Otomobil

Araç Kaplama Çılgınlığı

Son yıllarda dünyada moda olan araç kaplama çılgınlığı, ülkemizde de çok fazla rağbet görmeye başladı. Aracın boyasına hiç zarar vermediği hatta boyayı koruduğu bile söylenmektedir. Aracınızın renginden sıkıldığında, boyatmaktan daha az masraflı olduğu için kaplatanların sayısı gün geçtikçe ülkemizde de artmaya başlamıştır.Bazı araçlarda hoş durmasına rağmen bazılarında ise eski hali daha güzel dedirtecek cinsten olan araçları da yollarda görmeniz mümkün.Bir çok renk kaplama türü mevcut olduğu için ürün yelpazesi oldukça geniş.

 

Aracınızı ister mat siyah ki bu renk en çok rağbet görendir, ister mat her hangi bir renk, ister krom, isterseniz karbon desenli folyo ile kaplamanız mümkün.Bu çılgınlığı fırsat bilen  otomobil üreticileri bazı araçlarında bu renkleri opsiyonel olarak sunmaktadır.Örneğin Lamborghini Murcielago SV modelinde bu mevcuttur.

 

Bu araç kaplamaları, ülkemizde yeni bir iş sektör olarak büyümekte ve gelişmektedir. Genellikle oto sanayi sitelerinde yapılmakta ve standart ebatlardaki otomobilleri yaklasık 36 saatte teslim edilmektedir. Ülkemizdeki fiyatları 1.000 ile 3.500 tl arasında değişiklik göstermektedir. Ancak eğer yaptırmaya kararlıysanız, kaplanacak malzeme markasının önemlidir. Alırkan dikkat etmeniz gereken markasıdır. Bir çok Tayland ve Çin kaplama malzemesi mevcuttur ancak bende tanık olduğum için söylüyorum en iyi malzemeyi  3M markası yapmaktadır. Gerisi ise  yapacak kişinin tecrübesi ve el becerisi ile doğru orantılıdır. Son bir iki yıldır ise, karbon folyo ya da standart folyo yönteminin yanında, sıvı kauçuk yardımıyla yapılan kaplamalar da göze çarpmaktadır. Ayrıca yine aracınızın rengini değiştirmeden, sadece boyasını koruyabilmek amacıyla şeffaf olarak yapılan kaplamalar da bu sektördeki yerini almış durumda.

 

 

Tabi ki aracınızı mat bir renge kaplamak zorunda değilsiniz daha öncede söylediğimiz gibi daha fazla dikkat çekmekte mümkün.

 

 

 

 

İsterseniz aracınız bir kısmını isterseniz tamamını karbon kaplamanız mümkün ancak bu kaplama diğer renklere göre daha pahalıdır Bunun nedeni karbonun metresinin daha pahalı olmasıdır. Aracınızı tamamen kaplatmaya 6.000 TL civarında bir ücret istemektedirler.

 

 

Bazı dünyaca ünlü isimlerde araç kaplama kervanına dahil olmuşlardır.

 

David Beckham

 

 

Tony Parker

 

Kim Kardashian

 

Sean Penn

 

Justin Bieber

 

 

Bazı arap zenginleri

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu