Dekorasyon

Bahçe Dekorasyonu 2 – Çim

Aslında çim olgusu hayatımıza yabancı filmlerle girdi sayılır. Kuşkusuz Anadolu’nun uçsuz bucaksız çayırları da içimizdeki yeşil sevgisini körüklemiştir ancak, özellikle Amerikan filmlerinde gördüğümüz, yemyeşil, pürüzsüz çim alanlar hep ilgimizi çekmiştir. 4 mevsim yeşil kalabilen ve değişik mekanlarda uygulanabilen çim alanlar günlük yaşantımızda çok da eski değil.

Çim alan oluşturmak, uygulaması bir hayli zahmetli ve bir kaç denemeden sonra başarılabilecek bir iş. Ancak bu yazımızda ilk denemede başarıya ulaşabilmeniz için bazı ipuçlarını ve kullanabileceğiniz bir kaç alternatifi sizlerle paylaşacağız.

Bunlardan ilki Türkiye’de daha yeni yayılmaya başlayan rulo çimler. Rulo çim, maliyeti yüksek fakat en zahmetsiz ve garantili yöntem. Bu işi yapan bazı firmalar var. Öncelikle zeminin rulo çim uygulaması için hazırlanması gerekiyor. Toprağın yumuşatılması, taş ve bitki kökleri gibi materyallerden arındırılması, rulo çiminizin adaptasyon sürecini hızlandıracaktır. Ekipler gelip çimlerinizi serdikten sonra, size düşen belirli aralıklarla sulama yapmanız ve çimleri toprağına alışana kadar canlı tutmanız. Zaten bildiğiniz gibi rulo çimler kendi toprağıyla birlikte sarılı ve sermeye hazır olarak getiriliyor. Serildikten sonra üzerinden küçük silindirle geçiliyor. 2 hafta yer yer sararmalar görülebilir çünkü bu dönem çimin adaptasyon süreci dediğimiz dönemdir. İlk biçime kadar da sulamayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Reklam olmaması amacıyla bu işi yapan firmaların isimlerini sizinle paylaşmıyoruz ancak küçük bir internet araştırması ile güvenilir firmaları bulabilirsiniz. Serme çim ya da diğer adıyla rulo çim konusunda tek tavsiyemiz, bu işi kendi kendinize yapmaya çalışmamanızdır. Profesyonel bir ekip size garanti sonuç getirecektir.Aşağıda rulo çim uygulamalarına ait 2 resmi sizinle paylaşıyoruz.

İkinci alternatifiniz ise, daha zahmetli ama daha güzel görünen ve isteğe göre niteliği değiştirilebilen çim tohumları. Çim tohumu fiyatları 12 Tl ile 20 Tl arasında değişiyor. En pahalısı en iyisi anlamına gelmiyor ama emeklerinizin karşılığını alabilmeniz için çok ucuz bir ürün tercih etmeseniz iyi olur. Çim alanınızı bu yolla oluşturacaksanız sizinle paylaşacağımız bu adımları dikkatlice takip etmeniz gerekiyor. Tabi yine bir profesyonel ekiple çalışma alternatifiniz var. Bu yazacaklarımız kendisi toprakla haşır neşir olmak isteyenler için.

Öncelikle, örneğimizi 25 metrekare bir alan için verdiğimizi hatırlatalım. Diyelim ki 25 metrekarelik bir bahçeniz var. Bu bahçeyi 15-20 santimetre derinliğe kadar güzelce belleyip havalandırmanız gerekiyor. Havalandırdığınız toprağa, 1 çuval gübre ile yarım çuval booster denilen, çimin filizlenmesini hızlandıran bir ürün eklemeniz gerekiyor. Booster denilen bu hızlandırıcıyı herhangi bir zirai ilaç satıcısından temin edebilirsiniz. Büyük yapı marketlerinde de bulabileceğiniz bir ürün. Toprağı gübre ve hızlandırıcı ile güzelce harmanlamalısınız. Toprak bu haldeyken 1 hafta boyunca sulama yapıp, bir haftalık süre sonunda çıkan otları ya bitki öldürücü ilaçla ya da kökünden sökerek temizleyebilirsiniz. Daha sonra toprağı loğ taşı ya da 20-25 kg lik el silindirleri ile düzeltmelisiniz. Metrekare başına 50 gram ile 100 gram arası tohum atmalısınız. Bizim tavsiyemiz malzemeden çalmamanızdır. Çünkü bol ancak ölçülü malzeme kullanımı daha net sonuç getirir. Tohumlarınızın üstünü yarım santimetreden az, 1 santimetreden çok olmayacak şekilde toprakla örtmelisiniz.Bu ölçü önemlidir çünkü ince toprak böceklerin, özellikle karıncaların tohumlarınızı götürmesine ya da tohumların kurumasına yol açabilir. Kalın toprak ise çimlerin düzgün çıkmasını engelleyecektir. Üzerine özel çim gübresi atmanız gerekecektir. Bu gübreyi de zirai ürünler satılan bir yerden tavsiye alarak kullanmanızı öneririz. Çimlenme gerçekleşene kadar toprağı sürekli nemli tutmalısınız. Az ya da çok sulama yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı sulama tohumlarınızın yerinin değişmesine ya da su ile akıp gitmesine neden olabilir. Çimlenme gerçekleştikten sonra toprağı sadece neme ihtiyaç duyduğunda ya da kuruduğunda sulayabilirsiniz. Yani sulama aralıklarını uzatabilirsiniz. 6 hafta boyunca çimi biçmeyin, gürbüzleşmesini bekleyin. Daha sonra ise biçme aralıklarını düzenli bir biçimde belirleyin. Kışın çiminizi biçmeseniz de olur.

Son söz olarak çim alanınızı saçınız gibi görüp ilgi göstermeniz gerektiğini belirtelim. Heves ve zahmetle oluşturulan bu alan, gerekli ilgiyi göstermezseniz güzelliğini hemen kaybedecektir. Kısacası bakarsanız bağ olur…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu