BilimEğitimListe

Verimli Ders Çalışma Teknikleri İle İlgili 9 Yöntem

Verimli ders çalışma teknikleri sayesinde daha az yorularak, çalışmaya daha az zaman harcayarak bu rağmen daha fazla bilgiyi aklınızda tutabilirsiniz. Salgın döneminde öğrenciler online olarak eğitim alsa da sınavlar yüz yüze olacak ve okula gidilmesi gerekecek. E haliyle de sınava çalışmanız lazım. Genellikle tüm öğrencilerin yaptığı gibi son gün çalışmak belki günü kurtarabilir ama bir şeyler öğrenebilir misiniz orası tartışılır. Şimdi gelelim verimli ders çalışma teknikleri neler olduğuna.

verimli ders çalışma teknikleri

Son dakika golleri, ders başında sabahlamalar, kahve ve enerji içeceği tüketiminde rekorlar gelebilir. Fakat çok çalışmak her zaman etkili ve verimli çalışmak anlamına gelmiyor. Aşağıdaki videoda uzun vadede uyguladığınızda farkı fark edebileceğiniz 9 bilimsel ipucu yer alıyor. Biz sizin için onları yazıya da döktük. Uygulayanlar olursa, yorumlarda deneyimlerini paylaşması bizi sevindirecektir. İyi çalışmalar.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Kesintisiz Uzun Süre Değil Kısa Süreler ve Çok Tekrar

Verimli ders çalışma teknikleri arasındaki ilk yöntem, çalışınılan süre çok çok önemli. 10 saat aralıksız ders çalışmak aslında göründüğü gibi sağlam bir ilerleme sağlamıyor. 10 saat aralıksız çalışmaktansa, yarım saatlik 20 seans halinde ders çalışmak hem zihnen ve bedenen daha az yorulmanıza hem de çalıştığınız konuyu daha iyi anlamanıza fırsat tanır. Bu yöntem sadece sınavlara çalışırken değil, yüzme öğrenme, enstrüman çalma, spor yapma konularında da etkili oluyor.

Saatlere Dikkat

Günün hangi saatlerinde ders çalıştığınız gerçekten önemli. Bilinenin aksine uykudan hemen önce ders çalışmak etkili bir yöntem değil. Gece geç saatlerde ders çalışmak çalıştığınız konular arasında bağlantı kurmayı zorlaştırıyor. Ayrıca hafıza için de çok doğru saatler değil gece saatleri. Gündüz 15.00-16.00 aralığı bahsettiğimiz konular için ideal saatler.

Aktif Ders Çalışma

Çalışacağınız konuyu kitaptan okumak doğru bir yöntem değil. Yani demek istediğimiz sadece okumak doğru değil. Peki ne yapalım? Altını mı çizelim? Fosforlu kalemlerle altını çizmek de yeterli değil. Yazarak çalışmak doğru bir yöntem. Ancak kitaptakini aynen başka bir yere geçirme yoluyla değil kendinize küçük hafıza kartları ve hatırlatma notları hazırlama yoluyla çalışmak en etkili yöntem. Bu yöntem uzun vadede hafızanızın da güçlenmesini sağlıyor.

Hedef Belirleme

Verimli ders çalışma teknikleri listesindeki önemli olan maddelerden biri de hedef belirlemedir. Birinci maddede bahsettiğimiz kısa süreli seanslar halinde ders çalışma konusu önemli. Bunun yanında her seans için belirlediğiniz bir hedef olursa ve bu hedefleri tamamladığınızda seansınızı başarıya ulaşmış sayarsanız, seanslar sona erdiğinde kendinizi ne kadar hazır hissedeceğinizi tahmin bile edemezsiniz.

Kendinize Öğrenciler Bulun

Bu yöntem aslında çoğunuzun bilmeden de olsa uyguladığı bir yöntem. Hemen kendinize kurbanlar bulun ve öğrendiklerinizi onlara da öğretmeye çalışın. Bu iş için daha az çalışkan bir arkadaş idealdir. Öğretirken siz de çalıştığınız konuları daha iyi anlarsınız ve işin sonunda kazan-kazan durumu ortaya çıkar.

Alıştırma-Alıştırma-Alıştırma

Verimli ders çalışma teknikleri arasından hiç şaşmayan bir yöntemdir. Çıkmış sorular, çıkması muhtemel sorular ve bunlara verilecek muhtemel cevaplar. Her biri sizin için büyük önem taşıyor. Ders çalışmayı bitirdiğinizde ne kadar çok alıştırma yaparsanız o kadar iyi. Çoktan seçmeli sınavlarda yapmanız gereken basit. Benzer testler bulup bunları çözmek. (Çıkmış soruların cevaplarını ezberlemeyin, o cevapların neden doğru olduğunu öğrenin.) Ancak yazılı sınavlarınızda da gelmesi muhtemel soruları belirleyip bu sorulara cevap metinleri hazırlarsanız sınavda çok daha rahat edeceksiniz. Haberiniz olsun.

Kırtasiye Malzemeleri

Ders çalışırken elinizin altında ihtiyaç duyabileceğiniz kırtasiye malzemelerinin hazır olması motivasyonunuzu artırır. Ayrıca bölünmenizi engeller. Bu kırtasiye malzemelerinin çeşitliliği kimilerine tuhaf bir zevk de veriyor.

Müzik Dinlemek İyi Gelmez

Bilinilenin aksine verimli ders çalışma teknikleri arasında müzik dinlemek yoktur. Kimileri “Ben müzik dinlerken daha iyi konsantre oluyorum ve anlıyorum” der ancak ders çalışırken müzik dinlemek iyi değildir gençler. Kendinizi kandırmayın! Hayır siz öyle konsantre olmuyorsunuz. Bilimsel olarak bu durumun zihninizi yorduğu kanıtlanmış bir şey. Çoğunuzun da o kulaklıklardan Bach, Mozart, Beethoven dinlediğinize inanmak pek mümkün değil. Bu nedenle kulaklığı ve telefonu bir kenara koyun. Hedefinize ulaştığınızda onlarla ne isterseniz yapabilirsiniz.

Mesajlaşmayı Bırakın

Çağımızın en büyük sorunu cep telefonları ve sosyal ağlar. Twitter’da kim ne demiş, Instagram’da kim ne paylaşmış, aaa WhatsApp’tan mesaj gelmiş derken bir bakıyorsunuz 4 saat geçmiş. Verimli ders çalışma teknikleri arasında en önemlisi ve kesinlikle yapmanız gereken ilk şey şu telefonunuzu bir bırakın. . Eğer arkadaşınıza çalıştığınız konu ile ilgili bir şey sormanız gerekiyorsa da bunu lütfen seansınız bittikten sonra yapın ve bir sonraki seansa hazır başlayın.

Herkese şimdiden zihin açıklığı diliyoruz:)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu