ListeDiziSinema

Hapishane Filmleri Listesi *2020

Hapishane filmleri listemizi elimizden geldiğince güncel tutmaya çalışıyoruz ve sizler için 2020’de bir daha güncelledik. Genellikle hapishaneden kaçış temalı filmler olsa da aralarında macera ve aksiyonun aksine dram türünde filmlerde görebilirsiniz.

Hapishane Filmleri Listesi
Hapishane Filmleri Listesi

Uzun süre önce açtığımız bir konuydu doğrusu bu. Ama bu kategoride çok fazla film olduğundan, uygun bir liste oluşturmak pek kolay olmamıştı. Konuyu ilk açtığımızda hapishane filmleri arasından nasıl seçim yapacağımızı biraz şaşırmıştık ve onlarca yabancı film sitesinde aldığım verilere göre ve de izlediğim filmleri düşünerek toplam 16 filmlik bir liste hazırladım. Listenin hapishane filmleri olması bir öncelik olsa da, listede kalitesiz filmlere yer vermemeye çalıştık. Prison Break‘ ten sonra patlak veren hapishane filmleri arayışı halen devam ediyor gördüğüm kadarıyla. Bu konu en azından bu türde film arayan kişilere yardımcı olacaktır.

Not: Filmler alfabetik olarak sıralanmıştır.

Not 2: Eğer listede göremediğiniz ve “Bu film listede nasıl olmaz..” dediğiniz filmler varsa, yorum kısmından bize iletirseniz konuya o filmi de ekleyip, diğer ziyaretçilerimize daha iyi bir liste sunabiliriz.

Not 3 : Bu konu, bir çok liste sitesi, haber sitesi ve blog tarafından kaynak olarak farketmez.net yazılmadan bire bir “araklanacak” kadar ilgi görmüş. Yorumlar kısmından da konunun ne kadar tuttuğunu ve artık bir güncellemeyi hak ettiğini görmüş oldum. En kısa sürede sizden gelen yorumlardaki filmleri de dikkate alarak listeyi biraz daha genişleteceğim.

Hapishane Filmleri Listesi

A Prophet – Un Prophete2009

A Prophet

Son zamanlarda çekilen en iyi Fransız filmleri arasında gösterilen A Prophet, gerçek bir hikayeden esinlenerek sinemaya aktarılmış. Filmin süresi toplamda 150 dakika kadar olsa da, izlerken pek sıkmıyor, bir anda kendinizi filmin içerisinde buluyorsunuz. Cannes Film Festivali‘ nde büyük ödüle layık görülen, son dönemlerin en iyi filmleri arasında gösterilmesinin bir kanıtı olsa gerek.

19 yaşında Arap kökenli toy bir gencin, hapishaneye düşmesi ve okuma yazma dahi bilmiyorken, hapishanedeki çetelerin arasından zekasını kullanarak inanılmaz yükselişi konu alınıyor. Özellikle filmin son dakikalı oldukça etkileyici. Filmin tamamı neredeyse hapishanede geçiyor.

American History X1998

Geçmişin Gölgesinde

American History X, Edward Norton’ un büyük çıkışını yaptığı film olarak söylenebilir. Irkçılık konusuna çok güzel bir şekilde değinen, mutlaka izlenmesi gerek harika bir yapıt.

Filmde Edward Norton, babası zenciler tarafından öldürülen Neo-Nazi bir adamdır. Arabasını soymak isteyen üç zenciyi öldürdükten sonra hapishaneye gönderilir. Burada başına gelen olaylardan sonra, neden ırkçı olduğunu sorgular.

Cool Hand Luke1967

Parmaklıklar Arkasında

Aslında film daha çok Paul Newman’ ın canlandırdığı ‘Luke‘ karakteri üzerine yoğunlaşıyor. Hapishaneden kaçmak, yakalanmak, suç işlemek.. Bunlar biraz daha ikinci planda kalıyor Luke’ un yanında. Onun bunları neden yaptığını, neyin buna sebep olduğunu, bu kadar umursamaz oluşunun sebeplerini merak ediyorsunuz.

Hiçbir neden yokken işlediği suçlar yüzünde hapishaneye giren Luke, her gönderildiği hapishanede yeni arkadaşlar edinir. Yeni hikayelere başlar. Ancak oradan sıkıldığında bir şekilde kaçar, yeniden suç işler, yakalanır, hapse girer.. Bu döngü defalarca tekrarlanır.

Celda 2112009

Hücre 211

Temposu bir an bile düşmeyen, sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici İspanyol yapımı hapishane filmi. Genel olarak hapishanedeki mahkumların, kötü koşullarda muameleye maruz bırakılmalarına bir eleştiri mesajı veriyor. Zaten yanılmıyorsam, insan hakları kategorisinde ödülde almıştır.

Juan adlı genç adam, gardiyan olarak işe başlayacağı hapishanede dolaşırken, tavandan düşen sert bir sicim yüzünden bayılır. Onu gezdiren gardiyanlar, yardım çağırmak için Juan’ ı 211 numaralı boş hücreye bırakırlar. Şans budur ya işte, tam o esnada da hapishanede bir isyan başlar. Üzerinde sivil kıyafet olduğundan, diğer mahkumlarda onun gardiyan olduğunu anlamazlar. İsyan bitene kadar mahkum rolünü devam ettirmek zorundadır.

Dead Man Walking1995

Ölüm Yolunda

Esaretin Bedeli’ nin Andy Dufrense’ i Tim Robbins’ in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, Sean Penn ve Susan Sarandon gibi usta oyuncuların rol aldığı yapım, daha çok duygusal yönüyle ağır basıyor.

İdam gününü bekleyen bir mahkum ile onunla mektuplaşmaya başlayan rahibe arasında gidip geliyor film. Bu yakınlaşma sonucu rahibe aslında onun, idam mahkumu olmasına rağmen iyi bir insan olduğunu anlamasına neden olacaktır.

Escape From Alcatraz1979

Alkatrazdan Kaçış

Clint Eastwood ve New York’ ta Beş Minare filminin de oyuncu kadrosunda olan Danny Glover‘ in baş rollerde olduğunu, Esaretin Bedeli’ yle hemen hemen aynı kurguda olan, hapishane filmleri kategorisindeki mutlaka izlenmesi gerek filmlerin başında yer alıyor. Filmin 1979 yılı yapımı olduğuna bakıp izlemekten vazgeçmeyin diye bir de not düşelim.

Daha yeni bir film olan “The Rock” filmininde geçtiği, Alcatraz hapishanesinden kaçmayı kafalarına koyan üç mahkumun etkileyici öyküsü.

Escape Plan – 2013

Hapishane Filmleri : Kaçış Planı
Hapishane Filmleri : Kaçış Planı

Hapishane filmleri listesinde konusu diğerlerinden farklı olan Escape Plan Türkçesi ise Kaçış Planı’nda Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Curtis “50 Cent” Jackson rol almaktadır. Konusu farklı diye yazdık çünkü bu filmde başrol oyuncusu olan Stallone, hapishaneye isteyerek girmektedir yani işi aslında budur. Hapishaneye girer ve oradan kaçarak hapishanenin ne kadar güvenli olduğu hakkında rapor hazırlar. Ancak işler sonrasında istediği gibi gitmez kaçması ve kaçırmak zorunda olduğu insanlarla tanışır.

Felon2008

Mahkum

Ailesiyle birlikte huzurlu bir yaşam süren sıradan bir adamın evine bir gün hırsız girmeye kalkar. Wade Porter, ailesini korumak için hırsızı öldürür ve üç yıl süreyle, güvenliği üst düzeyde olan bir hapishaneye gönderilir. Film, hapishane hayatının aslında ne kadar zor olduğunu, gardiyanların ve hapishane müdürünün, mahkumlara kötü muamelesini gözler önüne seriyor.

Law Abiding Citizen2009

Adalet Peşinde

Adalet sistemindeki çarpıklığı gözler önüne seren ve bir bölümü hapishanede geçse de, diğer filmlere göre daha az hapishane sahneleri mevcut.

Shelton, eşi ve küçük kızıyla yaşayan ve geçimini yaptığı icatlarla kazanan bir mühendistir. Bir gün iki saldırgan evlerine girer ve Shelton’ ın gözlerini önünde eşi ve kızını tecavüz ettikten sonra öldürür. Saldırganlar yakalanmış ve avukat Nick tarafından yapılan bir anlaşmaya göre, biri idam cezasına çarptırılırken diğeri ufak bir hapis cezasından sonra serbest kalmıştır. Bu kararla tatmin olmayan Shelton, kendi yöntemleri ile saldırganların cezalarını verecektir. Adalet sistemininde de suçu bulup, bu karar da kimlerin etkisi varsa, tek tek hepsini ortadan kaldırmak için uğraş verecektir.

O Brother Where Art Thou2000

Neredesin Be Birader

Bu film aksiyonlu, sert, gerilimin yüksek olduğu hapishane filmi arayanlar için değil maalesef. Komedi unsurlarına bolca yer verilen bir hapishaneden kaçış filmi.

Çaldıkları paraları, yakalanmadan saklayan ve bir an önce özgürlüklerine ve paralarına kavuşmak için plan yapan üç kafadarın hapishaneden kaçış öyküsü.

Papillon1973

Kelebek

Sadece hapishane filmleri sevenler için değil, tüm sinemaseverlerin izlemesi gerek bir baş yapıt olan Papillion’ da, Dustin Hoffman ve Steve McQueen film baş rollerinde oynuyor. Filmin yazarının gerçek hayat hikayesinden alınma bir yapım olması insanı daha da bir etkiliyor açıkçası.

Lakabı kelebek olan Charriere, haksız yargılandığı bir mahkeme tarafından kaçmanın imkansız olduğu bir ada da hapishaneye gönderilir. Yolda tanıştığı Louis’ le, kaçma planlarını daha mücadeleci olarak sürdürecektir. Ancak onlarca kez denemelerine karşın tam 20 yıldır bu hapishaneden kaçamamışladır. Ancak ikisi de hiç vazgeçmeyecek, sonuna kadar şanslarını zorlayacaklardır.

Pardon 2005

Pardon

Hapishane filmleri listesi olurda Türk filmi olmaz olur mu? İzleyenler kesin filmlin repliklerini bile hatırlayacaktır şimdi. İzlemeyenler ise kesinlikle izlemesini tavsiye ediyoruz. Pardon filmi oldukça komik sahneleri olan ve IMDB’de 8.2 gibi oldukça yüksek bir puana sahiptir. Diğer filmleri kısaca özetledik ama bunu öyle yapmayacağız ve kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğiz.

Birdman of Alcatraz1962

Alcatraz Kuşçusu

Hapishane filmleri listemizdeki en eski film olan bu yapım, tıpkı Papillion gibi yine mutlaka izlenmesi gereken filmlerin başında yer alıyor. Küçücük bir kuşun bir insanın hayatı ne denli değiştirebileğini ağzınız açık şekilde izliyorsunuz:)

Kaçmanın imkansız olduğu Alcatraz hapishanesinde ömür boyu hapis cezası alan bir adamın hücresine gelen yaralı bir kuş, hayatını bambaşka bir yere sürükleyecektir. Bu kuşu iyileştirmesinin ardından, kuşlara olan ilgisi ona yaşamak için bir sebep verecektir.

The Green Mile1999

Yeşil Yol

Hapishane filmleri arasında belki de ana fikrin hapishane olmadığı en güzel yapımlardan biridir. Gerçek bir olaydan filme uyarlanan Yeşil Yol filminde; idam mahkumlarını hücrelerinden alıp, infazlarının gerçekleşeceği bir millik bir mesafede onlara eşlik eden bir infaz görevlisinin, iki küçük kızı öldürmekten idama mahkum edilen bir adamla olan diyaloğu konu alınıyor. İdam mahkumu Coffey aslında iri cüssesine rağmen oldukça duygusal bir yapıya sahiptir. Bunu gören Edgecomb, ona gerçekten bu suçu işleyip işlemediğini sorar. Böylece hayatı boyu unutamayacağı bir insanı tanımış olur.

The Hurricane1999

Onaltıncı Raund

Denzel Washington’un baş rolünde olduğu ve diğer hapishane filmleri kadar bilinmeyen, belki de hapishaneden kaçış teması üzerine kurgulanmamış olduğundan çok ilgi çekmemiştir. Ancak yine de kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yerini almalı bence.

Kariyerinin dönüm noktasında olan bir Carter, sırf zenci düşmanı bir polis yüzünden, işlemediği bir cinayet suçundan hapse girer. Irkçılığa karşı duyduğu nefreti “16. Round” adlı otobiyografisinde anlatır. Kitabı okuduktan sonra onun suçsuz olduğuna inanan bir kadının sayesinde Cartes, yeniden özgür olabilmek için çabalamaya başlayacaktır.

The Last Castle2001

Son Kale

Hayatı başarılarla dolu bir general, savaş sırasında verdiği yanlış emirle komutasındaki askerlerin bir kısmını kaybetmiştir. Bu sebeple yargılandığı askeri mahkeme tarafından hapis cezası alır. Askeri ceza evindeki mahkumlar arasında rütbesi en yüksek asker olduğundan oldukça dikkat çeker. Mahkumlara karşı kötü muamele gösteren hapishane müdürüne karşın, ceza evindeki askerlerin toplu şekilde hareket etmesini sağlar ve kısa sürede yeniden saygı kazanır. Şimdiki hedefleri hapishaneyi ele geçirip yönetimin değişmesini sağlamaktır.

The Longest Yard2005

En Uzun Mesafe

Adam Sandler‘ in baş rolünde oynadığı, daha çok komedi yönü ağır basan bir hapishane filmi Longest Yard. Hatta izleyeceğiniz en komik hapishane filmi olmaya adaydır eminim ki.

The Longest Yard’ da, alkollü araba kullandığı için kısa bir hapis cezası alan eski bir futbol yıldızının, kurduğu futbol takımı ile gardiyanların takımının karşılaşmasını izliyoruz.

The Shawshank Redemption1994

Esaretin Bedeli

Hapishane filmleri listesi olurda bu film olmaz mı sorarım size !! Şu anda IMDB’ ye göre en iyi film olarak gösterilen Esaretin Bedeli, bunu sonuna kadar hak eden bir film. Şimdiye kadar izlememiş olanlar varsa eğer, en kısa süre içerinde izlemelerini farketmez.net olarak mutlaka öneriyoruz. İzledikten sonra anlayacaksınız ki; Esaretin Bedeli sadece bir hapishaneden kaçış filmi değil, ondan çok fazlası var bu filmde.

Başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine ömür boyu hapis cezasını çekmesi için gönderilir. Hapiste sessiz bir kişilik olarak dikkat çeken Dufrense, yıllardır hapiste olan Red ile güzel bir dostluk kurar. Ve uzun yıllar haksız yere girdiği hapishanede istemediği işler yapmak zorunda kalır.

Hapishane Temalı Diziler

Aslında dizileri de dahil edip etmemekte kararsızdım ve hatta ‘Hapishane Temalı Diziler’ diye yeni bir konu açabilir miyim diye düşündüm. Ancak baktım ki izlediğim hapishane temalı dizileri haricinde pek de beğenilen başka bir dizi yok. O yüzden iki tane diziyi de bu konu altına sıkıştırayım bari dedim.

Prison Break

Prison Break 1. Sezon – 2005

Prison Break dizisinin başlangıcı, özellikle Lost‘ tan sonra patlak veren, yabancı dizi izleme furyasına denk geldiği için bence, oldukça fazla izleyeni oldu. Aslında ilk 2 sezonda güzel gidiyordu her şey ama konuyu gereksiz yere uzatmaya başladıkları andan itibaren –ki final bölümü bile yanılmıyorsam DVD olarak satışa çıktı– dizinin efsane diziler arasındaki yerini biraz sarstı. Ama yinede yabancı dizi önerisi isteyenler için, Prison Break dizisini önerebilirim.

Üzerine atılan bir suç yüzünden idama mahkum edilen abisini kurtarmak için mükemmel bir kaçış planı hazırlayan Michael, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek kendini abisin kaldığı hapishaneye attırır. Ve bundan sonrasında tam 22 bölüm boyunca hapiste hem diğer mahkumlarla uğraşmak zorunda hem de abisini idam gününden önce kaçırmalıdır.

OZ

OZ – 1997-2003

Daha önce izlediğiniz hapishane filmlerinden çok daha sert, çok daha ürkütücü ve her bölümünü hayretler içerinde izleyeceğiniz bir dizi OZ. Toplam 6 sezon süren dizinin her bölümünde şimdiye dek görmediğiniz kadar dehşet verici olayı izleyebiliyorsunuz. Önce OZ dizisini izleyip daha sonra Prison Break’ i izlemeye başlarsanız eğer, Prison Break’ teki olaylar sizi pek şaşırtmayacaktır.

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. sevgili admin Miracle in Cell no7 (hücre 7 mucizesini)de ekle bence cok güzel bir film

 2. Carandiru da gercek hayattan bir katliamı anlatan cok etkeyici bir hapishane filmi.

 3. Bu filmin adını söyleyebilirmisiniz?
  Galiba rus filmiydi,
  Genç ‘in karısına tecvüz edip öldürüyorlar, genç ‘de karısının intikamını almak için bir şekilde hapse giriyor ve onları tek tek öldürüyor,
  Karısını öldürenler hapiste iken tövbe edip, müslümanların arasına katılıyor,

 4. En eğlenceli hapishane filmi olan Big Stan (2007) filminin de listede ilk 10da yer alması gerekir.

 5. Tam anlamıyla hapishane filmi sayılmasa da 2. dünya savaşındaki esirlerden birinin sahte para basmasını anlatan Kalpazanlar filmi de bende etki bırakmıştı.

 6. Le trou nun olmaması bir skandal.
  ama alcatraz kuşçusunun es geçilmemesi bunu azda olsa telafı eder.
  Le trouyu ekleyin mutlaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu