İnternet

Firefox 4 İçin 7 Harika Eklenti

Yaklaşık 10 gün önce çıkan ve şimdiye dek sadece resmi sitesinden 55 milyondan daha fazla indirilen Firefox 4, rekabetinin doruk noktalasına çıktığı bu günlerde zirvedeki yerini perçinlenmiş oldu. Rakipleri Google Chrome ve İnternet Explorer’ da yeni sürümlerini hemen hemen aynı zaman dilimlerinde yayınlamış olmalarına rağmen Firefox’ un oldukça gerisinde kaldılar.

Firefox 4, eski sürümlerine göre oldukça kullanışlı ve göze daha hoş hitap eder bir hal almış. Tabi bunlardan daha önemlisi de yeni JavaScript motoru kullanarak, kullanıcılarına eskiye nazaran 2 kat daha hızlı bir performans sunuyor. Firefox yeni sürümlerini kullanıcılarından aldığı fikirlere göre şekillendiyor. Eski sürümlerinde görülebilen bazı güvenlik açıkları da, kullanıcılarının önerileriyle Firefox 4′ te giderilmiş. Daha sayamadığımız birçok özelliği bulabileceğiniz Firefox 4′ ü henüz indirmediyseniz, resmi sitesinden yeni sürümünü indirebilirsiniz.

Eğer Firefox 4′ ü indirdiyseniz, ilk açılışta daha önce kullandığınız bazı eklentilerin pasif hale geldiğiniz göreceksiniz. Eklentilerin geliştiricileri eğer uyumlu hale getirmedilerse, yeni sürümde bu eklentileri bir süre daha pasif olarak göreceksiniz demektir.

Genel olarak yeni bir görünüm kazanan Firefox için, geliştiriciler sadece yeni sürümde çalışabilecek eklentileri çıkarmaya başladılar. Yeni sürümle beraber daha kolay, daha keyifli bir internet için bizde sadece Firefox 4 uyumlu olan 7 kullanışlı eklentiyi sizler için listeledik. (Eklenti sayfalarına gitmek için başlıklara tıklayın)

1 – Movable Firefox Button

Movable Firefox Button ile tarayıcı penceresinin sol üstünde bir düğme belirir. Daha doğrusu yeni sürümle beraber gelen bir yenilik olarak, sol üstte büyük bir Firefox yazısı ile bir buton göreceksiniz. Bu küçük eklenti ile o yazıyı kaldırabilir, aynı işlevi gören küçük düğmeyi de istediğiniz yere koyabilirsiniz. İster seklemelerin yanına, ister araç çubuğuun yanına kolay bir şekilde yerleştirebileceğiniz bu eklenti ile çok daha kullanışlı bir Firefox 4′ e sahip olabilirsiniz.

2 – FabTabs 1.4

FabTabs eklentisi ile, tek pencerede birden fazla sekme açan kullanıcılara kolaylık olabilmesi açısından, her sekme, girilen siteye göre farklı bir renk alıyor. İnternet tarayıcısını daha renkli bir hale getirmek isteyenlerin oldukça hoşuna gidebilecek cinsten bir eklenti.

3 – Easy App Tabs 3

Facebook, Twitter ya da Farketmez.Net 🙂 gibi sürekli olarak takip ettiğiniz siteler varsa, Easy App Tabs işinizi yarayabilecek bir eklenti. Sık ziyaret ettiğiniz siteler, tarayıcınızdaki sekmeleri sürekli meşgul eder ve yer kaplar. Bu da sekmeler arasında kaybolmanıza neden olur. Easy App Tabs ile sık ziyaret ettiğiniz bir site açıkken, sekmenin üzerine sağ tıklayıp “Uygulama sekmesine dönüştür” dediğinizde site adres, sol tarafa küçük bir şekilde yaslanır.

4 – Vertical Toolbar 0.2

Opera kullanıcılarının oldukça beğeneceği bu eklenti sayesinde, araç çubuğunu dikey olarak tarayıcınızın sağ/sol tarafında kullanabiliyorsunuz. Mozilla kullanıcıları biraz garipseyebilir bu olayı ama Opera‘ dan geçiş yapmak isteyenler düşünülerek geliştirildiğini sandığım bir eklenti.

5 – Tab Badge 1.2

Web sitelerindeki bildirimleri (notification) daha göze çarpar şekilde belirmesini sağlayan Tab Badge, çoğunlukla Twitter, Facebook, Gmail gibi sitelerde işinize yarayabilir.

6 – Instant Preview 3

Sayfaları 2 kat daha hızlı açabilmenizi dolaylı yoldan imkan sağlanayan Instant Preview, kesinlikle kullanmanız gereken bir eklenti. Daha önce ziyaret ettiğiniz sayfaları aklında tutarak, siz daha adresi yazarken eklenti, sizin girebileceğiniz siteleri arka planda yüklüyor ve siz daha adresi yazmadan sayfa açılmış oluyor. Böylelikle de hız konusunda 1 adım önde olmanıza olanak sağlıyor.  Bu özelliği sayesinde “Geleceği gören eklenti” olarak” adlandırılması da pek garip kaçmaz.

7 – Custom Tab Width 1.0.1

Yine sekmeler ile alakalı, küçük ve kullanışlı bir eklenti olan Custom Tab Width ile sekmelerin boyutlarını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Kurulumdan sonra otomatik olan maksimum 250, minumum 100 değerlerini alıyor. Ancak eklenti ayarlarından istediğiniz gibi özelleştirip, sekmelerin boyutlarını ayarlayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak; Firefox 4 kullanmaya başladıktan sonra internet tarayıcınızı en kullanışlı hale getirmek sizin elinizde. Konudaki eklentilerden belki birkaçı haricinde diğerlerini hoşunuza gitmeyecek. Tabi ki burada bahsettiğimiz eklentilerden çok daha kullanışlıları olabilir. Bunlarıda ara ara Mozilla’ nın eklentiler sayfasını ziyaret ederek siz kendinize göre seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu