İnternet

Kickstarter Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kickstarter, ABD merkezli olup günümüzde insanların ilginç fikirlerine kaynak temin ederek projelerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayan, yaratıcı bir fikir olarak ortaya çıkmış bir oluşumdur.

Kickstarter nedir sorusunun cevabını biraz daha açmak gerekirse; ilginç olduğunu düşündüğü projelere sahip olan insanların, bu projelerini hayata geçirmek için kaynak ya da sponsor bulamamaları halinde, bu fikirlerini paylaştığı bir internet sitesidir. Eğer sitenin kurucu ekibi projenin gerçekten dikkat çekici olduğuna kanaat getirirse ve insanlar arasında ilgi göreceğine ikna olursa bu projeyi sitelerinde yayınlamaktadırlar.

Proje site tarafından yayınlanmışsa artık ikinci aşamada proje sahibi, hedeflediği kitleye ihtiyaç duyduğu miktarı belirtiyor. Bu miktarın projenin maliyeti ile doğru orantılı olması önemli bir nokta elbette. Projenin fikir mimarı, kendisine tanınan süre zarfında kendi belirlediği miktarda bağış toplayabilirse bu para o kişiye veriliyor. Fakat bu miktara ulaşılamazsa Kickstarter yetkilileri toplanan paraları bağış yapan kişilere geri iade ediyor.

İlk bakışta sıradan bir internet adresi gibi görünen Kickstarter’e bakıldığında, zamanında burada yayınlanan projelere ve bu projelere toplanan bağış miktarlarına göz atıldığında olağanüstü miktarlarda bağışlar yapıldığı görülüyor. Örneğin Pebble akıllı saat projesi için toplanan bağış miktarı 10.266.845 dolar. Halen eBay aracılığıyla satışa sunulan Pebble, insanların android ya da ios cihazlarınızdan bildirimler almasına ve mesajlarını okumasına olanak tanıyor.

kickstarter

Kickstarter Nasıl Kar Ediyor?

Aklımıza tabi hemen “Bu tip projelere destek sağlayan Kickstarter bu süreçten ne gibi fayda sağlıyor?” sorusu geliyor. Öyle ya; eğer site kurucularının bu işten bir karı olmasa sistem hala işliyor olabilir mi? Kickstarter adlı site yayınladığı hem olumlu hem de olumsuz yani hedeflenen paranın toplanamadığı projelerden %5 oranında bir komisyon alıyor. Fakat proje hedeflenen miktara ulaşmadan proje iptal olmuşsa bundan bir komisyon talep edilmiyor.

Kickstarter Nasıl Kullanılır?

Bu site aracılığıyla teknoloji, müzik, sanat, tiyatro, yemek, çizgi roman, yayıncılık ve gazetecilik gibi birçok konuda projeler üretilerek siteye yüklenilebilir. Örneğin belgesel çekmek isteyen biri bununla ilgili her türlü dökümanı toplayarak bağışçıların beğenisine sunabilir.

Kickstarter’a Proje Nasıl Yüklenir?

Henüz biz ülke olarak bu siteye proje sunamıyoruz. Kickstarter’in faydalanıldığı ülkeler şimdilik İngiltere, Hollanda, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda. Fakat bunun da bir çaresi bulunmakta. Adı geçen ülkelerde bir tanıdığımız bulunuyorsa, bu kişilerin adresi ve hesap numaraları aracılığıyla siteye proje yüklemek mümkün. Siteye baktığımızda Türkiye’den çok sayıda insanın bu şekilde Kickstarter’e proje yüklediklerini görüyoruz.

Size önerebileceğimiz başka bir kolaylıkta şu olabilir; mesela 100.000 dolarlık bütçe talep ettiğimiz projemiz için bağış severler 95.000 dolar toplamışsa ve bize tanınan müddet bitmek üzereyse, kredi çekerek eksik kalan 5.000 doları kendi projemize bağışlayarak projemizin gerçekleştirileceği tutar olan 100.000 doları hibe olarak alabiliriz. Kickstarter’de bağışlarımızı artırmanın başka bir yolu ise projemize hikaye hazırlayıp bağışçıları projemize yardım etmeye razı edebiliriz. Bunun için samimi ve projemizin hedeflerini açıkça anlatabileceğimiz, farklı yollardan da insanlara ulaşmayı sağlayabilecek bir video çekmek olabilir.

Tabiri caiz ise kendi projemizin tanıtımını ve reklamını yaparak bağışçılarımızı ikna edebiliriz. Ayrıca hiç tanımadığı kişilere büyük miktarlarda bağışlar yapan bu bağışçılara paralarının karşılığını vermemiz gerekiyor. Bu insanları hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmamamız bizim için önemli bir nokta.

Kickstarter nedir, ne işe yarar diye düşünen okurlarımıza bu sitenin bizim hayallerimizi ertelemeden gerçekleştirebileceği bir internet platformu diyebiliriz. Size ait ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz bir projeye sahip iseniz Kickstarter ile bu projenizi gerçekleştirmeniz artık bir hayalden çok daha yakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu