Teknoloji

Dosyalarınızı Şifrelemek İçin En İyi Ücretsiz 5 Program

Birkaç gün önce veri ihlalleri ile yazdığımız bir konuda, hassas bilgilerin çalınmasının ne denli büyük problemler yaratabileceğine dair örnekler vermiştik. Özellikle günümüzde hassas dokümanları dahi bilgisayar ortamında muhafaza etmek durumunda kalıyoruz. Gizlilik arz eden dokümanların saklandığı bilgisayarların başka birinin eline geçmesi durumunda ya da bilgisayarınıza bir şekilde sızma olduğunda, en azından profesyonel olmayan birinin erişemeyeceği şekilde dosyalarınız şifreleyebilirsiniz. Bunun için çeşitli yazılımlar mevcut. Fakat oldukça yüksek ücretler karşılığında bu yazılımları edinebiliyorsunuz. Eğer ufak çaplı da olsa bilgisayarınızda dokümanları şifrelenmiş olarak saklamak istiyorsanız, aşağıdaki sitelerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Yazıda sadece bilgisayar değil, USB belleklerinizdeki dosyalarında şifrelenebileceği programlardan bahsettik. USB flash belleğiniz için daha önce yazdığımız “USB Virüslerine Karşı En Etkili 10 Program” konusunda da çeşitli antivirüs programlarını inceleyebilirsiniz.

BoxCryptor

Her türlü dosyanızı 256-bit AES şifreleme standartlarına göre şifreleyebilen BoxCryptor, bilgisayarınızda sanal bir disk oluşturarak verilerinizi burada muhafaza eder. Dosya adını ve içeriğini şifreleyebilen programın, sizin belirlediğiniz ana şifresi girilmeden, şifrelenmiş dokümanların orijinale çevrilmesi şu an için imkânsız. Programın ücretsiz versiyonunda 2 GB’ a kadar depolama izni veriliyor fakat profesyonel sürümünü 20 dolar civarı bir ücrete satın alabilirsiniz.

Truecrypt

Eğer sadece doküman şifrelemek değil, istediğiniz bilgisayardaki bir diskin tamamını şifrelemek iste Truecrypt adlı programı kullanabilirsiniz. Sizin belirleyeceğiniz bir boyutta bir sanal disk oluşturur ve bu bölüme sadece belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Onun haricinde bu bölüme erişebilmek imkânsız hale getirilir. AES-256, Blowfish, CAST5, Serpent ,Triple DES ve Twofish gibi çeşitli şifreleme algoritmalarından istediğinizi seçerek sürücünüzü şifreleyebilirsiniz. Ayrıca sitenin sıkça sorulanlar kısmında, Truecrypt ile şifrelenmiş bir dosyayı FBI’nın dahi kıramadığı bilgisi de verilmiş.

PenProtect

Harici disk veya USB flash belleklerinizde bulunan dosyaları şifrelemek istiyorsanız Penprotect adlı program tam size göre diyebilirim. Herhangi bir kurulum işlemi gerektirmeyen bu küçük program sayesinde, taşınabilir disklerinizde belirlediğiniz dosyalar 256-bit AES şifreleme standartlarına göre şifrelenir ve anahtar(sizin belirleyeceğiniz ana şifre) girilmeden verilere erişmek imkânsız bir hale gelir.

FreeOTFE Explorer

Aslında bir üstteki araca benzer bir yazılım. FreeOTFE Explorer adlı program, internet cafe gibi ortak paylaşım alanlarında, USB flash belleğinizi takmak zorunda kaldığınız bilgisayarların, trojan, malware vb. kötü niyetli yazılımlarla sizden izinsiz dosyalarınızı kopyalamasının önüne geçer. Bilgisayarda, şifrelenmiş bir sanal bir sürücü kurup, flash diskinizdeki verileri burada görüntülemenizi sağlar.

7-Zip

Daha fonksiyonel ve sürekli kullanabileceğiz bir araç arıyorsanız, 7-Zip isimli program hem dosya sıkıştırma konusunda Winrar ve Winzip’ten daha popüler olmasa  da en onlar kadar iddialı, açık kaynak kodlu bir yazılım, hem de 256-bit AES şifreleme standartlarında dosyalarını şifreleyebilen bir yazılım. Winzip’te de dosya şifreleme özelliği mevcut fakat Winzip’te sadece arşiv dosyalarını şifreleyebilirken, 7-Zip’te aynı zamanda dosya isimlerini dahi şifreleyebiliyorsunuz.

Daha güvenli bilgisayar kullanımı için sizlere 5 adet şifreleme programından bahsettik. Aralarından sizin için uygun olanı varsa, ileride sorun yaşamamak adına kullanmanızı öneriyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu