarda hangi materyali ne için kullanmaları gerektiğini bilme özellikleri, Semih’in hangi bilgiyi nerede kime karşı kullanması gerektiğini bilmesine benziyor. Aynı zamanda çok konuşma, konuşmasıyla etrafını rahatsız etme, bir “gıcıklık” yaratma konusu da bir diğer benzerlik. Bazı kuşlardan güçlü bazı kuşlardan güçsüz olduğu ortada. İnce hareketleri ortada. Strateji uzmanlığı ortada. Özellikle martıları kendine teorik düşman olarak benzemesi ve martılardan haz etmeyenlerin sevgisini kazanmışlığı da dikkat çekiyor. Görmüş geçirmişliği, kendine güveni de öne çıkan özellikler.

Erdi

Ve geldik son noktaya. Erdi de, Semih gibi başka bir yarışmadan geldi. Göz6 adlı programda bir şekilde halk desteğini arkasına aldı ve açıkça görülüyordu halk desteği hala arkasında. Erdi de çok konuşuyor. Öyle böyle konuşmuyor. Semih taklidi olduğu da aşikar. Yani Turabi’deki samimiyet, Semih’teki özgünlük Erdi’de yok. Şüphesiz, Semih Öztürk’ün kamuoyu üzerinde etkili olan taktiklerini oldukça özümsemiş. Hatta karakterine de oturtmuş. Arda Turan’dan da işe yaradığı ortada olan bir Bayrampaşa edebiyatı söz konusu. Yani Semih’ten biraz daha farklı olarak bu noktada Turabi’ye benziyor. Adada çalışmıyor, parkurlarda hemen hemen hiç oyun kazanamıyor, fiziksel olarak Semih’ten bile kötü durumda. Ama Erdi’nin de ortalamanın üzerinde bir zeka sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bu zeka özgün içerik üretmekte değil, işe yaramış olanı taklit etmekte daha mahir. İnsan ilişkileri Semih’e nazaran daha yakın, adada eski yarışma programından arkadaşı Berna’nın olması ve Erdi’nin oy potansiyelini bilen Eser(dayanamadı), Anıl v.b. yarışmacılarla da yakınlığı reddetmemesi O’nu daha avantajlı konuma getiriyor. Ancak burada Semih’in zekasını tekrar görüyoruz. Çünkü Erdi yüksek oy potansiyeli sayesinde yakın arkadaşlık kurduğu kişileri elemek zorunda kalacak ve daha stresli zamanlar geçirecek. Semih ise bu türden bir yakınlık kurmayarak konsantrasyonunu karşı grubun zaaflarına yöneltmişti.

Erdi ile ilgili söylenebilecek çok şey var ancak Survivor 2017’de henüz 1 ay geride kaldığı için diğerleri kadar kapsayıcı yorum yapmak kolay değil.

Erdi’yi özetlersek; 1- İddialı 2- Güçsüz 3- Çok Konuşan 4- Kalın 5- Gelişigüzel 6- Kendine Güvenen

Bu özellikleriyle Erdi, maalesef 3 karakter arasında en düşük profilli yarışmacı. Kuşlardan ise “papağan” ile benzerlik gösteriyor. Şüphesiz zeki ancak özgün değil. Etrafına ve diğer kuşlara karşı oldukça kaba. Ancak gösterişli, ve iddialı. Renk renk ve güzel tüyleri olduğunda bu kendine güven ve iddia biraz makul görülebiliyor ancak tüyleri dökük veya kül rengi bir papağanda, açık söylemek gerekirse şık durmuyor. Zamanı geldiğinde ise sahibi ondan sıkılabiliyor. Bir öngörü olarak Erdi’nin arkasındaki halk desteğinin Turabi ve Semih’te olduğu gibi kalıcı olmayacağını buraya not düşebiliriz.

Üzücü olan ise Turabi – Semih ve Erdi üçlüsünü halk desteğini arkalarına almış kişiler olarak kabul ettiğimizde, profilin aşağı yönlü bir seyir takip etmesidir. Ama reyting bunu gerektiriyorsa profilin daha da düştüğüne ilerleyen yıllarda şahit olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu