Reklamlar

Günümüz Markalarına Vintage Reklamlar Kullanılırsa

Özellikle son dönemde, yaratıcı reklam fikirlerine artık çok fazla rastlayamıyoruz. Genelde firmalar işin kolayına kaçıp, ünlüleri reklam kampanyalarında kullanmayı ve böylelikle kısa vadede verim almaktan yana. Hatta ülkemizde son yılların en revaçta reklam stratejisi; ünlü yüzlerle uzun soluklu reklam filmleri çekerek, dizi tutkunu Türk insanının bu zaafını kullanmak.

Yaratıcı bir reklam fikri mi bulmak mantıklı? Yoksa o dönem hangi ünlü popülerse, parayı  bastırarak o ünlüyü reklam kampanyasında mı kullanılmak mantıklı? Maalesef Türkiye’de şu an firmalar ikinci yolu izlemekten yana. Markanın imajıyla alakası olmayan isimleri, sırf bilinirliği yüksek diye  reklam kampanyalarında kullanarak hedef kitleye ulaşılacağı sanılıyor. Örneğin; Hülya Avşarlı Pepsi reklamları ya da Seda Sayanlı Lays reklamları acaba firmaların satışlarında ufacık bir artış yapmış mıdır? Bu ünlülerle heba edilen reklam harcamalarının yarısıyla, acaba yaratıcı fikirleri üretebilen reklam ajansları ile çalışarak, hiçbir ünlü kullanılmadan hedef kitleye daha fazla ulaşılamaz mıdır? İşte burada yazının başında değindiğimiz, reklam dünyasında artık yaratıcı fikirlerin kolay çıkmadığı noktasına geri dönüyoruz.

Bütün bunları ise şans eseri denk geldiğim “vintage” reklamların günümüz markalarına uyarlamasını görünce düşündüm. Görüntü olmamasına rağmen bir afişle bile tüketicinin aklında yer edinebilecek türden samimi reklamlar. Bakalım acaba sizde benim gibi mi düşünüyorsunuz?

Günümüzün en popüler şirketlerine, internet sitelerine 50’li, 60’lı ve 70’li yıllardaki reklam modelleriyle reklam afişleri hazırlansaydı nasıl olurdu?

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu