İnternetTeknoloji

İnternet Nasıl Çalışır ?

Bu yazımızda, İngilizce yayın yapan, Online Schools sitesinin eğitimlerinden birini sizlerle paylaşıyoruz. İnternet hayatımıza çok yeni girmiş bir kavram. Ancak şu anda günlük yaşamımızda büyük bir payı var. Kimileri internetten yararlanıyor, kimileri ise bu durumu bağımlılık boyutuna taşımış. Faydaları yadsınamayacak olan bu olgunun, bir takım zararları da yok değil. Ama şu anda bundan bahsetmeyeceğiz. Bu devasa dünya nasıl işliyor. İnternet iyi güzel de nasıl oluyor da oluyor? Konumuz basit : İnternet nasıl çalışır ? İşte internetle ilgili muhtemel sorularınızın cevapları;

İnternetin kullanımı, karmaşık ve kafa karıştırıcı bir konsept. Bilgisayarınız nasıl oluyor da, tüm dünyayı geçerek öbür ucundaki bir insanın bilgisayarındaki bilgilere ulaşabiliyor. İnternet kuşkusuz, çağımızın en güçlü aleti. Güçlü olmasının sebebi ise, dünyanın çehresini tamamen değiştirmiş olması. Online alışveriş, sosyal ağlar, multimedya paylaşımları ve online eğitim, bu yeni düzenin elementleri.

Protokol Nedir ?

İnternet, TCP/IP adı verilen bir takım standart teknik protokoller ve kurallar üzerine kurulmuştur. TCP/IP ‘nin açılımı, Transmission Control Protocol ve Internet Protocol . Bu protokoller, belli bir bilgisayara, diğer bilgisayardaki özel bir bilgiye ulaşma izni verir. Bir ağ üzerinden ulaşılabilecek bilgileri tanımlar. Her bir bilgisayar bu iki protokolü kabul ederek internete bağlanabilir ve diğer bilgisayarlarla bağlantı kurabiir.

Bilgisayarım İnternete Nasıl Bağlanır ?

Adına internet denilen bu ağa ulaşabilmek için bir bilgisayar, öncelikle ISP’ye yani Internet Service Provider‘a bağlı olmalıdır. Bu bağlantı, telefon hattı üzerinden, kablo ile ya da kablosuz aygıt sayesinde kurulabilir. Bilgisayar sunucuya bağlandığı zaman, internet protokollerini kullanmak ve izin verilen diğer bilgisayarlardaki bilgilere ulaşmak mümkün olur. Gitmek üzere bir internet sitesinin adını yazdığınızda, bilgisayarınız, karşı tarafın IP adresini ya da domainini bulmak için sinyal göndermeye başlar. Domain bulunduğunda, karşı tarafın bilgisayarındaki dosyaları görüntülemek için izin almış olursunuz.

E-Posta Sistemi Nasıl Çalışır ?

Elektronik posta sistemi, geleneksel posta sistemi ile benzer bir tarzla çalışır. Bir elektronik postanın yapısı da normal bir mektubun yapısı ile aynıdır. İletim için, bir isim ve adres belirlenir. Bunlara yazılmış bir mesaj eklenir. Postanın “kime” yazılı kısmına, @ işaretinden önce bir isim ve sonra bir adres yazılır. Posta, adrese özel olarak, sunucudan sunucuya iletilir.

İnternet, standart bir iletişim yolu oluşturmak için belli bilgi transferi süreçlerini ve çevrimiçi protokolleri kullanan uluslararası bir ağdır.

İnternetin Sahibi Kimdir ?

İnternet tam anlamıyla küresel bir sistemdir. Çünkü, genel bir dil, kilometrelerce kablo, uydular ve kablosuz aygıtlar içerir. İnternet tek ve birleştirilmiş bir ortam değildir. Kimse, tüm internetin sahibi değilir ancak bazı gruplar kimi yönleri kontrol altında tutmakta ve bazı hükümetler internete ulaşım iznini denetime tabi tutmaktadırlar. İnternet Hizmet Sunucuları, serverların sahibidir ve ancak bu servisi kurmak için kullandıkları makine, kablo ve programları kontrol altında tutarlar. Serbest piyasada, bu servis sağlayıcılardan biri kapansa bile kullanıcı mağdur olmaz çünkü kapanan firmanın yerini hemen bir yenisi dolduracaktır. Ayrıca bir de İnternet Değişim Noktaları vardır. Bunun kısaltması IXP, açılımı ise Internet Exchange Points’tir. ISP firmaları burada bilgi paylaşımında bulunurlar. Bu noktalar ise bir çok ticari olmayan oluşum tarafından kontrol edilir ve denetlenir.

İnterneti Kim Korur, Sürdürür ve Bakımını Yapar ?

İnternet bir çok farklı organizasyon tarafından yürütülür ve yaşatılır. Bunları öyle sıralayabiliriz;

  1. The Internet Society : İnternet standartlarını yükseltmek için kurulmuş ticari olmayan bir örgüt.
  2. The Internet Architechture Board : Protokolleri ve standartları tasarlayan komite.
  3. The Internet Corporation for Names and Numbers : Internetteki domainleri yöneten özel bir ortaklık.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, internet, standart bir iletişim yolu oluşturmak için belli bilgi transferi süreçlerini ve çevrimiçi protokolleri kullanan uluslararası bir dır. Dolayısıyla, internetin nasıl çalıştığını anlamak, uygun kullanım için temel şart olarak görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu