GündemMüzik

John Legend, Chrissy Teigen ve (Doğum Sonrası) Postpartum Depresyon

Son yıllarda dünya genelinde dinlenen şarkıları ile Türk müzik dinleyenlerinin de favori müzisyenlerinden olan John Legend, Oscar ödüllerine damga vuran La La Land filmiyle tekrar gündeme gelmişti. Şu sıralarda, eşi Chrissy Teigen ile yaşadığı zor günleri anlatmasıyla tekrar konuşulmaya başlandı.

Daha doğrusu Chrissy Teigen, yaşadığı “Postpartum Depresyon” hastalığı ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Bu yazıda eşi John Legend’in de bu zor dönemi atlatmasında oynadığı rolden bahsetti. (Bu arada postpartum depresyon, doğum sonrasında görülen bir duygu durum bozukluğudur. Bu hastalıktan mustarip olanlar, kendilerini çaresiz hissederler, takıntılı bir ruh hali, umutsuzluk ve yalnızlık hissiyatı ile seyreden hastalık, yeni anneye ve çevresindekilere zor günler yaşatıyor.)

Son Grammy ödüllerinde, üç ödül birden kazanan John Legend, bu dönemde eşinin yanında olarak sergilediği tutumla ilgili konuştu. “Bir eş olarak, O’nu desteklemek için, neler yaşadığını anlamak ve O’na nasıl yardım edebileceğimi bulmak için elimden gelenin en iyisini yapmak benim görevimdi. Ancak sanki yapabileceklerimin en azını yapabiliyormuşum gibi hissediyordum.” diyen Legend, sözlerine şöyle devam etti; “Bir erkek olarak, nasıl bir his olduğunu tam olarak bilemiyorsunuz. Bu sorun hakkında okuma yapmalı, ne olduğunu anlamalı ve gerçekten yardım etmek için orada olmalısınız.”

Kaleme aldığı makalede, Teigen, kocasının, en kötü zamanlarında – günlerce kanepeden kalkamadığında dahil – nasıl yanında durduğunu tarif etmişti. “John, son dokuz ay inanılmazdı. Mutlu olmamı, tekrar enerjik ve şapşal olmamı istiyor, ancak ben öyle olamasam da beni kötü hissettirmiyor.”

Legend bununla ilgili olarak, “Sürekli yanında olmalı ve müşfik davranmalısınız. Yapabildiğimiz kadar bu işi çözmeye çalışıyoruz. En azından bunu aşmak için birlikte çabalıyoruz.”

John Legend, eşinin hikayesini anlatmasını ve sorunu hakkında konuşmasını gurur verici bulduğunu ekledi. Center For Disease Control kurumu da postpartum depresyonun dokuz kadından birinde görülğünü belirtti.

“Bunun hakkında yazmasından memnunum” diyen Legend, “Bence, bir çok kadının yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlaması eşim için güçlü bir adım, ne kadar paraya ya da şöhrete sahip olduklarından bağımsız olarak, herhangi biri bunu hissedebilir. Ne kadar başarılı olduğunuz ya da ne kadar kaynağa sahip olduğunuz önemli değil, bu durum herkes için zordur.” şeklinde sözlerine devam etti.

Türkiye’de özellikle de elle tutulur gözle görülür hastalıkların pek ciddiye alınmayışı, yaşanabilecek her türlü psikolojik problemin “akıl hastalığı” şeklinde genellenerek aynı kefeye koyulması üzüntü verici şekilde yaygın bir tutum. Bu durumda, eşler birbirlerinin yaşadığı soyut zorlukları tam olarak anlayamayabiliyor ya da bu zorluklar esnasında birbirlerine gerektiği kadar destek olamayabiliyor. Bilgi ve anlayış eksikliği; eşler arasında ve aile içinde huzursuzluğa, aile içindeki huzursuzluk mutsuz çocukların yetişmesine, mutsuz çocukların bir araya gelerek mutsuz nesiller oluşturmasına, mutsuz nesillerin deolumsuzluklarla mücadele yollarını bilmeyen, gergin ve tatsız toplum meydana getirmesine neden oluyor. Bu sayılanlar aslında ne dinimize ne de milliyetimize yakışır özellikler. Aşmanın tek yolu ise, Legend’in söylediği gibi, bilmek, okumak, öğrenmek ve destek olmak.

Yazımızı bitirirken, Legend ve eşi Chrissy’e acil şifalar diliyoruz. Umarız bir an önce düze çıkar ve ağız tadıyla çocuklarını büyütürler.

Not: Haber, Mashable makalesi esas alınarak ve yorumlar eklenerek yayınlanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu