ListeSinemaTarih

En İnanılmaz 5 Hapishane Kaçışı

Daha önce hapishane temalı en iyi 16 filmi içeren bir konuyu sizlerle paylaşmıştık. Bahsi geçen filmlerin tamamının hapishanede geçmesine rağmen aralarındaki  bazı filmler biraz daha farklı olarak gerçek bir olaydan esinlenilerek sinemaya aktarılan filmlerdi. Ancak her sinemaya uyarlanan filmde olduğu gibi bu tip hiçbir film bire bir gerçeği yansıtmaz. Mutlaka izleyicinin hoşuna gidecek ufak detaylarda filme eklenir ve film böylelikle daha ilgi çekici bir hale getirilir.

Biz de bu sefer aralarında Halk Düşmanları, Escape From Alcatraz ve Rescue Down filmlerine konu olan -Prison Break dizisini de dâhil edebiliriz- iyi planlanmış 5 hapishane kaçışının gerçek hikâyesini sizlerle paylaşacağız.

1 – Pascal Payet: Üç kez helikopterle hapishanenin çatışına indi!

Karıştığı bir soygun sırasında yanlışlıkla öldürdüğü biri yüzünden 30 yıl hapis cezası alan Payet, ilk kez 2001 yılında adamlarının hapishanenin çatısına getirdiği helikopter ile kaçmayı başardı. Bundan 2 yıl sonra ise bu sefer hapishanedeki 3 adamını aynı şekilde helikopterle kaçırdı. Ancak kısa süre sonra adamları ve kendisi yeniden yakalanarak hapse atıldı. Fakat Fransız Hükümeti ile adeta dalga geçercesine 2007′ de tekrar aynı yöntemle, hapishanenin çatısına helikopter indirerek hapishaneden kaçtı. Ve aradan geçen 4 yıldan beri Payet ve arkadaşlarının izine henüz rastlanamadı.

2 – John Dillinger: Ahşaptan yapılmış sahte bir silah kullanarak hapishaneden kaçtı!

1930’ların Amerikasında, ekonomik krizin had safhaya çıktığı dönemin en büyük banka soyguncusu olarak efsaneleşen bir kanun kaçağı olan John Dillinger, bankaları hedef almasından ve masum halka karşı yardımsever bir tutum sergilemesinden dolayı halk kahramanı olarak nam salmıştı. Zaman zaman yerel polisler tarafından tutuklanmış ama kolayca ellerinden kaçmayı başarmıştı. İki kez hapse girmiş ve firar edilmesi en zor olan hapishaneden polislerle dalga geçercesine kaçmayı başarmıştı.

FBI’ın halk düşmanı olarak lanse ettiği Dillinger’ı yakalamak için verdiği onca uğraştan sonra Dillinger, ayakkabı boyası ile siyaha boyadığı bir ahşap parçasını silah gibi göstererek gardiyanların arasından sıyrılması ve hapishane müdürünün arabasıyla kaçması ABD hükümetini ve yeni kurulmakta olan FBI’ halkın gözünde bir anda aciz duruma düşürür.

Dillinger’ın bu kaçışı fazla uzun sürmeyecek, 3 Mart 1934’te elinden kurtulduğu polisin, takvimler 22 Temmuz 1934’ü gösterdiğinde kurşunlarına hedef olacaktı.

Johnny Depp‘in başrolünde olduğu Public Enemies filmi, John Dillinger’ın bu hikâyesinden kurgulanarak sinemaya aktarılmıştır.

3 – Dieter Dengler: Vietnam Savaşı sırasında hapishaneden kaçabilen tek Amerikan askeri oldu!

Dieter Dengler, Vietnam Savaşında görev yapmakta iken uçağı Vietnamlı askerler tarafından düşürülerek esir kampına gönderilen, Alman kökenli bir Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotudur. 1966′ da uçağı düştükten sonra gönderildiği esir kampında kendisi gibi esir olarak tutulan 6 mahkûm ile kaçış planı yaptı. 29 Haziran 1966’da Vietnamlı askerleri etkisiz hale getirerek ormanın derinliklerine kaçmayı başardılar. Fakat bu sefer onları aşırı sıcak, böcekler, parazitler ve açlık bekliyordu. Esir kampından kaçışının ardından 23 gün sonra tesadüf eseri bölgede bulunan bir Amerikan helikopteri tarafından kurtarıldı. Kendisiyle beraber kaçan mahkûmlardan sadece Taylandlı bir müteahhidin dışından kurtulan olamadı.

Daha sonrasından Dieter Dengler’ın bu kaçış hikâyesi Rescue Down adlı filme de konu oldu. Cristian Bale, Dieter Dengler karakterine hayat vermişti.

4 – Frank Morris, Clarence ve John Anglin: Alkatraz’dan kaçabilen tek mahkûm oldular

Alkatraz Hapishanesi’nin açık olduğu 1934’ten 1962 yılına dek adadan firar etmek için birçok mahkûm çeşitli denemelerde bulunmuştu. Hapishane olarak kullanıldığı süre boyunca 36 mahkûm, 14 firar girişiminde bulundu. Bunlardan 23’ü yakalanarak (2 kişi 2’şer kez denedi), 2’si boğularak ve 6’sı da vurularak karaya çıkamadan firar girişimleri engelledi. Ancak geriye kalan 3 tanesinin ne olduğu asla bulunamadı.

11 Haziran 1962 tarihinde Frank Morris, Clarence ve John Anglin adındaki 3 mahkûm hücrelerindeki eskimiş betonu, yaptıkları matkaba benzer bir aletle deldikten sonra koridorlardan geçip havalandırmaya tırmandılar. Daha sonra demir parmaklıkları büküp çatıya tırmanan 3 arkadaş, su borularına tutunarak aşağı indiler. Ve rivayete göre yağmurluklarından yaptıkları botla San Francisco’ya doğru yola çıktılar. Buradan sonrası ise aslında bir muamma. Kimine göre kurtulmayı başardılar, kimine göre ise San Francisco Körfezinin sularında boğularak öldüler. Ancak bir gerçek var ki, hiçbir zaman cesetleri bulunamadı.
Clint Eastwood ve Danny Glover’ın başrollerinde olduğu 1979 yapımı Escape From Alcatraz filmi bu kaçıştan esinlenilerek sinemaya aktarılmıştır. Ve yine The Shawshank Redemption filminin ortaya çıkışında esinlenen film olarak gösterilir.

5 – Teksas Yedilisi: Maksimum güvenlikli bir hapishaneden ellerini kollarını sallayarak kaçtılar

Prison Break dizisindeki Michael Scofield karakterine ilham kaynağı olduğu ve dizinin genel senaryosuna da yön verdiği söylenen bu kaçış 13 Aralık 2000 tarihinde, Teksas’ta bulunan John B.Connally Cezaevi’nde gerçekleşti.

Cinayet, gasp, tecavüz gibi suçlardan ömür boyu müebbet cezasına çarptırılan 7 mahkûm, kaçışı ortalığın daha tenha olduğu öğle yemeği saatine denk getirilerek gerçekleştirildi. Yanlarında silahsız bir gardiyanın bulunduğu sırada 3’ü mahkûm 10 hapishane görevlisi ve 1 gardiyanı esir alarak kaçışın ilk etabını başlattılar. Kaçaklardan 2’si görevlilerin kıyafetlerini giyerek kapıdaki gardiyana tamirat işleri olduğunu söyledi ve yanına kadar gidip o gardiyanı da esir alarak kısa sürede kapıya kadar ulaşmalarını sağlayan son hamleyi yaptı. 7 mahkûm cezaevine ait aracı çalıp kapıdan ellerini kollarını sallayarak çıktı ve ancak yarım saat sonra firar ettikleri anlaşıldı. Kaçışın ardından yüzlerce polis, helikopter, köpek vs. firarileri yakalamak için arama başlatsa da hiçbir sonuç alınamadı.

Normalde bu tip toplu hapishane kaçışlarında, kaçan mahkûmlar bir süre sonra kendi yollarına gider ve herkes kendi başının çaresine bakar. Fakat hapishanede oldukça iyi bir arkadaşlık sağlayan mahkûmlar arasında sıkı bir bağ oluşmuş olmalı ki kaçıştan 17 gün sonra Noel gecesinde bir mağaza soygununa karışıp bu soygun sırasında 1′ de polis cinayeti işlediklerinde yine 7 kişilerdi.

22 Aralık 2000’de bir görgü tanığı tarafından yapılan ihbar sonucu ‘Teksas Yedilisi’ Woodland Park’ta bir karavanda köşeye sıkıştırıldı. Aralarından 4’ü teslim olurken, 1’i intihar etti ve diğer 2 mahkûmsa polisin elinden kaçmayı başardı. Ancak bu kaçış sadece 2 gün sürdü ve 24 Aralıkta bir otelde yakalanıp yeniden hapishaneye gönderildi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu