OyunTeknoloji

En Yüksek Bütçeli 10 Bilgisayar Oyunu

İngilizce’de bu oyunların tümüne “video games” gibi bir isim bulmuşlar. Böylece bilgisayar, play station ya da diğer oyun konsolları v.s. için ayrı ayrı isim kullanımına gerek kalmamış. Biz de bu tür oyunları bilgisayar oyunları olarak adlandırıyoruz ama aslında kastettiğimiz tüm alanlar için yapılmış oyunlardır. Kavramsal bu sorunu çözmüş olduğumuzu umarak yazımıza devam edelim; sizlerle bu güne kadar yapılmış en yüksek bütçeli oyunları paylaşacağız. Yazının devamını okuyunca göreceksiniz ki elektronik ortamda tamamen sanal olarak hazırlanan bu oyunlar, harcanan paralar konusunda neredeyse Hollywood filmleri ile boy ölçüşüyor.

Grand Theft Auto IV : 100 milyon $

Gerek ürün deüeri, gerek detaylar ve binlerce ince özelliği ile, şu ana kadar Grand Theft Auto 4 geçilemedi diyebiliriz. Bu oyunun yapımında 1000 kişiden fazla çalışan görev aldı. Oyunun yapım süreci 3 buçuk yıl sürdü ve tam 100 milyon dolar harcandı.

Gran Turismo 5 : 80 milyon $

Gelmiş geçmiş en büyük ve en mükemmel yarış oyunu desek yalan olmaz. Gran Turismo 5 oyununun geliştirilme süreci tam 5 yıldı. 1000 adetten fazla otomobil mükemmel gerçekçilik ve kusursuzlukla, tüm özellikleri ile oyunda yer alıyor. Bu mükemmelliyete de harcanan para tam 80 milyon doları bulmuş.

Shenmue : 70 milyon $

Shenmue, neredeyse 10 yıl boyunca en pahalı oyun üncanını elinde bulundurmuştur. Oyun 70 milyon dolarlık bütçesini açıkladığında herkesin ağzı açık kalmıştı ama, oyun aynı başarıyı ve şaşırtıcılığı satışlarda gösterememiştir.

Too Human : 60 milyon $

Too Human yapım aşamasında oldukça büyük zorluklarla karşılaştı. Oyun neredeyse bitecekken, oyunun yapımında kullanılan motor tamamen iptal edilerek, sıfırdan bir motor yapıldı ve bu işlem ekstra 10 milyon dolara mal oldu.

Metal Gear Solid 4 : 60 milyon $

Metal Gear Solid serisinin en güzel oyunlarından biri ve en pahalısı olan 4. oyundur. Yapılması tam 4 yıl almıştır ve tam 60 milyon dolara mal olmuştur.

Halo 3 : 55 milyon $

Bungie ve Microsoft önceki oyunların satışlarından oldukça iyi bir gelir elde ettikleri için Halo 3 oyununda oldukça geniş bir bütçeye sahiplerdi. Serinin en etkileyici oyunu olan Halo 3 ;  55 milyon dolara mal oldu.

APB : 50 milyon $

APB tam 5 yıl boyunca geliştirme sürecinde kaldı. Oyundaki sahnelerde gerçek mekanlar kullanıldı. Realtime Worlds firması oyunun şu ana kadar yaptıkları en pahalı oyun olduğunu açıklamıştı. APB için tam 50 milyon dolar harcandı.

LA Noire : 50 milyon $

1940’lı yılların, Los Angeles şehrinin yansıtıldığı oyunda, Rockstar firması, tam olarak sinematic bir oyun yaratabilmek için çok uğraştı. Sadece emek değil, 50 milyon dolar da harcandı.

Final Fantasy XII : 48 milyon $

Final Fantasy oyunu hakkında çok şey söylemeye gerek yok. Dünya çapında milyonlarca hayranı olan serinin 12. bölümü, Final Fantasy XII için tam 48 milyon dolar para harcandı.

Killzone 2 : 45 milyon $

PS3 sahipleri tarafından en çok beklenen oyunlardan biri olan Killzone 2 ‘nin açıklanan bütçesi 20 milyon dolar, ancak gerçek rakamın 45 milyon dolar olduğu söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. way bea bu kadar para harcıyolarda nasıl gelir geliyor bu adamlara millet hep korsan alıyo cahilliyimi bağışlayın şimdiden 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu