EğitimGündem

ALES’e Hazırlanırken…

Yeniden bir ALES yazısıyla karşınızdayız. İlgilenenlerin bileceği gibi, 2011 İlkbahar Ales sınavı 24 Nisan‘da yapılacak. Biraz basit bir benzetme olacak ama yersiz olduğu söylenemez, yarışmacılar son düzlüğe girdiler. Sınava 15 günden daha az bir zaman kaldı. Bu sınav yeni sistemin 2. sınavı olacak, ilk sınava girenler, girmeyenlere nisbeten tecrübe kazandılar ve bu tecrübenin gerçekten kendini farkettireceğini düşünüyoruz. Yine sitemizi takip edenlerin hatırlayacağı gibi, ilk sınav yapıldığında farketmez.net olarak sınava iştirak etmiştik. İlk sınavda sözel bölümden girip 88 gibi fena sayılmayacak bir puan yaptık. Ayrıca tecrübe kazanmış olduk. Tekrar söylemekte fayda var, sözel bölüm hedeflediğimiz için, sayısal-1 , sözel-1 , sözel-2 testlerini çözmüştük.

Yazıda Neler Var?

Farketmez.net 24 Nisan Ales Sınavında yine orada olacak !

Yeni Sistemin Ales Sınavı Yapıldı Farketmez.net oradaydı ! başlıklı bir yazıyı sizinle paylaşmıştık ve buna benzer şeyler bahsetmiştik. Biz yine orada olacağız. Ancak bu sefer eşit ağırlık puan türünü hedefleyerek gireceğiz. Bu durumda çözeceğimiz testler de Sözel-1 , Sayısal-1  ve Sayısal-2 olacak. Bu testleri çözenler aslında 2 puan türünde de iddialı hale geliyor. Eşit Ağırlık ve Sayısal. Yani eşit ağırlıkçılar da sayısalcılar da yukarıda söylediğimiz 3 testi çözüyorlar. Bu sayede sınav sonrası yazımızda 2 puan türü hakkında da yazacak bir şeylerimiz olacak.

Ales’e nasıl hazırlanmalı ?

Sistem henüz yeni olduğu için biraz kaynak sıkıntısı var. Ancak ilk sınavda gördük ki, soru tipleri pek değişmemiş. Yalnızca mantık sorularının sayısı artmış. Her bölümde 4 tane mantık sorusu var. Biz nasıl hazırlanıyorsa sizlere de o şekilde tavsiyede bulunabiliriz. Çıkmış sorular önemli referans noktası. Pek vaktiniz olmadığını biliyoruz ama, 50 olmasa bile günde 30 soru çözerek (çıkmış sorular) önümüzdeki 15 günü iyi değerlendirmeniz mümkün. Yine bilenler bilir, sorular nitelikli olmadığı gibi beyni de fazla yormuyor. Eli yoruyor ve zaman istiyor. Kalan 15 günü zamanı kullanma üzerine çalışarak, süre tutup soru çözerek geçirmeniz, iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Şimdiden, 2011 Ales İlkBahar sınavına girecek herkese başarılar diliyoruz. 24 nisan’daki yazımızda görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu