İnternetTeknoloji

Kameralı Sohbette Son Moda: Chatroulette

2009′ un son aylarında açılan ve kısa sürede büyük bir kullanıcısı kitlesi oluşan, son moda kameralı sohbet sitesi Chatroulette şu sıralar herkesin dilinde. Sitenin adından da anlaşılacağı üzere (Chat-Rulet) Dünya’ nın dört bir yanından hiç tanımadığınız kişilerle aynı ortamda görüntülü hatta isterseniz sesli olarak sohbet edebiliyorsunuz. İşleyiş mantığı Facebook ve Twitter’ ın aksine, yeni kullanıcı kaydı açmak veya arkadaş listesi şeyler yok. Sistem aslında Omegle ye benzese de arasından tek fark, chat yapabilmek için kameranızın bulunması şart.

 

Chatroulette, 17 yaşında Andrey Ternovskiy isimli Rus genci tarafından kurulan bir site. Popüleristesi günden güne artan site, internetin dev firmalarınında iştahını açıyor olmalı ki, Facebook’ un, Chatroulette u kendi bünyesine katmak için uğraş verdikleriği konuşuluyor.

Kamaralı Chat

Siteye girdiğinizde direk olan olarak, bilgisayara bağlı olan kamera ve mikrofonun erişimine izin vermemiz gerekiyor. Sohbet etmeye başlamak için ‘New Game’ butonuna tıklayarak, hiç tanımadığınız biriyle görüntülü olarak konuşmaya başlıyoruz. Ancak yapılan araştırmalara göre, Chatroulette’ u kullananların yaklaşık %71 i erkek, %15 ü kadın ve geri kalan %14 ü ise maalesef görmek istemeyeceğiz türden sapıklık yapan kişilerle dolu. Münasebetsiz bir durumla karşılaştığızda ya da sohbet hoşunuza gitmediyse, klavyenizde bulunan F9 tuşu ile sıradaki kişiyle sohbete başlıyorsunuz. Ayrıca siteye girerken 16 yaşından büyük olduğunuzu onaylamanız gerekiyor. Neticede her türlü insanla karşı karşıya gelebiliyorsunuz.

Genelde anlık kullanıcı sayısı 20.000 ve üzeri olan sitede gerçekten her çeşit insan görebilmeniz mümkün. Yerli ve yabancı bir çok ünlününde Chatroulette’ u kullandığı biliniyor. Ancak birde işin şöyle bir yanı var ki; internetten temin edilen bazı programlar ile kameraya, bilgisayarda yüklü olan herhangi bir videoyuda yansıtılabiliyor. Hatta son zamanlarda sıkça Jessica Alba olduğunu iddia eden ve onun webcam karşısındaki videosunu kullanan bir çok kullanıcıyada rastlamak mümkün. O yüzden karşısınızda ünlü biri ya da Victoria Secret defilesinden fırlamış bir bayan görürseniz hemen donup kalmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu