İnternet

Google Servislerine ve Youtube’ a DNS Değiştirerek Girmek

Haziran başından itibaren Google‘ a ait bazı servislere erişim yasağı geldi. Aslında doğrudan Google için alınmayan bu karar, Google’ ın sahibi Youtube‘ a erişimin engellemesini için alınmış. Çeşitli kaynaklardan gelen açıklamalara göre laf kalabalığı yapmadan anlatacak olursak; Google, Youtube’ dan daha iyi verim alabilmek için bir çalışma başlatıyor ve Google servislerinininde ( Google Translate, Google Video, Google Docs vs..) barındığı bir sunucuya taşınıyor. Türkiye’ de erişim yasağı bulunan Youtube’ a, yeni sunuculara taşınmasının ardından erişim kısa bir süreliğine serbest hale geldi. Tabi bunu farkeden Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı (TİB), Youtube’ a ait yeni IP adreslerinide engelliyor. Böylelikle Youtube’ a erişim yasağı tazelenmiş hem de artık internetin vazgeçilmezi haline gelen Google’ ın servislerine erişim yasağı gelmiş oluyor. Ancak üzülmeyin bunun da çözümü var tabi ki:)

Google’ a dolaylıda olsa gelen bu yasak bir kaç gündür internet kullanıcılarını bıktırmış durumda. Google servislerinden herhangi birini kullanan sitelerin geç cevap vermesi yüzünden, ufak çaplı bir kaos yaşanmakta. Neticede birçok web sitesi sayaç olarak Google Analystics hizmetini kullanmakta. Ya da Google Maps, Google Translate, Google Video vb.. servisleri kullanan oldukça fazla site var. Site sahipleri eğer bu sorunu farketmeyip, bu servislerle ilgili kodları sitelerinden kaldırmazlarsa, muazzam bir hit düşüşü onları beklemektedir.

Yabancı dil konusunda biraz zayıf olan ülkemiz internet kullanıcısının en büyük yardımcısı, Google Translate’ in de yasaklanması içlerinden en üzücü durum oldu sanıyoruz. Peki bu yasak ne zaman düzelir? Türkiye’ nin ilgili makamlarından yapılan açıklamalara göre deniyor ki: ” Biz Google’ ı değil, Youtube’ u yasakladık. Eğer Google istiyorsa Youtube’ u yine eskisi gibi ayrı bir sunucuda tutsun, yoksa gerisi bizi bağlamaz“. Ne diyelim artık, koşar adımlarla internet sansürcülüğü yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Neyse biz yasakları bırakalım olayın çözümününe geçelim. Google servislerine ve Youtube’  e en kısa yoldan nasıl erişim sağlarız? Bu olaydan daha önce Youtube yasağını aşmak için bir yöntem anlatmıştık. Ama tabi artık o yöntem, daha doğrusu konuda verdiğimiz DNS adresleri geçerliliğini yitirdi. OpenDNS ve Google DNS servislerini kullananlar şu an ne Google servislerine ne de Youtube’ a girebilir. Şimdilik yeni çözüm ise; Comodo Secure DNS‘ in IP adreslerini kullanmak.

Aşağıdaki resimde görebildiğiniz üzere DNS adresinizi 156.154.70.22 ve 156.154.71.22 olarak değiştirecekseniz.

Ardından rahatlıkla Google Translate, Google Maps, Google Docs, Youtube vb.. gibi Türkiye’ den erişim yasağı olan tüm sitelere gönül rahatlığıyla girebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu