MüzikSpor

Karşınızda VUVUZELA !

Bugüne kadar düzenlenmiş bütün dünya kupalarında ufak tefek semboller yerini almıştır. Bugüne kadar bilinen en ünlü Dünya Kupası sembolü ise Meksika Dalgasıdır. Yıllar önce Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası sırasında ortaya çıkmış ve bugün tribün kültürü olan herkes tarafından bilinmektedir.

Güney Afrika 2010 Dünya Kupası ise yeni bir sembol ile başladı. Vuvuzela Güney Afrika’nın yerel çalgısı…

Vuvuzela Düny7a Kupası hazırlıkları sırasında üreticiler tarafından bir taraftar aksesuarı olarak yeniden yaratıldı. Şekli borozana benzeyen şarkı sert plastikten yapıldı ve sesi azaltıldı. Sesinin azaltılmasının sebebi ise şu : Vuvuzela 132 desibel ses çıkartıyordu ve bu gök gürültüsünün çıkardığı sese eşittir. Ayrıca tam kapasite çalışan bir jet motorunun sesinin 150 desibel olduğu düşünülürse bu çalgının ne kadar gürültülü olduğunu ortaya koyuyor.

Kupa için üretilmiş ve sesi azaltılmış Vuvuzela’lar ise 37 desibele düşürüldü. Ancak binlerce taraftarın bir arada bu çalgıyı kullanmaları sorun yaratacak gibi gözüküyor. İspanyalı Xabi Alonso’nun başını çektiği futbolcular grubu bir dilekçe yazarak Fifa’ya başvurdular ancak bu istekleri Blatter tarafından şiddetle reddedildi.

Aşağıda Vuvuzela’ların bir iki resmini size sunuyoruz. Sorun çıkacak mı, çıklamayak mı onu da ilerleyen günlerde göreceğiz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu