HobiListe

5 Maddede Zippo Çakmak

Çakmak, sigara içen insanlar – özellikle erkekler- için vazgeçilmez bir aksesuar olarak görülür. Hafif ve basit çakmakları tercih edenler hariç, tüm sigara kullanıcılarının hoşlandığı çakmak tiplerinden biri de Zippo çakmaktır. Zippo modellerinin bir çoğu, ağır, metal ve ele oturan kapaklı çakmaklardır. Resimde gördüğünüz model, klasik tiplerdendir. Bayanlar için ince ve şık modeller de üretilmiştir.

1- Zippo çakmak nasıl doldurulur ve nasıl çalışır?

Çoğumuzun bildiği gibi, Zippo çakmaklar benzin ile çalışıyor. Dıştaki metal gövdenin mandalı çekilerek, iç gövde çıkarılır ve içinde bulunan özel bir sünger – pamuk karışımına yine özel olarak üretilen uçak yakıtına benzer kerozen maddesi doldurulur. Çakmak taşları da normal çakmak taşlarına nazaran, daha kısadır. Fitilleri de çok kısa ömürlü olmamakla beraber, senede bir kere değiştirilebilir. Zaten bu tip çakmak kullanan insanlar da çakmağın bakımını yapmaktan keyif duyarlar.

Normal şartlarda, sünger-pamuk karışımındaki yakıt, fitil tarafından emilir. Bu yakıt aracılığıyla nemlendirilen fitil, çakmak taşınan çıkan kıvılcımla birlikte yanmaya başlar. Çakmağınızın performansından memnun değilseniz, istediğiniz gibi yanmıyorsa ya da çabuk sönüyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir.

2- Zippo çakmak bakımı nasıl yapılır?

Bu durumda çakmağınızın bakımını yenileyin. Filtreyi kesip, içerideki temiz filtreyi çekerek açığa çıkarın. Daha sonra içindeki pamuğu tamamen boşaltın. Pamuğu elinizle açarak havalandırın. Neredeyse minik bir yastığı doldurabilecek kadar pamuk olduğunu fark edeceksiniz. Bu işlemi çakmak tamamen boşken, pamuğun içinde yakıt yokken yapmalısınız. Daha sonra ince bir tornavida yardımıyla pamuğun bir kısmını tekrar çakmak gövdesine yerleştirin. Bir sonraki adımda fitili yerleştirin ve bir elinizle destekleyerek pamuk doldurun. Pamuk doldurma işlemini fitili gövdenin ortasına getirdikten sonra çakmağı tamamen dolduracak şekilde bitirin. Ardından, üzerinde, “doldurmak için kaldırın” yazan delikli süngeri yerleştirin ve çakmak taşını da vidayı takacağınız delikten içeri bırakın. Son olarak, yayı ve vidayı da sünger üzerinden deliğe yerleştirin ve vidayı tatlı sert sıkın. Çok sıkarsanız çakmak taşı çok baskı göreceğinden ideal sürtünme kuvvetinin üzerinde çıkacak ve çok güç uygulamanız gerekecektir. Az sıkarsanız da bu kez çakmak taşı oynayacak ve düzgün çalışmayacaktır. Siz o ayarı kendi kendinize bulabilirsiniz. Geriye çakmağınızın alevini izlemek kalıyor.

Aşağıda, zippo fitili nasıl değiştirilir sorusunun cevabını içeren bir video bulabilirsiniz;

Zippo; Nike, Adidas, Harley Davidson, Coca Cola v.s gibi, dünayının en bilinen markalarındandır. Bir çok aksesuarları üretilmiştir.

3- Zippo ne zaman ve nasıl kuruldu?

Zippo şirketi, A.B.D. Pensilvanya’nın Bradford şehrinde, George G. Blaisdell tarafından 1932’de kurulmuştur. George Blaisdell’in babası bir ordu mensubu idi. Blaisdell de orduda 2 yıl hizmette bulunmuş fakat daha sonra görevden ihraç edilmiştir. Babası O’na aile şirketinde görev vermişti. Aile şirketleri ise Blaisdell Machinery Company idi. Blaisdell burada metal işçiliği konusundaki yeteneğini geliştirmiş ve bu yetenek Zippo şirketini kurmasını sağlamıştır. Blaisdell 1920’de aile şirketini satmış ve parasını petrol sektöründe değerlendirmişti. 29 buhranının etkisi de çokça hissedildikten sonra, petrol işini bırakarak, 1932’de zippo çakmak şirketi kurmuş oldu.

4- Zippo çakmak logoları

Zippo bugüne kadar 6 adet logo kullanmıştır. Bu logoları aşağıda bulabileceksiniz. Ayrıca Zippo ile ilgili daha geniş bilgiyi şirketin kendi internet sitesinde de İngilizce olarak bulabilirsiniz.

5- Zippo çakmağın orijinal olduğu nasıl anlaşılır?

Zippo çakmak Türkiye’de en çok taklidi yapılan çakmaklardan biridir. Ancak kulaktan kulağa dolaşan altındaki yazıların orijinallikle ilgili olduğu söylentisi yalandır. İyi çalışılmış bir zippo imitasyonunu gerçeğinden ayırt etmeniz neredeyse imkansızdır. Herkesin bildiği altında yazı bile olmayan zippo taklitleri ise zaten kolaylıkla ayırt edilir.

Bir de şu altındaki harflerin ve sayıların çakmağınızın kalitesi ile ilgili olduğunu söyleyenleri duymuşsunuzdur. Bu da koca bir yalan. Çakmağınız özel koleksiyon değilse ya da kullanımında özel bir materyal (altın, titanyum gibi) kullanılmamışsa, standart üretim bir zippo demektir. Altındaki harfler 12 tanedir. Bu 12 harften hangisinin yer aldığı, çakmağınızın hangi ay üretildiğini gösterir. Mesela B harfi ve 14 sayısı varsa, çakmağınızın üretimi 14 şubatta tamamlanmış demektir. Fiyatlar ise, aynı materyalden olsa dahi, üzerinde kullanılan işlemeler ya da kabartmalar dolayısıyla farklılaşabilir.

Eğer almayı düşünürseniz, gerçekten güvendiğiniz bir yerden, orjinal kutusu içerisinde almanızı öneririz. Türkiye’de bir çok noktada özel koleksiyonları dahi bulabilirsiniz.

Orijinal Zippo’nun kapağını açıp, çınlamasını duyduğunuzda aldığınız keyif, belki de yaktığınız şeyin keyfinden daha yüksek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu