Genel

Ankara Belediyesi’ne Yeni Logo

Bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde belediyenin yeni logosu ile ilgili oylama yapıldı. 59 Evet oyuna karşılık 31 ret oyuyla gülümseyen bir Ankara Kedisi’nin yer aldığı logo kabul edildi. Logoyu sizinle paylaşıp takdiri de size bırakıyoruz ancak bu konudaki yorumumuzu da belirtmemiz gerekiyor. Binlerce yıllık Anadolu medeniyeti üzerine kurulmuş, 1040 yılından beri bu topraklarda varlığını sürdüren Türk Devletinin Başkenti’nin logosu bu mu olmalıydı ?

Bu logoyu görünce Türkiye’de hiç tasarımcı mı kalmadı, geçelim tasarımcıyı güzel resim yapan ilkokul çocukları da mı yok gibi sorular akla geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentini idare eden Büyükşehir Belediyesi’nin logosu bu kadar basit ve Ankara’ya dair sadece bir kedi resmi içeren bir logo olmamalıydı. İstanbul, Antalya gibi belediyelerin logoları da çok başarılı değil ancak, göze bunun çok da önemli olduğu söylenemez. Söz konusu bir Başkent’in logosu olunca biraz daha itina gösterilmeli idi.

Bu denli büyük bir medeniyetin Başkent Belediyesi’nin logosu, Mimar Kemaleddinin Kubbeli binaları, Milli Mücadele ve Kurucu Meclise ait onlarca sembol, Anadolu’nun göbeğinde yaşamış bir şehrin önceki devletler zamanında kullanılmış sembolleri dururken, Ankara Kedisi olmamalıydı.

İşte bir Anadolu Başkenti’nin logosu nasıl olur, Konya Belediyesi, Selçuklu2nun çift başlı kartalı ile bize gösteriyor.

Sivas, Büyükşehir Belediyesi olmamasına rağmen, yine bir Selçuklu Eseri olan Çifte Minareli Medresesi ile güzel bir logo oluşturmuş.

1995 Öncesi Ankara Büyükşehir Belediyesi logosunda da çok anlamlı, Hitit Güneşi yer alıyordu. Keşke hiç dokunulmasaydı da öyle kalsaydı. 1995’te şimdikine nazaran yine güzel bir logo olan Kocatepe Camii vardı. Ama bu hiç olmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu