DekorasyonTurizm

Banksy’den Dünyanın En Acı Manzaralı Oteli: The Walled Off/Tecrit Otel

tecrit otel dış görünüm

14 ay süren gizlilik ve planlamalardan sonra, ünlü açık hava sanatçısı Banksy’nin Filistin’de açacağı The Walled of Hotel, Türkçe adıyla Tecrit Otel 11 Mart 2017’den itibaren rezervasyon almaya başladı. New York şehrindeki Waldorf Oteli’nin hicvedilmiş versiyonu ile isimlendirilmiş otel, Batı Şeria’nın Beytüllahim bölgesinde konumlanmış durumda ve İsrail ve Filistin’i ayıran 708 kilometrelik tecrit duvarına bir kulaç uzaklıkta.

Otel işletmecisi Wisam Salsaa, 10 odalı ve günde sadece 25 dakika doğrudan güneş ışığı alan otelin, dünyanın en kötü manzarasını sunduğunu söylüyor.

“Duvarlar şu ara çok gündemde ama ben onlarla Trump duvarları meşhur etmeden çok önce ilgileniyordum.” – Banksy

Şaka bir yana, Tecrit Otel şu an resmi olarak rezervasyonları kabul eden bir konaklama merkezi ve aynı zamanda bir müzeye, bir galeriye ve Elton John, Fatboy Slim, Hans Zimmer, Massive Attack, Trent Reznor ve Atticus Ross gibi müzisyenlerin canlı performanslarına ev sahipliği yapacak.

Banksy’nin son projesi otel gibi görünüyor ama hem bir müze, hem bir galeri, hem de bir protesto. Yazının devamında otelin dışı, içi ve diğer özelliklerini gösteren galeriler bulabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmak isterseniz adres şöyle; banksy.co.uk

Yazıda Neler Var?

PİYANO BAR

İngiliz İmparatorluğu 1917 yılında Filistin’e el attı ve piyano barlar o günlerden kalma bir koloni eğlencesi. Piyano barları yavaşça hava üfleyen tavan pervaneleri, deri kanepeler ve hakedilmemiş hakimiyetin havası ile donatılmış. Konuklar, Banksy’nin, tahrip edilmiş yağlı boya tabloları ve biber gazıyla boğulan heykelleri içeren sanat eserlerini de burada görebilecekler. Sıcak ekmekler ve taze demlenmiş çaylar, bu barda Çin Porseleni takımlarla günlük olarak servis edilecek.

ODALAR

Şu ana kadar odaları Banksy, Sami Musa ve Dominique Petrin düzenlediler. Bu isimlere yenileri de eklenecek.

UYGUN FİYATLI ODALAR

İsrail’in askeri kışlalarından alınan fazlalıklarla donatılmış bu oda geceliği 30 dolardan rezerve edilebiliyor. Süs yok. Kilitli dolap, kişisel güvenlik, paylaşımlı banyo ve ücretsiz kulak tıkaçları sunuluyor.

MANZARALI ODALAR

Otel, zemin kattan çatı katına kadar neredeyse her odada bulunan grafiti çizilmiş beton duvar manzarasını gururla sunuyor. Bu grafitilerden her biri neredeyse bir kol mesafesinden izlenebiliyor. Tüm manzaralı odalar, kablosuz internet, buzdolabu, radyo, kişisel güvenlik ve klima içeriyor.

KRAL DAİRESİ

Bu saray yavrusu suit oda bir kralın ihtiyaç duyacağı her şeyi içeriyor. Bunlar; 4 zevk düşkününün sığabileceği küvet tipi banyo, orijinal sanat eserleri, kütüphane, ev sineması, çatı bahçesi, tembel barı ve kurşunla delik deşik edilmiş bir su deposundan akan şırıl şırıl su. Ayrıca, ölü denizden getirilmiş tam set banyo mineralleri ve oda servisi de içeriliyor. Bu kral dairesinde 6 kişi aynı anda konaklayabiliyor.

MÜZE

Bu ev yapımı müze, tamamen duvarın biyografisine odaklanmış durumda. Müze sanat eseri görsel ve sesli sunumlar ayrıca çok yaşlı bir ağaç içeriyor. Müzede diğer öne çıkan şeyler ise, bölgenin animasyonlaştırılmış tarihi, askeri pornografi, ve Gazze kumsallarından getirilmiş kumdan heykeller. Sinemada, güçlü Oscar adayı “Beş Kırık Kamera” filminden pasajlar dönüyor ve filmdeki kameralara çok benzeyen kameralardan biri gösteriliyor. Essex Üniversitesi’nden Dr. Gavin Grindon’un da yardımıyla düzenlenen müze, neredeyse tamamen hikayesi doğrulanmış gerçek materyallerden ve devamlı ve zengin bir yerel havuzdan hikayeler, eserler ve belgeler içeriyor.

GALERİ

Bu alan otelin geri kalanından tamamen bağımsız ve saygın tarihçi ve eleştirmen Ismal Duddera tarafından düzenlenmiş. Duddera; gerçek ağırlığın ve önemin kalıcı bir koleksiyonunu bir araya toplamış. Son yirmi yılın en dikkate değer Filistinli sanatçıların eserleri burada yer alıyor. Ayrıca galeri, Sliman Mansour’un ikonik “Kervan yürür” eserine ev sahipliği yapıyor. Galerinin hemen yanındaki alan, yeni yetişen sanatçıların çağdaş eserlerine odaklanmış. Galeride, orijinal eserleri, yazıları ve kartpostallar satışta bulunuyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu