İnternetTeknoloji

Facebook’ta Spam Uygulamalar Nasıl Silinir?

Bir önceki yazıda bahsettiğimiz,  Türkiye’deki internet kullanıcıları için her gün daha da popüler bir hale gelen Facebok, Twitter, FriendFeed gibi sitelerle beraber sosyal medyanın inanılmaz yükselişi,  bazı sivri zekalar için de ayrı bir kazanç kapısına dönüşmüş durumda. Özellikle Türkiye’de Facebook’u aktif olarak kullanan 28 milyon kişi olması, “nasıl kısa yoldan kazanç sağlarım?”  diye düşünen kesime, dört koldan saldırılacak bir ortam oluşturdu.

Şimdi yazıya biraz hızlı girdik sanıyorum. Bunun için önce biraz açıklama yapalım, neden bahsettiğimiz daha net anlaşılsın diye. Fark etmişsinizdir sizde, artık her sitenin bir Facebook sayfası, Farketmez.Net‘ de dahil olmak üzere her girdiğiniz site de “beğen/like” butonları mevcut. Burada amaç; site ziyaretçilerinin direk olarak siteyi veya beğendiği bir yazıyı,resmi ya da videoyu Facebook profillerinde arkadaşları ile paylaşması. Bununla beraber sitenin de daha geniş çapta bir kitleye ulaşması yani bilinirliğini arttırması. Buraya kadar kötü bir durum yok. Sonuçta ziyaretçiler özgürce istediği konuyu profilde paylaşabiliyor. Fakat az önce belirttiğim “Daha geniş çapta bir kitleye ulaştırabilme” olayını, kendine çıkar sağlamak için işe ufak hileler karıştırıp, başka bir deyişle manipüle etmek isteyenler de mevcut. Bunun da birkaç çeşit yöntemi var.

Birincisi; örneğin bir video izleme sitesine girdiniz ve videoyu izlemek için “Play” butonuna tıkladınız. İşte burada bazı art niyetli site sahipleri, sitelerine yerleştirdikleri bir “kod parçası” ile siz sitede herhangi bir yere tıkladığınızda, otomatik olarak belirledikleri Facebook sayfasını, sizin iradeniz dışında beğenmenizi sağlıyorlar. Yani siz “Play” ya da sitenin herhangi bir yerine bassanız da (burası site sahibinin insafına kalmış), eğer Facebook hesabından çıkış yapıp terk etmediyseniz, yani hesabınız hala açıksa, otomatik olarak o sayfayı beğeniyorsunuz.

Site sahiplerinin bundan kazancı ne oluyor?

Daha önce bir yazımızda da bu sorunun cevabını vermiştik. Sayfayı beğenen kişi sayısını arttırıp, bu sayfalardan reklam satışı yapılabiliyor. Bu yolla yüz binlerce üye elde etmiş sayfalar halen yasak olmasına rağmen, bilinirliğini arttırmak isteyen diğer sitelerin ya da bir ürün tanıtmak isteyen sayfalardan para karşılığı bağlantı paylaşıyorlar. Siz “Ben bu sayfayı ne zaman beğendim?” diye sorana kadar, sayfanızda belki yüzlerce ilgisiz, alakasız bağlantı görüyorsunuz.

İkincisi; yine bazı sitelerin özek olarak hazırlattığı Facebook uygulamaları mevcut. Video, haber, resim, oyun vs.. birçok sitenin uygulamasını görmüşsünüz. Bunların bazıları zararsız, bazıları da yine yazının başında sivri zeka diye nitelendirdiğimiz kişilerin hazırlattığı uygulamalar. Hatta ısrarla meraklı insanlarımızın işe yaradığını düşündüğü “Profilime kim bakmış?..Kim beni aramış? vs..” gibi saçma sapan spam uygulamalar halen çok revaçta. Bu tip uygulamaların profiline erişmesine izin veren bazı kullanıcılar ise sayfalarında kendisinin paylaşmadığı halde kendi paylaşmış gibi gözüken video ya da haber bağlantılarını görünce bilgisayarına virüs girdiğini sanıyor. Örneğin; insan erotik bir resim içeren bağlantıyı kendi profilinden, arkadaş listesindeki herkese otomatik olarak gönderildiğini görünce oldukça zor duruma düşebiliyor.

Son günlerce benimde listemdeki bazı arkadaşlarımın paylaştığı “YGS İptal Edildi..Kızlar Kavga Ederken..Osama Execution” gibi video bağlantılarını paylaşan ‘metalac.org’ türevi siteleri son günlerce epey görmeye başladım. Çözüm olarak sadece iletileri gizlemek yeterli olmayacaktır. Bu tip bağlantıların tuzağına eğer siz de düştüyseniz, aşağıdaki adımları takip ederek kesin olarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu konuyu yazabilmek için bir arkadaşımın, habersiz olarak profilinde paylaştığı Kız Kavgası isimli videoyu açmak için tıkladım ve bilerek uygulamayı profilime kurdum. Şimdi de bu uygulamayı kaldırmak istiyorum diyerek, Facebook’ ta uygulama nasıl kaldırılır? Anlatmaya başlayalım.

Yazıda Neler Var?

1. Adım:

Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst menüden önce Hesap daha sonra Gizlilik Ayarları menüsüne giriyoruz.

2. Adım:

Sol alt kısımdaki Uygulamalar ve İnternet Siteleri‘ nın altında bulunan Ayarları Düzenle linkine tıklıyoruz.

3. Adım

Zaten deneme amaçlı olarak az önce kurduğum uygulamayı resimden görebiliyorsunuz. Ben video izlemek istemiştim fakat Profiline Bakanlı Gör!! İsminde bir uygulamaya izin vermişim meğer 🙂

Sizde direk uygulama bu sayfada gözükmeyebilir. Bunun için Kullandığın uygulamalar‘ ın sağındaki Ayarları Düzenle‘ ye tıklıyoruz.

4. Adım

İşte bu çıkan sayfada belki bilerek belki de haberiniz olmadan izin verdiğiniz uygulamaların listesini görebiliyorsunuz. Deneme yaptığım Facebook profilini çok kullanmadığım için pek uygulama yok. Fakat siz bu sayfaya geldiğinizde buradaki uygulamaları dikkatlice seçip, özellikle Profilinize Kim Bakmış türevi uygulamaları silin. Hangi uygulamanın sizin haberiniz olmadan profilinizden bağlantı paylaştığından tam emin olmanız biraz zor, eğer çok fazla uygulamanız mevcutsa. Genelde uyguluma isimleri ile linke tıkladığınızda girdiğiniz sayfa benzer isimlerde olmaz. Siz her ihtimale karşın size saçma gelen ve bilmediğiniz tüm uygulamaları, yanında X‘ e tıklayıp, Kaldır diyerek silin.

Örneğin bu ‘metalac.org’ un kullandığı uygulama; Profiline Bakanlı Gör!! Bu uygulamayı kaldırdığınızda tekrar buna benzer bağlantılar profilinizden paylaşılamayacak.

Şunu da son olarak belirtelim; olur olmaz sayfalarını ve arkadaş listenizdeki kişilerde dahil olmak üzere güvenmediğini bağlantılara, “Tıkla izle” tarzı videolardan kesinlikle uzan durun. Hele ki profilinize kim bakmış tarzı sayfaları gördüğünüzde, ciddiye almayın. Sonra hiç ummadığınız bir videonun profilinizden paylaşıldığını görüp üzülmeyin.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Arkadaşlık isteklerini TANIDIĞIN KİŞİLERE gönderdiğin takdirde kabul edilme olasılıkları artar.

    Facebook’u tanımadığın insanlarla iletişime geçmek için kullanırsan, gönderdiğin arkadaşlık istekleri SPAM olarak işaretlenebilir. Bunun sürekli tekrarlanması durumunda, Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’ni ihlal etmiş olursun! bana yardımcı olun yaa lütfenn haber bekliyomm faceye girecem üsteki yazılar çıkıyıorr

  2. facebook sayfam dört günlüğüne enegllendi ama şuanda dört günü geçti.niye açılmıyor.arkadaş çevremizi genişletmek amacı ile tekliflerin sonucunda facebook sayfamız kapamnması na anlam veremiyorum

  3. yaptıgınız hizmetten dolayı teşekkur ederım cok sagolun hemen çözüldü iyi çalısmalar

  4. facebookta ne mesaj gönderebiliyorum ne arkadas ekleyebiliyorum ne yorum yapabiliyorum kısaca hiçbirşey yapamıyorum sadece sohbet ten online olan arkadaslarımla ordan yazışabiliyorum bu neden kaynaklanır bu durumdan nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız sevinirim yukarda yazdıgım hareketleri girince facebook kurallarını ihlal etmiş olacagınızdan engllendi iletisi çıkıyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  5. birileri bizim paylaşımlarımızı kasıtlı olarak spam diye işaretliyorsa. Paylaştıklarımızda hiç bir suç unsuru olmadığı halde. buna nasıl engel olabilirim veya ne yaparım. bilgi verirseniz memnunolurum.

  6. Android tablette nasil yapicaz peki yardimci olur musunuz lütfen acilll

  7. facem kapandı.. her girişimde spamdan felan bahsediyor.. bir kaç güne halldilecek yazıyor ma henüz açılmadı .. facem açılır mı yada açılması için napmalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu