Eğitim

ALES Puan Hesaplama Sistemi 2010

9 Mayıs 2010 da düzenlenen ALES 2010 İlkbahar Sınavı‘ na girdiyseniz ve netlerinizi hesapladıysanız, yazının devamında paylaşacağımız sistem sayesinde tahmini puanınızı öğrenebilirsiniz. İnternette,  gerçek ALES puanınınıza yakın bir sonuç üretebilen ALES Puan Hesaplama sistemleri pek fazla yok. Sağlıklı bir hesaplama için, 2010 İlkbahar ALES Sınavı‘ nın standart sapması, ağırlıklı puanların ortalaması ve ağırlıklı puanların en yükseği gibi verilerin bilinmesi gerekiyor. Ancak her sınavda değişen bu verileri elde etmemiz mümkün değil. Bizde 2009 ilkbahar ve 2009 sonbahar ALES sınavlarının verilerini gözönünde tutarak, ALES Puan Hesaplama Sistemi‘ ni geliştirdik.

Henüz ALES soruları ve cevap anahtarına bakıp netlerinizi hesaplamadıysanız, buraya tıklayarak netlerinizi de hesaplayabilirsiniz. Netlerinizi hesapladıktan sonra aşağıdaki sisteme girerek puanınızı kolayca bulabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var ki; sistemin hesapladığı puan yüzde yüz aynı olmayacaktır ancak size gerçek puanınıza yakın bir sonuç verecektir. Sistem ile ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız yorum bırakabilirsiniz.

Not: 2010 sonbahar dönemine göre düzenleme yapılmıştır. Standart sapma net olarak belli olmadığından, çıkan sonuç tahminizde +/- 5 puan farkedebilir. 2011 ilkbahar dönemindeki sonuçlarda belli olduktan sonra yeniden güncelleme yapılacaktır.

Not 2:  2011 İlkbahar dönemindeki 6 adayın sınavının sonuçlarını inceledik. Ve ales hesaplama sistemimizi yeniden güncelledik. ALES 2011 sonbahar dönemindeki sınav sonrasında da sanıyorum azami +/- 5 puan farkla puanınızı hesaplayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. puanlamada yanlışlık var. bazılarını çok fazla bazılarını çok düşük gösteriyor (ÖSYM nin açıkladığı puanla karşılaştığımızda)… Bilginize…

 2. 2010 Ales Sonbahar dönemi sonuçlarına göre yeni bir güncelleme yaptık. 2011 İlkbahar döneminde sınava girecek adaylar için ÖSYM’ nin sonuçlarına en yakın tahmini sonucu verecek şekilde düzenlemeye çalıştık. Umarım işinizi görür.

 3. ahaahhahah gerçekten +- 5 fark ediyo sözel yapmayıp sayısal ful yapan sözelden 98 sayısaldan -378 puan alıyo gerçekten başarısız bir çalışma olmuş emeğine sağlık 😀

 4. Dalga geçilecek birşer göremiyorum ben.

  İki farklı kişinin ALES sonucundaki rakamları dikkate alıp, localde sonuç sistemini düzenlemiştim. Ve bu düzenleme sonucunda da bizim sistemde çıkan sonucun ÖSYM’ nin sonuçlarına çok yakın olduğunu görüp, direk dosyayı FTP’ ye göndermiştim. Sanıyorum kodlardaki bazı değişkenlerde, dosyayı sunucuya gönderdikten sonra sorun çıkardı. Dosyadaki değişkenleri düzenleyip tekrar sisteme ekledim.

  Şimdi tekrar dener misiniz?

 5. selam

  sözel 1:41doğru 9 yanlış sözel2:39 doğru 11 yanlış matematikler 0 olarak işaretlendiğinde 72 puan veriyor bu doğru bir hesaplama mı?60 civarı olması gerekmiyormu?

 6. Sözel Puanınıza katkısı olan sayısal testi, sayısal 1’dir. Etkisi de 0.2’dir. Say-2’nin etkisi yoktur. Bu durumda say-1’den hiç netiniz olmasa bile bu netlerle sözel puanınız 72 civarında gelecektir. Hesaplama doğru gözüküyor. Tabi ki bu netlerle sınavda alacağınız puanı kesin olarak söyleyecek bir sistem bulunmuyor, çünkü puanlar o sınava özel olarak hesaplanacak. Bizim sistemimiz yakın bir tahmin yapmak üzere yazılmış bir sistemdir. Bizim gibi yeni sisteme göre hesaplama yapan başka yerler bulabilirseniz oralardan da bakabilirsiniz.

 7. arkadaşlar geçen sınava göre 80 sayısal 35 sözel nete 82 sayısal puan alınıyor. buna göre hesaplama motoru ortalama +-5 sonucu doğru vericek demektir. öyleki bu sınavda beklediğinizden daha yüksek alırsınız. bahar dönemlerinde hep bu olmuştur. yani bu sonuca güvenin.

 8. arkadaşlar puanım 88 hesaplanıyor netlerime baktım daha önce 76 almıştım aynı netlerle burada 69 gösteriyordu standart sapma ile 90 olurmu. sözelciyim ve 30.25 net matematik var ne kadar etkiler türkçedede olasılıkların biri hariç hepsi doğru

 9. Arkadaşlar benim netlerimde;

  Say-1 : 45

  Say-2 : 28

  Söz-1 : 47.5

  EA cıyım, ve bu motorla hesaplattığım da EA puanım 89.170 çıkıyor ama nette ararken bulduğum başka bir motorda ise 82.643 çıkıyor, sizce hangisine yakın olur, 90 ı geçmem şart 🙂 ama olmayacak galiba 🙁

 10. Sistem oldukça profesyonel hazırlanmış görünüyor. Gerçekten de şu anki mevcut güncellemelerle gerçek sonuçlara çok yakın sonuçlar veriyor. Hazırlayanların eline sağlık. On numara… :))

 11. @İshak;

  ALES sınavına Farketmez.net yazarları olarak biz de her dönem giriyoruz, bir aksilik çıkmadıkça. Haliyle insan sınavda yaptığı netleri tahmin edebiliyor ve acaba bu sefer nasıl bir puan alırım diye de merak ediyor. İnternetteki diğer hesaplama motorlarının ya eski ya da +/- 10 dan daha farklı bir sonuç çıkardığını gördük. Ve hem kendi sınav sonuçlarımızı hem de çevremizde ALES’ e girenlerin sınav sonuçlarını baz alarak, bizim gibi sınav sonucunu yakın bir değerle hesaplamak isteyenlere hazırladık. Umarım sınav sonuç belgesi elinize geçtiğinde, bizim sistemdekine yakın bir değer çıkar ( Tabi temennimiz daha yüksek çıkması 🙂 )

  İşinize de yarıyorsa ne mutlu bize.

 12. 19 aralık 2010 da sınava giren arkadaşımın netlerini buraya girdim 0.4 puan farkla doğru hesapladı güzel yani.. netteki diğer robotlar pek doğru değil. bi de imtihan.org var orası da burası gibi doğruya yakın hesaplıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu