EkonomiİnternetListeTeknoloji

En Çok Para Kazanan 10 Blog Sitesi

Önceleri internetten para kazanmanın ya da ciddi meblağlarda para kazanmanın çok zor olduğunu düşünülürdü. Ancak internetteki bazı büyük sitelerin başarısı görüldükten sonra, artık şirketler internete açılmak için çabalıyor, kişisel internet sitesi sahipleri ise hızlıca kurumsallaşmaya çalışıyor. Blog sayfası sahipleri ise bu konuda belki en rahat kişilerdir. Sonuçta belli bir mesai saati olmaksızın, bildikleri konuda yazıyorlar. Belki bir hobi olarak başladıkları bu işten, bir süre sonra para kazanabileceklerini anlayıp işin maddi boyutuyla da ilgileniyorlar. Blog yazarak para kazanılır mı? sorusuna cevap olarak, aylık minumum geliri 50 bin dolar olan 10 blog yazarını ve hangi sitelerden bu paralarını kazandıklarını inceledik. Listede teknoloji blogları çoğunluk olarak gözükse de arada bir tane de magazin sitesi mevcut. İçlerinde ülkemizden hiçbir blog sayfasının olmaması garip gelmese de, yinede üzücü bir durum.

Michael Arrington

 

 

Blog: Techcrunch
İçerik: İnternet/Teknoloji haberleri
Aylık Gelir: 200,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Ünlü teknoloji sitesi TechCrunch’ ın kurucusu ve editörü olan Michael Arrington en çok kazananlar listesinde ilk sırada yer alıyor. Gelişen teknolojik olayları takip eden ve internette belkide bu konuda en yetkili kişi olan Arrington

Time dergisi tarafından 2008′ de Dünya’ da önde gelen kişileri arasında seçildi. Wired ve Forbes taradından da intenetteki en etkili kişi olarak seçildi.

Pete Cashmore

 

 

Blog: Mashable
İçerik: İnternet haberleri, sosyal medya
Aylık Gelir: 180,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Twitter üzerinden 2 milyonun üzerinde kişinin takip ettiği Pete Cashmore, Mashable ı 2005′ te henüz 19 yaşındayken kurdu. Sosyal medya hakkındaki yazıları takip ediliyor. twitter, facebook, friendfeed. Önceleri tek yazar olarak kendisinin yazılarının bulunduğu Mashable’ da şu an alanlarında uzman 30′ un üzerinden blog yazarı mevcut. Aylık 10 milyonun üzerinde okunuyor mashable. 2009′ da Forbes tarafından internetin en ünlü 25 kişisi arasında gösterildi.

Timothy Sykes

 

 

Blog: Timothy Sykes
İçerik: Hisse senedi
Aylık Gelir: 150,000$
Gelir Kaynağı: Satış ortaklığı

Timothy Sykes 1981 doğumlu bir yatırım uzmanı. Ufak miktardaki paraları doğru şekilde değerlendirip kısa sürede parayı nasıl katlayacağınızı blog sayfasındaki yazılarla anlatıryor. Bazen milyon dolarları bir anda kaybedebiliyor bazen de çok ufak paraları doğru yatırımlarla katlıyor. Kaybetmenin de yaşamın bir kuralı olduğunu söyleyecen genç yatırımcı, birikimlerini DVD olarak da satıyor.

Mario Lavandeira (Perez Hilton)

 

 

Blog: Perez Hilton
İçerik: Magazin haberleri
Aylık Gelir: 140,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Gerçek adı Mario Lavandeira olan fakat daha çok Perez Hilton adıyla bilinen eşcinsel bir blog yazarının dedikodu sitesi. Hollywood ünlülerinin en çok nefret ettiği web sitesi olarak gösterilen perezhilton.com’ da, eşcinselliklerini sakladığı iddia edilen ünlüleri deşifre etmesi, sayfasında ünlülerin resimleri ile dalga geçmesi ve ünlülere taktığı lakaplar Perez Hilton’ un birçok Hollywood ünlüsünden daha çok tanınmasını sağladı. Sayfasında yayınladığı fotoğraflar yüzünden başı paparazzilerle derde giren ve sürekli hakkında hakaret davaları açılan Hilton’ un, Twitter’ dan 2 milyonun üzerinde takipçisi var.

Jake Dobkin

 

Blog: Gothamist
İçerik: Şehirle ilgili etkinlikler/Haberler
Sahibi: Jake Dobkin
Aylık Gelir: 80,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

2003 yılında kurulan Gothamist, New York şehrindeki kültürel etkinlikleri, yemek yerlerini ve şehre ait güncel olayların takip edilebileceği blog sayfasıdır. Jake Dobkin, bir süre sonra ise Chicagoist, Bostonist, LAist, Londonist ve Shanghaiist gibi uluslararası öneme sahip 12 şehir merkezi içinde aynı içerikte bloglar kurdu. Forbes ve Business Week’s gibi otoritelerden çeşitli ödüllere layık görülen site, internetteki en başarılı şehir portalı olarak gösteriliyor.

Matt Marshall

 

Blog: Venture Beat
İçerik: Teknoloji ve para haberleri
Sahibi: Matt Marshall
Aylık Gelir: 62,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

2006 yılında Matt Marshall tarafından kurulan Venture Beat, teknoloji dünyasıyla ilgili haberleri ve sektördeki gelişmeleri takip edip, bunları ziyaretçilerine sunan bir blog sayfadır.

Ewdison Then

 

Blog: Slash Gear
İçerik: Teknoloji haberleri/İncelemeler
Sahibi: Ewdison Then
Aylık Gelir: 60,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

İnterneti profesyonel olarak kullanmayı daha basit ve kolay hale getirmek için, son çıkan ürün ve teknolojilerin tanıtıldığı bir blog Slash Gear. 2005 yılında kurulan site, birinci sınıf haberleri, yorumları ve teknolojik gelişmeleri derinlemesine analizleriyle 2010′ un ocak ayında, Technorati nin en iyi 100 blog listesinde 4. sırada yer aldı.

Nick Denton

 

Blog: Life Hacker
İçerik: Teknoloji/Güncel
Sahibi: Gawker Media Nick Denton
Aylık Gelir: 60,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Günlük 700 bin üzeri tekil ziyaretçisi olan Life Hacker, ofiste ya da evde farketmez bilgisayar kullanan, teknolojisi takip eden herkesin ilgisini çekebilecek yazıların bulunduğu bir blog. Bilgisayar kullanımını daha zevkli hale getirmek için ipuçları ve analizler yapan sitenin ülkemizde de müdavimleri bir hayli yüksek. Çoğu teknoloji sitesi Life Hacker’ da gördüğü yazılardan ilham(!) alarak incelemelerini paylaşır.

Ayrıca Nick Denton bünyesinde Jalopnik, Gizmodo, io9, Jezebel, Kotaku, Deadspin gibi yine Life Hacker kadar ünlü blogları barındıran Gawker.com’ un kurucusudur.

Vitaly Friedman

 

Blog: Smashing Magazine
İçerik: Web yazılım/Dizayn
Sahibi: Vitaly Friedman
Aylık Gelir: 58,500$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Süphesiz ki internetteki tasarımcıların en çok ziyaret ettiği web sitesi, Smashing Magazine’ dir. Ücretsiz olarak icon, tema, PSD, yazı fontları gibi özellikle tasarımcıların çok işine yarayacak dosyaları sunması ve yeni çıkan yazılımları, web araçlarını analiz eden iyi bir ekibi olması sitenin bu kadar popüler olmasına sebeptir. Sitenin şu an 200 bin üzerinde RSS ile takip eden ziyaretçisi mevcut.

Collis Ta’eed

 

Blog: Tuts Plus
İçerik: Online eğitim
Sahibi: Collis Taeed
Aylık Gelir: 55,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Birçok yazılımcı için yen çıkan teknolojileri takip etmek pek de kolay değildir. Tuts Plus, bu bakıma eşi bulunmaz bir kaynaktır. Webmasterlar için grafik ve web yazılım konusunda eğitici makalelerin yer aldığı Collis Ta’eed’ in blog sayfası, bu işle uğraşanların sık kullanılanlarında mutlaka bulunan bir site olmasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok etkileyici bir çalışma olmuş. Elbetteki böyle bir çalışmada webrazzi gibi bir Türk blogunun yer almayışı bizi çok üzüyor. ama çok ta ümitsiz olmamak lazım.

  2. bı ısletme acmak ıcın dukkan kırası ıscısı dekorasyonuna harcadıgın parayıınternet alemınde harcasan cok daha fazlasını kazanırsın gıbıme gelıyor kı arkadaslarında masallahı war :))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu