İnternet

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

e-devlet şifresi gerekliliği ya da gereksizliği konusunda üzerine kitaplar yazılabilecek bir konu. Ama eleştiri ya da övgü yapmadan önce kalkınmış ülkelerdeki uygulamalarını bilmek ve araştırmak gerektiği için şu anda bu konuya değinmeyeceğiz. Ancak hiç ummadığınız bir anda, hiç beklemediğiniz bir iş için istenen evraka ulaşma konusunda karşınıza engel olarak çıkabilecek bir mevzudur bu e-devlet şifresi mevzuu. O yüzden bu yazımızda şifreyi nasıl edineceğinizi kısaca tarif edeceğiz. zaten uzun tarif etmek istesek bile, yapamayız çünkü kısa ve basit bir işlem.

Kendimizden yola çıkarak nasıl e-devlet şifresi alınır anlatmaya çalışalım. Bir haftaiçi sabahı, kalabalık olmayacağını umut ettiğimiz bir zamanda, Sirkeci’deki Büyük Postane olarak bilinen tarihi PTT binasına gittik. Gerçekten de kalabalık değildi.  Yeri gelmişken Büyük Postane’nin bir resmini sizlerle paylaşalım.

Sıra numarasını aldıktan 2-3 dakika sonra sıra bize geldi. Gişe görevlisine, 1 lira ve nüfus cüzdanımızı uzattık. (Ehliyet v.b. geçerli olmayacağı söylendi) Bilgisayardan kayıt işlemi gerçekleştikten sonra, evlerimize gelen ÖSS sonuç belgesi gibi, 2 kenarı tırtıklı yırtılabilir cinsten bir zarf içinde şifremizi teslim almış olduk. Daha sonra bu şifreyi www.turkiye.gov.tr adresinden giriş için kullandık. Sistem ilk defa giriş yaptığınızı anlıyor ve size şifrenizi değiştirmeniz için gereken sayfayı açıyor. Unutmayacağınız bir şifre olması çok önemli çünkü, şifre kaybolursa, işlemler bu kadar kolay olmuyor zahmetli ve masraflı bir sürü şey yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

İşte böyle. E-devlet şifresi nasıl alınır diye başlık atınca uzun ve zor bir işlem olduğu sanılabilir ama bu kadar basit. Yine de sorularınız olursa seve seve cevaplayabiliriz. farketmez.net’te kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu