Otomobil

Hyundai Accent Blue ile İmaj Değiştirdi

Hyundai firması, 90’lı yılların sonlarına doğru, Accent modeli ile yükselişe geçmiş ve Türkiye’de Assan ile birlikte girişimlerini artırmıştı. Çok satılan otomobillerden biri olmuştu. 2000 yılı ile birlikte çok satılan yeni kasalar otomobil alıcısı ile buluşmuştu. Kasa üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak günümüze kadar taşındı Accent modeli. Çok az yaktığı için, taksiler tarafından da tercih edilen otomobillerin, basit duruşunun önüne geçilemedi. Gerek kullanılan materyeller gerekse dizaynda bulunmayan derinlik yüzünden, otomobil alt segment yaftasından kurtulamadı. Gerçi böyle bir iddiası da yoktu. Ancak, bu yıl, önce açıklamalar geldi. Hyundai’nin önde gelen yetkililerinden biri, “Az yakıt tüketimi sayesinde taksiciler tarafından tercih edilmek güzel ancak, Hyundai denince akla gelen taksi kavramından sıyrılacağız. Yenilenen Accent ile bunu başarmak istiyoruz.” diye konuştu.

Ardınan yenilik Accent Blue ile geldi. Reklam filmi de oldukça etkileyici ve merak uyandırıcı oldu. Reklamın merak uyandırıcı olmasının asıl sebebi ise, otomobilin ayrıntılı olarak gösterilmemesi. Biz de bu yazımızda, otomobilin daha detaylı resimlerini ve performans – teknik özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda, Accent Blue fiyatları ile ilgili bilgiler de bulabilirsiniz.

Biz Hyundai Accent Blue modelini, önden biraz Opel Insignia’ya benzettik, ama arka tasarımı oldukça özgün ve Japon tarzında olmuş diyebiliriz. Ayrıca eleştiri yapmadan şu gerçeği de düşünmek gerekir ki, son yıllarda tüm otomobiller birbirine benzemeye başladı. En güzel örneğini de Mercedes ve BMW nin yeni dizaynlarında görebiliyoruz. Hatta,Volkswagen Jetta’nın BMW 3 serisini ne kadar andırdığı da şu günlerde dillerde.

Firma, Hyundai Accent Blue modelini geliştirmeye 2005 yılında başlamış. Şu anda Türkiye’de 1.4 benzinli, ve 1.6 dizel motor seçenekleri mevcut. Ancak 1.6 dizel motor seçeneği haziran ayından sonra satın alınabilecek.  Blue ismi ise, Hyundai’nin geliştirdiği ekonomik sürüş sistemi olan, Blue Drive’dan geliyor. Otomobilin dışı kadar içi de güzel tasarlanmış. İşte otomobilin içinden bir fotoğraf;

Hyundai Accent Blue manuel viteste 5 ileri, otomatik viteste ise 4 ileri şanzımana sahip. Otomobilde renk seçenekleri de tatmin edici. Siyah, beyaz, gümüş gri, amber kırmızı, okyanus mavisi, gök mavisi gibi çok kullanılan renklerin yanında bir de otomobilleri çok şık ve oturaklı gösteren bronz renk tercih edilebiliyor. Son günlerde çok kullanılan ve otomobili ağır bir görünüme kavuşturan karbon girisi de Hyundai Accent Blue’nun renk seçenekleri arasında.

Farketmez.net olarak aracın en beğendiğimiz özelliği iç dizaynı ve özellikle de direksiyonu oldu. Ancak bu güzel, deri dikişli direksiyonunda Opel İnsignia direksiyonuna çok benzediğini belirtelim. Hyundai i ve ix modellerinde de bu tip direksiyon kullanıyor. Kim kimden esinlendi bilemeyiz ama resimleri gösterelim kararı siz verin.

Araçta segmentindeki rakiplerinde bulunmayan özellikler var. Mesela ESP (Elektronik Denge Kontrol Programı)  standart  sunuluyor. VSM (Vehicle Stability Management – Araç Stabilite Yönetim Sistemi) ise önemli bir yenilik getiriyor. Bu sistemi direksiyon ile tekerlekler arasında sürücünün işini kolaylaştıracak bir koordinasyon sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Hyundai Accent Blue, önceki modellerin aksine sağlamlaştırılmış çelikten üretilmiş. Ancak bu malzemenin özelliği aynı zamanda hafif olması. Araç sağlam bir görünümün yanında sağlam materyalden de üretilmiş. Yani görünüş yanıltıcı değil. Ve fakat, önceki kasadan daha hafif ve bu da verimliliği beraberinde getiriyor.Ayrıca, aracın iz mesafesi de genişletilmiş. Yani yola daha iyi oturuyor ve daha güven veren bir sürüş keyfi sunuyor. Eğlendirici sistemi de yenilenmiş. CD/MP3 çalar ve USB bağlantısı yapılabilen sistem, yeni çağın gereklerine ayak uydurmuş. Bu arada jantlar 14″ standart .

Daha fazla teknik ayrıntıya girmeden değişikliklerle beraber gelen olumsuzlukları da söyleyip bitirelim. araç büyüdü, güzelleşti. Tabii parası da güzelleşti. 34.000 tl ile 40.000 tl arasında değişiyor. Ancak bu fiyatlar, 1.4 benzinli motorun, mode ve prime seçeneklerine ait. Henüz 1.6 dizel seçeneklere ait bir fiyat açıklanmamış. Bizim tahminimiz, 1.6 dizel ve otomotik aracın fiyatı 50.000 tl’ye yakın olacak. Bu da Hyundai Accent’in kolay ulaşılabilir bir araç olma imajını yıkıyor. Yani artık hyundai deyip geçilmeyecek. Firma da bunu düşünmüş olacak ki, Accent Era modeli de satışta kalacak.

Diğer bir olumsuzluk ise, araç sağlamlaşıp, verimliliği artmasına rağmen, yakıt tüketiminin rakiplerine oranla avantajlı olmaktan çıkması. 1.4 seçeneklerin yakıt tüketimleri, manuel şanzımanda ortalama 5.9 lt. Otomatik şanzımanda ise 6.3 lt. Dizel 1.6 modelde 4.4 – 5.6 düzeyine kadar düşüyor ancak söylediğimiz gibi fiyatlar daha yüksek olacak.Sizlerle 2 resim daha paylaşıp yazımızı burada noktalıyoruz. Yazımızı yorumlarınızla renklendirmeniz farketmez.net ailesini mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu