ListeSinema

Hayatta Kalma Filmleri | Soluksuz İzleyeceğiniz Film Listesi

Hayatta kalma filmleri aksiyon ve macera dolu biraz da gerilimin yüksek olduğu için bir solukta seyrediyoruz. Hayatta kalma kategorisinde olan filmleri, 2020 yılında yaşadığımız pandemi bir nevi biz de hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bu sebeple listemizi yeniden güncellemek istedik.

Bu yazımızda kahraman ya da kahramanlarımızın, hayatta kalma filmleri verdiği filmleri için listelemek istedik. Bu tarz filmlerde bazı klişeler vardır, kahramanımız bir kaza sonucu ya da askeri bir görev sonucu bilmediği bir ortamda bazen yalnız başına bazen birden fazla kişi ile hayatta kalmak için belli fedakarlıklar göstermesi ve sonunda genellikle bu yaşam savaşını kazanması, olmazsa olmazlardandır.

Eminim gözden kaçırmış olduğumuz ve sizin bu listede şu filmin de olması gerekir diye düşündüğünüz filmleri atlamış olabiliriz.

Listemizdeki filmler IMDB sırası ile değil isim sırasına göre listelenmiştir.

Hayatta Kalma Filmleri

127 Hours

Hayatta Kalma Filmleri - 127 Saat
Hayatta Kalma Filmleri – 127 Saat

Hayatta kalma filmleri listemizin ilki 127 Hour isimli yapım. Filmin konusu şöyle ; 2003 yılında dağcı Aron Ralston, bisiklet sürmek ve dağa tırmanmak için Utah’taki Canyonlands National Park’a gider. Dağa tırmanırken büyük bir kayanın yerinden oynaması sonucu, dağcımızın kolu sıkışır ve kısıtlı su, yiyecek ve araç gereç ile sıkıştığı yerden kurtulma çabasını anlatmaktadır. Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle imzası olan filmin başrolünde James Franco’yu izlemekteyiz. Film “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Film”  dahil olmak üzere 6 dalda Akademi Ödülü Adaylığına layık görülmüştür.

28 Days Later

Hayatta Kalma Filmleri - 28 Gün Sonra
28 Gün Sonra

Bir kaza sonucu hastahaneye yatırılan Cillian Murphy, 28 gün sonra yoğun bakımdan uyanır ve uyandığında yaşayan kimseyi bulmamaz. Etrafta anlamsızca dolaşmaya başlar ve gördüğü kişilerin saldırısına uğrar. Bunun nedeni ise bilim adamlarının, insanların öfke duygusunu kontrol edebilmesi için yaptıkları deneylerdir ve hastalıklı bir maymunun laboratuvardan kaçması sonucu dünyada bir salgın olmuştur.

Book Of Eli

Hayatta Kalma Filmleri - Book Of Eli
Book Of Eli

Kıyamet sonrası, dünyada hayatta kalan insanlar ve o insanların içinde kendi amacını yaratmış bir karakter. Bu karakterin amacı, sadece kendisinin duyduğu ilahi bir ses ile kutsal kitaplardan biri olan İncil’i doğuda yer alan bir yerleşime götürmektir. Denzel Washington ve Mila Kunis ve Gary Oldman’in başrolünü paylaşttığı filmde, insanların günümüzde hiç önemi olmayan eşyalar, bir kitap, biraz su, bir parça ekmek için nasıl insanlıktan çıktıklarını konu alan, 2 ödüle layık görülen ve 11 dalda adaylığı bulunan   aksiyon dolu bir film.

Buried

Hayatta Kalma Filmleri - Buried
Buried

Irak’ta sözleşmeli bir kamyon sürücüsünü canlandıran Ryan Reynolds, bir anda kamyonuna pusu kurulur ve kaçırılır, tabutun içinde uyanır. Yanında bir cep telefonu, oksijen kaynağı ve fener bulunmaktadır. Filmin ilerleyen zamanlarında ülkesi ile, sevdikleri ile iletişim kurmaya çalışır ve kendisinden istenilen bir takım görevleri yerine getirmeye çalışarak, kendini kaçıranın kimliğini belirlemeye çalışır. Filmin konusu kısaca bu şekildir. Nefes almanızı zorlaştıran, klostrofobi olanların izlemeye çekindiği bir film olarak nitelendirilmiştir.

Cast Away

Hayatta Kalma Filmleri - Cast Away
Cast Away

Hayatta kalma filmleri denilince kesinlike ilk akıllara gelecek olan bir yapım. Türkçeye “Yeni Hayat” olarak çevrilen, başrolünde Tom Hanks’in oynadığı, bir çoğumuzun izlemiş olduğu bu filmi bu listemize yer vermeseydik her halde hata yapmış olurduk. Filmi izlemeyenler için kısaca özetlersek, Tom Hanks FedEx kurye firmasında çalışanıdır ve uçakla pasifik okyanusuna düşerler. Uçak çalışanları, düşme anında hayatını kaybeder ancak Tom Hanks oradaki bir adaya çıkmayı başarır. İlk başlarda prensipleri gereği hiç bir kargoya dokunmaz ancak kendisini kurtarmaya gelen olmadığını anlayınca ve günler hızla geçmeye başlayınca bazı prensiplerinden ödün vermeye başlar. Zaman ilerledikçe adaya uyum sağlamaya başlar, hatta kendine arkadaş bile yaratır. Ancak adadan kurtulmak için plan yapmaktan geride kalmaz, bir kaç deneme başarısız olsada asla umudunu kaybetmez.

Gravity

Hayatta Kalma Filmleri - Gravity
Gravity

Astronot ve bir tıbbi mühendis uzaya çıkarlar ancak uzay aracının yer ile  bağlantısı kesilir ve sonuçta bu kul yapımı olduğu için bozulur. 🙂 Uzayda sürüklenmeye başlarlar ve tıbbi mühendis hayatını bir şekilde kaybeder. Sadece astronot kalır ve umudunu kaybettiği sırada bir anısına tutunarak hayatta kalmaya çalışır. Sandra Bullock’u astronot rolünde izlediğimiz bu yapımda, filmin görsel efektleri oldukça ses getirmişti.

I Am Legend

Hayatta Kalma Filmleri - I Am Legend
I Am Legend

Filmin ismi gibi hakikaten hayatta kalma filmleri arasında bir “Efsane” diyebiliriz bu yapım için.Will Smith’i başrolde gördüğümüz bu filmde, dünyada yaşanan bir salgından dolayayı vampir ırkları oluşur. Sadece gündüzleri dışarı çıkan ve geceleri evini kale haline getiren Will Smith’in tek dostu bir köpektir. Her şeyini onunla paylaşır. Vampirler üzerinde deneyler yaparak onaların tekrar insan olmasına yardımcı olmaya bile çalışır. Ancak bir gün gündüz dışarıdayken, yemek için gün ışığına çıkmayı bile göze olan bir vampir olduğunu görür. Will Smith ertesi günlerde o vampirin kendisine tuzak kurduğunu bilmez hatta o kadar akıllı olduklarını bile düşünmez ve tuzağa düşer. Kurtulamayacağını düşünürken, yardımına hayatta kalmış 2 kişi koşar. Kaçtıklarını düşünürken, onları takip ettiklerini anlamazlar ve işler iyice sarpa sarar. Filmin kabaca özeti böyle diyebiliriz. Gerilimi yüksek ve aksiyon dolu bir film olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Into The White

Hayatta Kalma Filmleri - Into The White
Into The White

Savaş sırasında, İngiliz ve Alman uçakları aynı dağın yamacına düşerler. Kardan göz gözü görmeyen bir coğrafyada buldukları bir kulübeye sığınmak isteler ancak iki ülke askerleride aynı kulübeyi gözlerine kestirmişlerdir. Savaş sırasında bile olsa, bir şekilde birbirleriye yaşamaya alışan bu iki ülke askerlerinin, kulübe için verdikleri amansız mücadele ve savaşın bitmesi ardından yaşanan arkadaşlık hikayesini konu almaktadır.

Into The Wild

Hayatta Kalma Filmleri - Into The Wild
Into The Wild

Üniversiteden mezun olduktan sonra, iş, aile gibi sorumluluklardan kurtulmak için bütün parasını yakan Christopher McCandless, Alaska’da doğayla iç içe yaşamak için yola çıkıyor. Christopher McCandless bu yolculuk içerisinde, bir sürü maceraya ve çok farklı karakterlere sahip insanlarla tanışır. Bu süre boyunca kimseden hiç haber almaz ve kimseye de haber yollamaz. Tamamen kendisi ile baş başa kalır. Film 2 Oscar Adaylığı, 18 ödül ve 41 adaylıkla  isminde oldukça söz ettiren bir yapım. Emile Hirsch’ü başrolde izlediğimiz, güzel ve insanın tek başına nasıl yaşayabileceğini anlatan bir film.

Kimssi Pyoryugi

Hayatta Kalma Filmleri - Cast Away On Moon
Cast Away On Moon

İngilizceye “Cast Away On Moon” olarak çevrilen Kore bu yapımı bu filmi, İngilizce ismini baz alıp “uzayda tek başına kalıyor işte ne olabilir ki” gibi bir izlenim uyanmasın. Film de bir plaza çalışanı ve bu hayatından oldukça mutsuz olan bir kişi, bir gün canına tak eder ve köprüden atlar. Ancak uyandığında, şehirden ayrı kalmış, hiç bir yere bağlantısı olmayan ama şehrin tam içinde bulunan bir adada mahsur kalır. (İstanbul-Haliç’te denizin ortasında olan küçük ada gibi) İlk başlarda bu adadan kurtulmaya çalışır ancak süre ilerledikçe adada yaşamaya karar verir. Hatta kendine bir amaç edinir ve adada erişte yetiştirmeye çalışır. Yer yer komik ve eğlenceli bu filmi izlemediyseniz, en kısa sürede izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Life Of Pi

Hayatta Kalma Filmleri - Life Of Pi
Life Of Pi

Hayatta kalma filmleri listemizde yer alan Life Of Pi, görsel efektleri ile adından oldukça söz ettirdi. Hindistan’dan ayrılıp avrupaya gelmeyi amaçlayan  hayvanat bahçesi sahibi ve ailesi ile birlikte birbirinden vahşi hayvan bulunan gemi fırtınada alabora olur. Hayvanat bahçesi sahibinin iki oğlundan biri olan “Pi” -aslında ismi farklı ancak filmde izlerseniz bazı olaylar sonucunda ona bu ismi vermişler- bir filikaya çıkmayı başarır. Kendi ailesinin ve bir çok gemi mürettabatından kurtulan olmadığını düşünürken, sandala birinin yüzmeye çalıştığını farkeder ancak sandala yüzerek gelen ne annesi ne kardeşi ne babası nede gemi çalışanıdır. Sandala gelen kendi bahçelerine ait olan bir bengal kaplanıdır. İlk başlarda ondan kurtulmaya çalışır ama bir süre sonra ona acır ve sandala çıkartır. Ancak bu sefer kendi hayatı tehlikeye girmiştir. Görsel efektlerde dolu, izlenmesi keyifli bir yapımdır. İzlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ediyorum.

Lone Survivor

Hayatta Kalma Filmleri - Lone Survivor
Hayatta Kalma Filmleri – Lone Survivor

Baş rollerinde Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emelie Hirsch, Eric Bana gibi oyuncaların yer aldığı filmde, özel harekat askeri olan 6 kişi, özel bir operasyonla bir dağa bırakılır. Amaçları dünyada arananlar listesinin başlarında olan bir terörist liderini etkisiz hale getirmektir. Ancak işler umdukları gibi gitmez ve kendilerini bir çatışmanın ortasında bulurlar. Merkez ile bağlantıları kesilir ve ne yapacaklarını bilmeden, sadece kendilerini kurtarmaya çalışırlar.

Pitch Black

Hayatta Kalma Filmleri - Pitch Black
Hayatta Kalma Filmleri – Pitch Black

Riddick üçlemesinin ilki olan bu filmde Vin Diesel azılı bir suçludur. Hapishaneye götürülürken, uzay gemisi bilinmeyen bir gezegene düşer. Bu gezegende 22 sene gündüz, 22 sene gece olur. Düştükleri günden sadece bir kaç gün sonra gece olacağını anlarlar ama o gezegende geceleri gezen yaratıkların olduğundan haberleri bile yoktur. Bir şekilde hücresinden kaçan Riddick, kendi ırkına ait olan bir özellikle geceleri daha iyi görür ve o gezegenden kaçmak için gemide olan kişiler azılı bir suçlunun yardımını isterler.

Rescue Dawn

Hayatta Kalma Filmleri - Rescue Dawn
Hayatta Kalma Filmleri – Rescue Dawn

Hayatta kalma filmleri listemizdeki bu film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. 1966 yılında pilot Dieter Dengler savaş esiri olarak yakalanır ve kampa götürülür. Kampta kendisi ile birlikte 5 kişi daha vardır ve onla uzun süre önce yakalandıkları için hangi günde olduklarını bile bilmezler. Çeşit çeşit işkencelerden geçen, yiyeceklerinin içlerinde kurt oluşur ve onu bile yemeğe zorlanırlar. Dieter Dengler, kamptan kaçmak için planlar yapar ancak bu seferde ormanda yaşam mücadelesi vermeye çalışırlar. Christian Bale’i başrolde izlediğimiz bu filmi, gerilim ve aksiyon kategorisine koyabiliriz.

The Grey

Hayatta Kalma Filmleri - The Grey
Hayatta Kalma Filmleri – The Grey

Petrol çalışanları için yola çıkan ekibin bulunduğu uçak, Alaska civarlarında ıssız bir bölgeye düşer ve Liam Neeson’ın canlandırdığı Ottway isimli karakterin kararları doğrultusunda yol alırlar. Hayatta kalmak için vahşi hayvanlarla dolu bir bölgeden sağ çıkmak zorundalardır.

Unbroken 

Hayatta Kalma Filmleri - Unbroken
Hayatta Kalma Filmleri – Unbroken

Amerikalı uzun mesafe koşucusu olan Louis Zamperini, ülkesini 1936 yılında Berlin’de düzenlenen olimpiyatlarda temsil eder. Dereceye girip, madalya falan alamaza ancak inanılmaz bir final performansı sergiler. Hatta o kadar inanılmazdır ki Adolf Hitler bile onunla tanışmak ister. Bir kaç sene sonra yapılacak olan Tokyo Olimpiyatlarında favori gösterililr ancak 2. Dünya Savaşı çıkar ve olimpiyatlar iptal edilir. Kendiside savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik üzerinde uçaklarının düşmesi, uçak mürettabatından kurtulan birkaç kişi ile 47 dün boyunca hayatta kalam mücadelesi verir. Kendilerini kurtarmaya gelenler Japon Deniz kuvvetleridir. Savaş esiri olarak kampa götürülür ve kampta esirlere işkence yapmaktan geri kalmazlar. Gerçek bir hikayeden esinlenin bu filmin, yönetmen koltuğunda Angelina Jolie’i görüyoruz.

Alpha

Hayatta Kalma Filmleri – Alpha

Eski zamanlarda geçen bir film olan “Alpha” Türkçe ismiyle “Alfa Kurt”, kabilesiyle ava çıkan bir gencin kaza sonucu uçurumdan düşmesiyle başlıyor. Genç çocuğun babası ve avda olan diğer kişiler çocuğun düştüğü yükseklikten sağ kurtulamayacağını ve öldüğünü düşünüyor. Bir süre kurtarmak için çabaladıktan sonra umutlarını kesip evlerine geri dönüyorlar ama bir süre sonra çocuk uyanıyor ve kurtulmaya çalışıyor. Yaralı olan çocuğun her yeri kan olmasıyla bir kurt sürüsü bu kez de genci avlamaya çalışıyor ve sürüde olan bir kurt ile genç arasında bir bağ oluşuyor. Hayatta kalma filmleri listemizden izleminizi tavsiye edeceğimiz bir yapım.

Hayatta kalma filmleri listemizde muhakkak unuttuğumuz ya da gözümüden kaçan yapımlar olmuştur. Sizlerde yorumlarınızı bize göndererek yazıyı okuyanlara farklı filmleri önerebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 1. YANLIŞTIR. ŞİMDİ TEKRARDAN DÜZELTİYORUM.

    1. LOST

    BİR YOLCU UÇAĞI SYDNEY’DEN AVUSTURALYAYA GİDERKEN PASİFİK OKYANUSUNDA UÇAK İKİYE AYRILIR. UÇAK NE ALAMETSE BÜYÜK BİR ADAYA DÜŞER VE UÇAĞIN ÖN BÖLÜMÜNDE 47 KİŞİ HAYATTA KALIR. ARKADAKİ DÜŞEN KİŞİLER NEREYE DÜŞTÜĞÜ İLERİKİ BÖLÜMLERDE ÖĞRENİLİR. ADA NORMAL BİR ADA DEĞİLDİR. GİZEMLİ, AKSİYONLU, HEYECAN DOLU BİR ADADA YAŞAM MÜCADELESİ VERİR. UÇAK AVUSTURALYADAKİ HAVALİMANINA İNEMEYECEĞİNİ ANLAYINCA SYDNEY’E TEKRAR DÖNERKEN ROTADAN 1000 MİL SAPAR VE İNSANLAR DÜŞEN UÇAĞI FARKLI YERLERDE ARARLAR. KİMSENİN GELMEYECEĞİNİ ANLAYAN ADA SAKİNLERİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİR VE KURTULMAYA ÇALIŞIR. FİLM 6 SEZON OLUP HER SEZONDA 20 25 BÖLÜM İÇERMEKTEDİR TOPLAM SANIRSAM 119 BÖLÜMDÜR. HADİ İYİ SEYİRLER DİLERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu