ListeTurizm

İtalya’da Gezilecek 5 Yer

Yabancı sitelerde gezinirken, yurtdışında çok popüler olan liste sitelerinden birinde, İtalya’ya görülmesi gereken 5 yeri bulduk. Aynen yazıyı çevirerek sizlerle paylaşıyoruz. Henüz gitme imkanı bulamadık ancak, sadece gittiğimiz değil gitmediğimiz yerlerle ilgili ilginç ve güzel şeyleri de turizm kategorimiz içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İtalya; bilim-din, güzellik-akıl, sanat-felsefe kombinasyonlarının en güzel haliyle ortaya koyulduğu ülkelerden biridir. Bu yazımızda İtalya’nın en popüler turistik mekanlarını sizlerle paylaşacağız.İtalya’ya giden herhangi biri, tarihin koridorundaki müthiş ilerlemeyi ve değişimi rahatlıkla görebilir. İtalya’nın medeniyeti ve kültürü de yıllar içerisinde olağanüstü biçimde gelişmiş. İşte bu tarihsel unsurlar, Roma mirası ve rönesansın anavatanı olması İtalya’yı dünyanın en ilgi çekici turistik yeri haline getirmiştir.

İtalya’nın büyük şehirlerinden, Roma, Milano, Floransa, Venedik, Napoli ve Toskana gibi yerler ayrıca bağımsız statüdeki Vatikan, turistlere sanat, felsefe ve mimari adına unutulmaz tatlar vaad ediyor.

İtalya’da Görülmesi Gereken 5 Yer

 1  Venedik

Venedik Dünyanın en romantik mekanı olarak bilinir. Şehir, kanalların boyunca inşa edilmiş bir mimari harikasıdır. Bu kanallar Venedik’te normal sokak işlevini görmektedir. Bu şehirde, otomobil, bisiklet, taksi gibi ulaşım araçları kullanılmaz, herkes gideceği gere gondolları ya da tekneleri kullanarak gider. Ama heryer de su değildir. Yürüyerek gidebileceğiniz turistik yerler de var. Dünyanın en güzel kent meydanlarından biri olan Piazza San Marco bunlardan biri. Cafe Florian, The Doges Palace, The Bridge of Sighs ve Ponte Rialto yürüyerek gidebileceğiniz diğer cazibe merkezleri.

 2  Roma

Roma İtalya’nın başkenti olduğu gibi, gezi ve kültür kapsamında ilginizi çekebilecek diğer bütün şeylerin de başkenti. Lakabı da Türkçe’de Sonsuz Şehir olarak çevrilebilecek, The Eternal City. Roma’ya gittiyseniz, Colosseum ‘u görmeniz farz. Burası antik İtalya’da Romalı Gladyatörlerin kalabalığı ve imparatoru mutlu etmek adına birbirlerini acımasızca öldürdükleri ve öldükleri yer.

Meşhur trevi Çeşmesi Roma’da görmeniz gereken diğer yerlerin başında geliyor. Tabi ki burayı görünce Trevi Meydanını ister istemez görmek durumdasınız. İnanışa göre, kim ki bu çeşmeye bir bozuk para atarsa o, buraya tekrar dönecek demektir. En son, Aşk Çeşmesi filminde de bu rivayet işlenmişti.

İspanyol Merdivenleri, İtalyanca adı ile Piazza di Spagnave Trinita dei Monti Church birbirine yakın olan yerler ve turunuzda görmeden geçmemeniz gerekiyor. Roma’ya gittiğinizde, merkezde ayrı bir ülke statüsünde olan ancak gerçekte bir şehir devleti olan Vatikan’a da gitmeden olmaz. Dünyaca meşhur Sistine Şapeli ile, Vatikan Bahçeleri, Vatikan Müzesi, Aziz Peter Meydanı ve Aziz Peter Basilica’sı mimari ve turistik harikaları olarak Vatikan’da sizleri bekliyor.

 3  Milano

Moda endüstrisinin küresel merkezi Milano olarak bilinir. Ayrıca sanatseverler, opera meraklıları ve alışveriş müptelaları, belirli zamanlarda dünyanın dört bir köşesinden Milano’ya akın ediyorlar. Ayrıca bu şehrin yakınındaki Como Gölü, huzurlu bir tatil isteyenler için mükemmel bir yer. Ayrıca burada İtalyan Alplerinin bol oksijeni de sağlığınıza iyi gelecektir. Galeria Alışveriş merkezini ziyaret etmek ve Duomo Katedralini görmek olmazsa olmazlardan. Scala Operası ve Santa Maria delle Grazie ( Son Yemek tablosunun sergilendiği kilise) görülmesi gereken yerler arasında.

 4  Pisa

Sıra geldiği herkesin en az bir kere duymuş olduğu meşhur eğik kule, Pisa Kulesine. Kule, bulunduğu bölgenin yumuşak toprak yapısı nedeniyle yıllar içinde bu şekli almış. Ayrıca Pisa Kulesinin diğer bir özelliği, Galileo Galilei’nin serbest düşüş deneyini bu kulede yapmış olması. Pisa Kulesi dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor ve ziyaretçilerine müthiş bir heyecan ve şaşkınlık vaad ediyor.

 5  Toskana Vadisi

Burası aslında, Pisa, Floransa, Siena ve Lucca şehrilerini içeren bir bölge. İtalya’nın turistik bölgeleri arasında ilk adı geçenlerden. Büyük ve usta ressam ve sanatkarların çalışmalarını burada görebilirsiniz. Leonardo Da Vinci, Michaelangelo, Raffaello, Rembrandt, Caravaggio, Giotto, Boticelli, Tiziano ve daha ismini sayamadığımız bir çok büyük ismin eserleri bu bölgede görülebilir. Ayrıca doğa güzellikleri ile, sanat zevkinize olduğu kadar, doğa hayranlığınıza da dokunan bir bölgedir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. İtalya’nın bilinen 5 güzel bölgesi hatta Avrupa’da gerçekten sayılı blgeler. Ama Doğayı sevenler için İtalya’nın kuzey bölgesini tavsiye ederim…Yüksek rakımdaki küçük dağ köylerinin yeraldığı bu bölge tamamen oksijen deposu. Kafa dinlemek fotoğraf çekmek için 1’e 1. Bu bölgede halkın ana dili italyanca değil. Almanca, İtalyanca, Flamanca, İngilizce de konuşuluyoır.

  2. ben çok beğendim 5 yerin de böyle güzel anlatılması çok güzel bende bunları yazdım inşallah güzel bir not alırım hem güzel olursada belki yurtdışına gider ben yaptım drkende tek yapmadım arkadaşım fatmayla beraber yaptım 2 kişilik grup oluşturduk neyse bayy 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

  3. bence hepsi de harika çok güzel bir yer inşallah gitmek nasip olur
    😀 😀 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu