Otomobil

Lamborghini Aventador LP 700-4

Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarında tanıtımı yapılan otomobillerden, Lamborghini Aventador LP 700-4 için daha önce bir tanıtım yazısı yazma niyetindeydim. Fakat aracın geçen gün bir otomobil forumunda denk geldiğim siyah mat kaplama olan resimleriyle beraber sanırım daha ilgi çekici bir konu olacak fikrindeyim.

Öncelikle neden Aventador? Kısaca bahsetmek gerekirse; Aventador, Ekim 1993’te Saragossa Arena‘daki boğa güreşindeki cesareti ile Trofeo de la Peña La Madroñera ünvanını alan boğanın adı. Lamborghini’de yeni amiral gemisinin adını, cesaretinden dolayı Aventador olarak koymuş.

Karbon fiber yolcu kabini ve monokok gövdeye sahip olan araçta güvenlik ve hafiflik ön planda tutuluyor.

Aventador, 6,5 litre ve 12 silindirli bir motora sahip. Ayrıca araç 700 HP gücünde ve 1575 KG ağırlığında.

7 ileri şanzımanı şimdiye dek geliştirilmiş en yüksek verimli motor olarak tanıtılıyor. Corsa (yarış modu) seçildiğinde vites  değişim süresi yalnızca 50 milisaniye. Formula 1 araçlarında vites geçiş süresi ise 40 milisaniye.

0-100 km. ye 2,9 saniyede ulaşan araç, bu konuda Bugatti Veyron, Porsche 911 Turbo S ve McLaren MP4-12C’yi de geride bırakmış gözüküyor. Ve Lamborghini Aventador LP 700-4’un maksimum hızı ise 350 km olarak açıklanıyor.

Önde 400 mm, arkada ise 380 mm fren diskleri kullanılıyor. Ve yine önde 19 inç, arkada ise 20 inç jantlara sahip. Bunun sebebi ise; F1 araçlarında gibi bir süspansiyon sisteminin Aventador’da kullanılmak istenmesi. Arka tasarımda en yüksek aerodinamik değerlerinin elde ediliyor. Ve yine F1 araçlarındaki gibi 4 teker çekiş sistemi ile yol tutuşu maksimum seviyeye çıkartılıyor.

1575 kg ağırlığında olan araç, aynalar dâhil 2,7 m genişliğinde ve 4.78 m uzunluğunda.

Strada (sokak), Sport (spor) ve Corsa (yarış) olarak belirlenen 3 adet “Sürüş Seçim Modu” bulunuyor.

İç dizaynında bluetooth, navigasyon, usb, iPod kullanımına uygun bir panel. Dâhili bilgisayar ve 7 inçlik TFT ekran mevcut. Start düğmesi ise orta panelde bulunuyor.

Tasarım olarak Murcielago ve Reventon modellerini andırsa da başlı başına bir Lamborghini olarak spor-yarış otomobili klasmanında alıcılarını bekliyor. Alıcılarını bekliyor demişken fiyatından da bahsedelim. Aracın Türkiye’deki satış fiyatı  655 bin Euro olarak gözüküyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu