Teknoloji

iPad Hakkında Merak Edilenler

Mac, iPod, iPhone derken sonunda Steve Jobs’un hayatı kolaylaştıran son buluşu da piyasaya çıktı. Cep telefonu ile dizüstü bilgisayar arasında kalan bir cihaz olan iPad, satışa çıktığı ilk günden itibaren Amerika’ da yok satıyor. Henüz Türkiye’de satışına başlanılmadı ancak tahminen 1-2 ay içerisinde ülkemizde de satışa çıkması bekleniyor. İlk etapta 16GB, 32GB ve 64GB olmak üzere 3 çeşit olarak piyasaya sürülen iPad’ ın Amerika’ daki satış fiyatı ise 499$, 599$ ve 699$ olarak belirlendi.

Tamamen dokunmatik olarak tasarlanan iPad ile internette gezinmek, e-mailleri kontrol etmek ve HD olarak film izlemek artık çok keyifli olacak. Resim düzenlemek, sayfa çevirir gibi kitap okumak… iPad’in geri kalan özelliklerinden bir kaçı.

 

ipad

iPad ile İlgili Merak Edilen Konular

Şarj süresi ne kadar?

En önemli özelliklerin birisi tam dolu pil ile 10 saat kesintisiz çalışabilmesi. Diz üstü bilgisayarlar gibi prize takarak şarj etmek mümkün oluyor. Edit 2017: Ne modeller çıktı iPad üstüne ancak şarj meselesi Apple ürünleri konusunda hala can sıkıcı.

İnternete nasıl bağlanacak?

Türkiye’ deki 3G servisi sunan firmaların şimdilik bir fiyat tarifesi yok ancak Wi Fi ile internet bağlantısı sağlanabilir. Edit 2017: 10 yaşında çocuklar ellerinde iPad miniler, iPhone’lar 4,5G tarifeleriyle internette fıldır fıldırlar. Wi-Fi bağımlılığı oldukça kısıtlı artık.

Hızı nasıl?

iPad’ te kullanıcılar tek seferde tek uygulama çalıştırabiliyor. Yani internette gezinirken, e-book okunamıyor. Bu da iPad’i oldukça hızlı hale getiriyor. Bunun avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğuna ilerleyen günlerde kullanıcı tepkilerinden karar verilir heraldeEdit 2017: Yeni model iPad’ler gayet hızlı ancak, multitasking artık bir ihtiyaç haline geldiği için iPad pro modellerde yerini aldı.

iPad’ in Türkiye’ deki fiyatı ne olacak?

Şimdilik Türkiye’deki satış fiyatı belli olmadı. Ancak yaptığı iş bakımından ortalama bir netbooktan fazlasını vermeyen cihazın, Amerika’ daki satış fiyatı 750 – 1200 TL arası değişiyor. iPhone’un Amerika satış fiyatıyla, Türkiye’deki satış fiyatı baz alınırsa biraz pahalı olacağa benziyor. Edit 2017: Pahalı kardeşlerim hala pahalı. Apple Store geldikten sonra biraz rahat etti Türk kullanıcı ama, pahalı işte.

Klavye özelliği nasıl?

Herhalde en dikkat çekici özelliklerinden biri sanal klavyesidir. Dokunmatik pda ya da cep telefonlarının aksine daha büyük bir ekranı olduğundan yazmak daha kolay olacaktır. Ancak sanal klavye kullanamayanlar için, ek bir klavye almak gerekecek. Edit 2017: iPad pro modelleri çıktı ek klavye olayı artık iyice olağan oldu.

Görüntülü konuşma varmı?

Dahili olarka üzerinde kamera bulunmadığından ek bir ücret ile kamera almak gerekiyor. Kamerayı bluetooth ile iPad’ e bağlayabiliyorsunuz. Skype gibi ortamlarda görüntülü ve sesli olarak konuşmak mümkün. Ama bir cep telefonu gibi kullanılamıyor. Edit 2017: Şu anda görüntülü konuşma mevcut da insan düşünüyor, insan ilk modele bir küçük kamera koymaz mıydı diye.

Diz üstü bilgisayarından eksiklikleri neler?

En büyük eksikliklerinden biri heralde USB girişinin olmayışıdır. Resim, video gibi ortamları aktarmak için iTunes yada iPad için piyasaya çıkan aparatı gerekli.

İnternetteki çoğu sitede bulunan Adobe Flash desteği yok.  Hiç bir şekilde flash destekli oyunları, videoları, hareketli resimleri vs.. görüntüleyemiyor. HTML5 formatı ileride yaygınlaştıkça sorunun ortadan kalkması bekleniyor. Bu ise Adobe Flash ile yapılan sitelerin içeriğini HTML5 e çevirmesi ise mümkün olacak.

HD performansı nasıl?

Youtube üzerinden 720p formatlı HD videolar sorunsuz şekilde izlenebiliyor. Ancak dahili hoparlörünün ses seviyesi ve kalitesi oldukça düşük.

Tasarımı nasıl?

Ortalama 680 gr olan cihazın 9.7″ lik dokunmatik ekranı, 24.2 cm yüksekliği, 18.9 genişliği ve 1.2 cm kalınlığı bulunuyor. iPad’te heralde en çok önem verilen detay tasarımıdır. Cihaz dikey ve yatay olarakta kullanılabiliyor.

İlk videoda Apple’ ın hazırladığı görüntüleri izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q9KTnsGsd_0[/youtube]

İkinci video ise herhalde daha da hoşunuza gidecektir:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ah02m_2xBCg[/youtube]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu