Teknoloji

İşte Yeni iPhone 4

Sloganı : Her şeyi değiştirecek. Yeniden. Gerçekten de doğru bir slogan. Çünkü henüz klasik iPhone bile aşılamamışken kendilerini sürekli olarak geliştirip 3G ve 3G S modellerini çıkarmışlardı. Bu kez dizayn da değişiyor ve bütün eksik parçalar tamamlanıyor gibi.

Türkiye’ye gelme tarihi henüz belli olmayan iPhone 4 , Amerika’da 24 Haziran’da Apple Store’larda yerini alacak, 15 Haziran’da ise ön siparişler alınmaya başlanıyor. İşte yeni iPhone 4 ‘ ün özellikleri ve yenilikleri…

iPhone 4 karşımıza 4 yeni özellikle geldi. Bunlardan ilki görüntülü konuşma özelliği. Önceki versiyonlarda bulunmayan telefonun önündeki kamera bu sefer yerini almış ve bize tam ekran kaliteli bir görüntülü konuşma sağlayacak şekilde ayarlanmış. Sanki skype programında konuşur gibi keyifli bir görüntlü konuşma deneyimi vaad eden facetime uygulaması hiç bir ek hesaba ya da ayara gerek duymuyor. Çok kolay bir uygulama olarak tasarlanmış. Çağrı başladığı zaman ekranda “facetime” butonu beliriyor, bu butona basar basmaz görüntülü konuşma başlıyor ve aynı butonla bitirebiliyorsunuz. Bunun için iPhone üzerinde 2 kamera konuşlandırılmış. Yenilliklerden biri de telefonun arkasındaki kamera için 1 adet led flash yerleştirilmiş olması. Artık iPhone ile karanlıkta fotoğraf çekme devri de başlıyor. Ayrıca ön tarafa da görüntülü konuşma kamerası yerleştirilmiş. Görüntülü konuşma esnasında arkadaki kamerayı da kullanabiliyorsunuz. Mesela doğum günü ya da özel bir gün biriyle paylaşmak istediğinizde siz karşı taraftakini görmeden arkadaki kamera ile ortamı paylaşabilirsiniz.

2. yeni özellik ise  Retina Display. Retina display özelliği size gözünüzden bile yüksek kalitede görüntü sunuyor. 960 x 640 çözünürlüğü ve 3.5 inç ekranı ile gerçekten gözünüzün görebileceği en net görüntüleri veriyor. Daha fazla bölünmüş ekran ve özel üretim teknikleri ile sağlanan bu çözünürlük rakiplerin kolay kolay ulaşamayacağı bir yere yükseltiyor çıtayı. Resimleri ve yazıları eski iPhone’ a göre çok daha net görebileceksiniz.

3. yeni özellik, çoklu görev. Peki bu çoklu görev nasıl çalışıyor. Çok basit, şu an bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle arkada bir kaç pencere daha açıktır. İşte iPhone’da da birden çok uygulamayı aynı anda çalıştırmak artık mümkün. Hatta birlikte kullandığınız uygulamaları tut-sürükle-bırak yolu ile iç içe koyarak bir dosya oluşturabilirsiniz.

4. büyük yenilik ise HD video kaydı yapabilmeniz. Artık iPhone 4 ile HD video kaydı yapabilecek, üzerinde değişiklikler yapabilecek ve istediğiniz yerden paylaşabileceksiniz. 3g S modelinde de olan montajlama biraz daha geliştirilerek sunulmuş. iMovie uygulaması ile videolarınızı kısa filmlere dönüştürebilirsiniz. Bir diğer önemli özellik ise, sanatsal fotoğraflarınız için, arka plana odaklanma ya da öndeki nesneye odaklanma olayını profesyonel kameralara taş çıkartacak biçimde tek tuşla yapabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu