Spor

Beşiktaş’ ın Quaresma Transferi

Beşiktaş uzun süredir peşinden koştuğu Portekizli yıldızı nihayet ikna etti. Bugün öğle saatlerinde Beşiktaş’ ın resmi sitesinden yapılan açıklamada, Quaresma transferinin bittiği ve cuma günü sözleşme imzalamak üzere Türkiye’ ye geleceği açıklandı. Bonservis bedeli olarak kulübüne 7.3 milyon euro ve kendisinede senelik 3.5 milyon euro ödeneceği de transferde büyük rol oynayan yönetici Serdar Adalı tarafından açıklandı.

Sporting Lizbon, Barcelona, Porto ve Inter takımlarında oynayan 1983 doğumlu oyuncu, Türkiye’ ye gelen en kaliteli oyunculardan biri olduğu şüpheniz. Beşiktaş‘ a gelmesi sadece Beşiktaş taraftarını değil, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının büyük bir kısmını da mutlu etti. Netice Beşiktaş’ ın yaptığı böyle bir transferin karşısında rakipleride karşılık olarak, kaliteli oyuncuları kadrosuna katmak için uğraşacaktır. Bu sene Inter‘ de fazla forma şansı bulamaması yüzünden, 2010 Dünya Kupası nda Portekiz’ in kadrosuna alınmayan Quaresma için Beşiktaş, yeniden kendini ispat etmek için büyük bir şans olacaktır. Kaldı ki Beşiktaş’ ın yedek(!) olarak transfer ettiği oyunculardan daha az bir bonservis bedelinden daha az ve yine sezon boyunca verim alamadığı oyuncularla neredeyse aynı ücreti alacak olması, başarılı bir transfer olduğunun kanıtıdır. Ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu ispat etmiş bir oyuncu ve en önemlisi, Beşiktaş’ ın ateşli taraftarını coşturacak yeteneklere sahip. Türkiye’ ye adı sanı duyulmamış, bazısı görmeyen(!), oynamadan gönderilen oyunculardan 3 tane almak yerine, bu tip ligin kalitesini yükseltecek oyuncuların gelmesi, biz futbolseverleri de mutlu ediyor.

Beşiktaş’ ın yaptığı bu transfer toplamda 18 milyon euroya karşılık gelecke belki ama forma satışı, kombine satışından gelecek paralarla kesinlikle karşılığını alacaktır. Son yıllarda Sergen, Nouma ve İlhan Mansız’ ın dışında forma satışından büyük kar sağladığı bir futbolcu maalesef olmamıştı Beşiktaş’ ın. Dünya’ nın en büyük kulüpleri oyuncuyu sadece sahada değil saha dışında da bu şekilde kullanıyor.

Kaldı ki şu sıralar Robinho’ nun Beşiktaş’ a gelebileceği konuşuluyor. Bu tip Dünyaca tanınan oyuncuların Türkiye’ ye gelmesi taraflı tarafsız bütün futbolseverleri memnun ediyor. Schuster’ in gelişiyle, eski antrenörüyle çalışmak isteyen Robinho transferi Quaresma’ ya göre biraz daha külfetli gözüksede sizce de gelmesi güzel olmaz mı?

Bu arada belirtelim, bu yazıyı yazarken bazı haber siteleri, Beşiktaş’ ın Sercan Yıldırım’ ı transfer ettiğini yazıyordu. Bu transfer için Bursaspor’ a, Holosko, Zapo ve 5 milyon euro ödendiği belirtiliyor. Daha tam olarak doğrulanmadı ancak Beşiktaş, eğer Sercan transferini de bitirirse, şimdiden bu senenin en flaş transferlerini yaparak, transfer şampiyonu olacaktır. Son yıllarda  transfer konusunda pek başarılı bir görünüm sergilemeyen Beşiktaş yönetimi nihayet taraftarının yüzünü güldürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu