İnternet

Facebook’ta “Kimler Profilime Bakmış?” Sayfaları

Facebook profillerine kimlerin baktığını, kimlerin Facebook’ ta aradığını, profil resimlerini kimlerin bilgisayarına indirdiğini öğren vs.. gibi ilginç Facebook sayfalarını sıkça görüyoruz. Meraklı bir millet olduğumuzdan tabi ki bir çok kullanıcınında ilgisini çekiyordur bu tip sayfalar. Ancak  Facebook’ un yaptığı açıklamaya göre bu tip uygulamalar çalışması mümkün değil. Yani Facebook bu tip sayfaların ufak bir kod parçasıyla vaadettiği bilgileri kesinlikle paylaşmıyor. Profilime kimler bakmış sayfaları demode oluncada, uyanık kişiler bu sefer Facebook’ ta seni kimler aramış, Facebook profilinden resimlerini kimler kaydetmiş, Facebook Gold vs.. gibi sınırları zorlayan bir çok saçma sapan sayfalarla, kullanıcıları çekmeye çalışıyorlar.

 

Sistem Nasıl İşliyor?

Aslında çok fazla programlama bilgisine de sahip olmanız gerekmiyor, bunların yalan olduğunu anlamak için. Dikkat edin sayfaların hepsinde yönergeler aynıdır. Sayfaya üye olacaksınız, tüm arkadaşlarınıza ( uyarı tüm arkadaşlarınız seçmek zorundasınız:) ) bu sayfayı önereceksiniz, ve uygulamayı yükleyin,artık herşeyi öğrenebilirsiniz… Meraklı Facebook kullanıcılarıda hemen kanıp ne isteniyorsa eksiksiz yerine getiyorlar..

Peki Karşıma Çıkan Kişi Listesi Nedir?

Daha sonra size yüklettikleri uygulamaya bakıyorsunuz ki, sizi kimin aradığını, en çok takip ettiğini, profilinize baktığını vs.. gösteren bir liste. Bu liste nasıl oluşuyor peki? Liste rastgele arkadaşlarınızdan oluşan bir liste ya da en son profilini güncelleyen arkadaşlarınızı listeliyor.  Mantıklı düşünürseniz zaten, Facebook’ ta sizi arayanların sadece arkadaşlarınız olduğunu görünce bunun bir yalan olduğunu anlayacaksınızdır. Sizi sadece arkadaş listenizdeki kişilerin aramış olması biraz garip bir durum neticede.

Bu Sayfaların Sahiplerinin Elde Ettiği Ne?

Bu tip sayfaların size önerdiği uygulamaları yüklerseniz eğer, uygulamayı geliştirenler sizin profil bilgilerinize erişebiliyor. Yakın zamanda bayan bir üyenin resminin cinsel bir ürünün reklamında kullanıldığını düşürsek, oldukça tehlikleli bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Ayrıca Facebook, her durumdan maddi çıkar sağlamak isteyen uyanık kişiler içinde bir pazar haline gelmiş durumda. Bu sayfalara kanan kişiler okadar çok ki, üye sayıları yüzbinleri geçiyor çoğunun. Bu sayfalardan üyelere çeşitli reklamlar gönderiyorlar ya da reklamını göndermek için firmalardan ücret istiyorlar. Düşünsenize 300-400 bin üyeli bir sayfanın tüm kullanıcılarına bir ürünün reklamını gönderdiğini. Eşi bulunmaz bir reklam modeli..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu