İnternet

Google’dan Yeni Algoritma : Caffeine

Web sitesi işleri ile uğraşanlar, son bir kaç aydır Google’ın tuhaf hareketlerinden şikayetçi idi. Google’ın arama indeksini değiştireceği ve bu yüzden indekslerin, back linklerin silindiği, ve sıralamalarda büyük dalgalanmalar olduğu söyleniyordu. Google bu tuhaf hareketlerinin sebebini resmen açıkladı. 8 Haziran tarihinde Google tarafından yapılan resmi açıklamada, yeni bir arama indeksine yani yeni algoritmaya geçildiği duyuruldu. Konunun devamında bu yeni algoritmanın getirdiği avantajları ve arama indeksinin ayrıntılarını bulabileceksiniz.

Google’ın açıklamalarına göre, Caffeine eski arama sistemine göre %50 daha taze sonuçları içerecek. Örneğin Beşiktaş-Galatasaray maçının gollerini aradığınızda ilk sıralarda 3-4 yıl öncesinin maçları çıkmayacak. Ayrıca bugüne kadarki en geniş sonuç toplamını verecek. Daha önce hiç olmadığı kadar hızlı indeksleme yapacak olan sistem, birbiriyle ilgili konuları da bir arada bulmanızı sağlayacak kategorize etme özelliğine sahip olacak. Yani blog yayınları, forum yazıları, videolar, resimler ve bunun gibi benzer konuları birlikte barındıracak.

Sistem tamamen ne arıyorsanız onu bulmanıza yönelik bir hale getirilmiş. Google’ın kendi deyimiyle, bir arama yaptığınızda bir kitabın arkasındaki indeks gibi aradığınız şeyi tekrar tekrar deneyerek bulmanıza engel olacak. Bu da daha spesifik ve hızlı bir arama anlamına geliyor.

Peki Google bu değişikliğe neden gerek duydu ?

Çünkü internet dünyası gün be gün aklımızın alamayacağı kadar hızlı büyüyor. Sadece büyümekle kalmıyor, karmaşıklaşıyor da. Çünkü insanlar daha fazla resim, daha fazla video paylaşıyorlar ve anlık güncellemeler çok büyük bir yük oluşturuyor. Ayrıca arayanların istekleri de artıyor. Arayanlar, aradıkları konuya en yakın sonuçları görmek isterken, yayıncılar da hemen ulaşılabilmek istiyorlar.

Google sürekli artan bu ihtiyaç ve beklentileri karşılayabilmek için Caffeine sitemini yarattı. Ve bu sistemi aşağıdaki resimle açıkladılar.

Eski sistem bir çok katmandan oluşuyordu. Bazıları diğerlerinden daha hızlı güncellenebiliyordu. Ancak ana katman güncellemesi için Google’ın bütün web ağını taraması gerekiyordu. Bu da gecikmelere neden oluyordu. Google’ın bir sayfayı bulup, kullanıcılar için ulaşılabilir hale getirmesi uzun ve zahmetli bir süreç gerektiriyordu.

Caffeine ile birlikte, google interneti küçük parçalar halinde analiz edecek. Ve güncellemeleri sürekli olarak yapacak. Yeni bir sayfa bulduğunda ya da varolan bir sayfada yeni bir bilgi ile karşılaştığında anında indeksleme yapabilecek. Bu da tüm kullanıcılar için hiç olmadığı kadar taze bilgiler anlamına geliyor.

Caffeine her saniye binlerce internet sayfası ile paralel işlem yapabilecek. Eğer bu işlemler bir ip şeklinde uzatılsaydı, saniye başına tam 4800 metre ipi uzatmak gerekirdi. Caffeine tek bir database’de 100 milyon gigabyte veri tutabiliyor. Ve her saniye binlerce gigabyte yeni veri ekliyor. Eğer en yüksek kapasiteli ipodlardan tam 625.000 adet olsaydı bu kadar bilgiyi almaya ancak yetebilecekti. Bu iPodları uç uca yerleştirdiğinizde, tam 64 kilometrelik uzunluğa ulaşabilir.

Caffeine geleceği düşünerek tasarlanmış bir sistem. Size sadece en güncel bilgileri sunmakla kalmıyor. Verilerdeki hızlı artış göz önüne alınmış ve bu da size bugüne kadar kullanmadığınız en hızlı ve en kapsamlı arama motoru deneyimini yaşatıyor. Ayrıca neyi arıyorsanız ona en yakın sonucu da bulmayı vaad ediyor.

Google duyurusunu şöyle bitirmiş : Bizimle kalın ve gelecek aylardaki gelişmeleri bekleyin…

Biz de merakla bekliyoruz doğrusu 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu