ListeOtomobil

Lamborghini Hakkında Bilinmeyen 5 Gerçek

En hızlı 10 Araba yazımızla başladığımız otomobil yazılarına farketmez.net adresinde daha fazla yer vermeye başladık.Şüphesiz Lamborghini, şimdiye kadar üretilen en performanslı ve en güzel görünüşlü otomobillerden biridir. Özellikle, zengin otomobil koleksiyoncuları da, koleksiyonlarını bir Lamborghini’den yoksun etmek istemezler. Bugüne kadar en sevilen ve en çok satan modelleri de, Diablo, Gallardo ve Murcielago. Lamborghini, sanıldığı gibi, “lamborcini” olarak değil, İspanyolca olduğu için, “lamborgini” olarak okunuyor. İşte Lamborghini hakkında pek bilinmeyen 5 gerçek;

Lamborghini 350 VGT

Yazıda Neler Var?

Gerçek 1

Lamborghini’nin bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek hızı, saatte 370 km ile, Murcielago’nun Le Mans versiyonu olan Murcielago R-GT modelidir. En yüksek hıza ulaşan cadde versiyonu ise, 340 km/h ile Murcielago LP640 modelidir. Her iki model de 6000 cc’den büyük V12 motora sahip modeldir.

Lamborghini Countach
Lamborghini Countach

Gerçek 2

Lamborghini, kurulduğu günden 1978’de iflas ettiği güne kadar, bağımsız ve müstakil bir şirketti. 1978’deki iflastan sonra Chrysler’e geçti. 1998’de ise, Alman markası Audi tarafından satın alındı.

lamborghini aventador

Gerçek 3

Lamborghini otomobillerinin büyük bir çoğunluğu V12 motorlara sahiptir. Ancak son çıkan Gallardo modeli V10 motorla üretilmiştir. Ve bugüne kadar hiç bir Lamborghini V8’den daha düşük bir motora sahip değildi.

Diablo Makas Kapı
Lamborghini Diablo

Gerçek 4

Lamborghini ilk otomobilini 1963 yılında üretti. Modelin adı 350GTV ve ulaşabildiği maksimum hız 280 km/h idi. 300 km/h nin üstüne çıkan ilk Lamborghini ise 1974 yılında üretildi ve adı Countach idi.

lamborghini murcielago

Gerçek 5

Countach, Diablo ve Murcielago modellerinin tümü, üste doğru açılan makas kapılara sahip ancak Gallardo’da böyle bir özellik yok. Diablo ve Countach’ın artık üretilmediğini göz önüne alırsak, günümüzde makas kapıya sahip ve güncel üretimde olan tek model Murcielago.

lamborghini reventon

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu