BilimListeTarih

Dünyada En Çok Konuşulan Dilller

Lisan yani dil, insanların dünyada en ihtiyaç duyduğu kavram. Zaten ihtiyaç üzerine doğduğu söylenebilir. İletişim ihtiyacı baş gösterdiğinde, insanlar o zamanki teknolojileri çerçevesinde en gelişmiş iletişim aracı olan “dil”i ortaya çıkarmışlar. Ve daha sonra bulunan iletişim araçlarının hepsi “dil”den faydalanarak geliştirilmiş. Şu anda film izleyip, müzik dinleyip, kitap okuyup bunlardan zevk alıyorsak hepsi dil sayesindedir. Dil tam anlamı ile üretilmeden önce ise ünlemler ve seslenmeler var. Her kavim bu ünlemleri farklı biçimlerde farklı anlamlara gelecek şekilde kullanmış. Dolayısıyla, kavimlerin dilleri oluştuğunda da çok farklı yapılar halinde tezahür etmiş. Türk Dili 1 derslerinde de anlatıldığı gibi, başta ana kollar halinde olan diller, daha sonra içinden çıkılamayacak şekilde dallanıp budaklanmış. Bu yazımızda, dünya üzerinden en çok konuşulan 10 dilin sıralamasını sizlerle paylaşacağız. Liste yazılarımıza daha rahat ulaşabileceğiniz, “Liste” kategorisi de yakında farketmez.net adresinde olacak.

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

10 – Fransızca

Dünyada 129 milyon kişi Fransızca konuşuyor.

Fransızca dünyanın en romantik dili olarak biliniyor. Başta Fransa olmak üzere, bir çok ülkede konuşulan bir dil. Bu ülkelerin önemlileri şöyle, Belçika, Kanada, Ruanda, Kamerun, Haiti ve sayamadıklarımız…

Merhaba, Fransızca’da “Bonjour” yazılıp, “bon-juu(r)” şeklinde okunuyor. Parantez içindeki “r” bildiğiniz gibi yumuşatılıp yutularak okunuyor.

9 – Malay – Endonezya Dili

Dünyada 159 milyon kişi Malay-Endonezya Dili konuşuyor.

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, bu dil, Endonezya ve Malezya’da konuşuluyor. Aslında Malayca ve Endonezyaca dilleri farklı diller sayılır. Bu listede 9. sırada olmalarının sebebi ise, aynı kökten doğmuş ve besleniyor olmaları. Endonezya, 13000 adadan oluşuyor olması dolayısıyla dünyanın en ilginç ülkelerinden biri ve dünyanın en kalabalık 6. ülkesi. Ve ünlü başkenti Kuala-Lumpur ile tanına Malezya, Endonezya’nın en büyük iki adasına sınır komşusudur.

Merhaba, Endonezya ve Malezya dilinde, “Selamat pagi” yazılıyor ve “selamet-pacii” olarak okunuyor.

8 – Portekizce

Dünyada 191 milyon kişi Portekizce konuşuyor.

Portekiz küçük bir ülke olduğundan Portekizce’nin de az sayıda insan tarafından konuşulduğu yanılgısı var. Oysa Portekiz, İspanya’dan bağımsızlığını elde ettikten sonra, Vasco De Gama ve sonradan Navigator lakabını alan Prens Henry gibi önemli kaşifleri sayesinde denizcilikte ilerledi ve bir çok yeni toprak keşfetti. Bu sayede dili bir çok ülkede yayılmış oldu.  Rivayete göre ise, İspanya – Portekiz rekabetinin kızıştığı yıllarda, Papa aradaki husumeti kaldırmak için iki ülkenin de krallarını davet eder ve masaya bir dünya haritası koyar. O gün yeni keşfedilmiş olan Amerika kıtasının ortasına bir çizgi çeker. Doğuda kalan yerler İspanya’nın kontrolünde ve batıda kalan yerler Portekiz’in kontrolünde olacaktır. Güney Amerika’da konuşulan dillere baktığımız zaman da bu gözle görülebilir. Arjantin’de İspanyolca, Brezilya, Venezüella gibi batıda kalan ülkelerde Portekizce konuşulmaktadır. Ayrıca, Macau, Angola, Mozambik gibi eski Portekiz sömürgelerinde de hala Portekizce konuşulmaktadır.

Portekizce’de merhaba, Bom Dia yazılır ve “Boon diaa” olarak telafuz edilir.

7 – Bengal Dili

Dünyada 211 milyon insan Bengal dili konuşuyor.

Bangladeş dünyanın en hızlı artan nüfuslu ülkelerinden biri. 120 milyondan fazla Bangladeş vatandaşı Bengalce konuşuyor. Buna karşın ülkeye sığmayan nüfus Hindistan topraklarına göç etmeye başlamış ve ana dili bengalce olanların sayısı bugün 210 milyondan fazla.

Bengal dilinde merhaba Ei-je şeklinde yazılıyor ve Ay-cey olarak okunuyor.

6 – Arapça

Dünyada 246 milyon insan Arapça konuşuyor.

Arapça’yı bu kadar çok insanın konuşmasını sağlayan, dünyanın en eski dillerinden biri olması ve neredeyse tüm Ortadoğu’da yerleşik devletlerin dili olması. Diğer büyük etken ise Kuran dili olması. Diğer ülkelerde bir çok insan da tam olarak Arapça bilmese de bu dili okumasını ve yazmasını biliyor. Ayrıca Arapça BM’nin 6. resmi dili ilan edildi. Aslında daha da çok insan Arapça konuşabilirdi ancak coğrafyanın siyasi ve sosyal yapısı sürekli çalkantılar ve göçler içinde olması ve Arapça konuşan ülkeler arasında bir ulusal birlik bulunmaması dolayısı ile bu sayı şimdilik 250 milyon civarında.

Merhaba kelimesini, Selam Aleyküm olarak çevirmek yanlış olmaz. Ancak Merhaba kelimesi de Arapça kökenli bir sözcüktür.

5 – Rusça

Dünyada 277 milyon insan Rusça konuşuyor.

Dünyanın en yüksek nüfuslu 8.ülkesi olan Rusya’nın resmi dili Rusça da çok eski dillerden biri. Ayrıca coğrafyanın zorluğu ve kapalılığı sayesinde anavatanda konuşulan dil başka dillerden etkilenip bozulmamış. Sovyetler Birliği döneminde çevreye de yayılmış olan Rusça, Türk Cumhuriyetleri olarak bilinen Orta Asya coğrafyasında yaygın olarak, küçük lehçe farklılıkları ile de Doğu Avrupa ya da Eski Doğu bloku olarak adlandırabileceğimiz ülkelerde de konuşuluyor. Gerçek rakamın bugün 300 milyona yakın olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Rusça’da merhaba, Zdravstvuite şeklinde yazılıyor ve “zıdravstviite” ye yakın bir şekilde telafuz ediliyor.

4 – İspanyolca

Dünya’da 392 milyon insan İspanyolca konuşuyor.

İspanyolca, bugün bütün İspanya, ve Güney Amerika’nın merkezindeki ve batısındaki ülkeler ile, Kuzey Amerika’daki bir çok insan tarafından konuşulmaktadır. İspanya’nın ilk sömürgeci ülkelerden olması ve Güney Amerika kıtasında Portekiz ile birlikte büyük güç olması dilinin bu kadar yaygın konuşulmasını sağlamıştır.

İspanyolca’da Merhaba, Hola olarak yazılır ve “H” harfi biraz yutularak, Oola gibi okunur.

3 – Hintçe

Hintçe bugün, 1 milyar nüfuslu Hindistan ve diğer ülkelerde toplam 500 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır.

İngiltere’nin yıllar boyunca Hindistan’ı sömürmesi ve bu sömürüyü sadece ekonomik açıdan değil sosyal ve kültürel açıdan da yapması, Hintçe’nin bugün Çince’den sonra en çok konuşulan dil olmasını engellemiştir. Hindistan adına üzücüdür ki ülkede azımsanmayacak derecede insanın ana dili İngilizce’dir ve bu sayı İngilizce’nin dünyada etkin dil olması dolayısı ile azalmamaktadır.

Hintçe’de Merhaba, Namaste şeklinde yazılır ve yazıldığı gibi okunur.

2 – İngilizce

Dünyada 508 milyon insan İngilizce konuşuyor.

İngilizce dünyanın en çok konuşulan dili olmasa da dünyada en fazla ülkenin resmi dil ilan ettiği bir lisandır. Toprakları üzerinde bir zamanlar güneş batmayan imparatorluk olan Büyük Britanya gittiği her yere dilini de götürmüştür. Mahalli dillere müsamaha göstermemiştir. Öyle ki uzakta ki ülkelere ne kadar katı davrandı ise, Anavatanına yakın olan İrlanda ve İskoçya gibi ülkelere de aynı şekilde davranmıştır. Bugün Galce, unutulmaya yüz tutmuş bir dildir. Bir not olarak belirtmek gerekirse, İngilizce’yi tam olarak kaç kişinin konuşabildiği bilinemiyor.

İngilizce’de Merhaba, Hello yazılır ve “l” harfine fazla basmadan Heloo gibi okunur.

1 – Çince (Mandarin)

Dünyada 1 milyardan fazla insan Çince konuşuyor.

Dünyanın en fazla nüfuslu ülkesi Çin’in dili Çince de dünyada en çok konuşulan dil konumunda hem de ikinci sıradaki İngilizce’yi ikiye katlamış durumda. Bu dili öğrenmesi de çok zor. Kelimelerin anlamları tonlamalarına göre bile değişebiliyor. Ayrıca birden fazla alfabe var ve Çinli insanlar yaşları ilerledikçe kolaydan zora doğru bu alfabeleri kullanıyorlar.

Çince’de Merhaba, Ni Hao olarak yazılıyor ve Ni HaaO, O harfinde ton yükseltilerek okunuyor.

TÜRKÇE

Bu listeyi aldığımız yabancı site, diğer tüm yabancı sitelerin yaptığı gibi Türkiye’yi ve Türkleri görmezden gelmiş. Bunu bilinçli olarak yaptıklarını hiç sanmıyorum ancak, onlara böyle bir kültür aşılanıyor. Türkçe bugün dünyada 250 milyona yakın insan tarafından konuşuluyor. Bunun 80 milyonu Türkiye’de, 25 milyonu Güney Azerbaycan’da. Diğer ülkelerde de lehçe farklılıkları olmakla beraber 100 milyondan fazla insan Türkçe konuşuyor. Bu sayı yakın zamanda TDK tarafından 210 milyon olarak belirlenmiş.

Bu konuyu bizzat İngiliz bir dil bilimcisi ile tartıştığımda ise oldukça şaşırmış ve hemen internetten girip bir araştırma yapmıştı. Tabi İngilizce kaynaklarda yaptığı araştırma sonucu dünyada sadece 60 milyon insanın Türkçe konuştuğu sonucuna ulaşmış ve bana göstermişti. Maalesef, dış politikada atılım yaptığımızı iddia ettiğimiz şu günlerde dünyada bu şekilde tanınıyor ve tanıtılıyoruz.

Ayrıca şunu gurula söyleyebiliriz ki, geçmiş yıllarda Dünyayı titretmiş Türk imparatorlukları, gerek Asya’da, gerek Ortadoğu’da gerekse Avrupa’da dil emperyalizmi yapmamış yerel kültürlere ve dillere saygılı davranmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu