MüzikTeknoloji

Maddelerle Spotify ve Apple Music Karşılaştırması

Apple Music Türkiye’de yayına geçen günlerde açıldı açılalı, bir versustur gidiyor. Hatta ilk Apple Music ile ilgili ilk inceleme yazısını da Apple Music Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusunda ele almıştık. Eh, bu karşılaştırmayı yapmak, biraz da kullananlara düşüyor aslında. Teorik açıdan bir karşılaştırma yapılır ise, Apple’ın kalitesi su götürmez; ancak yok mu hiç yıllardır bu işi yapan Spotify’ın yeri bu piyasada? Elbette var. Peki yok mu Apple’ın Spotify’ı katlayan birkaç özelliği? Elbette var. Yine de Spotify Premium Kullanmanız İçin 5 Sebep yazısında, Spotify neden bu kadar çok popüler ve zirvede onu da anlatmıştım. Bir kullanıcı olarak, iki uygulamayı da değerlendirmeye aldım ve karşılaştırıyorum. Karşılaştırma, tamamen tecrübelerime ve gözlemlerime bağlı olarak ilerleyecek, herhangi bir objektif durum yok yani. Tamamı ile sübjektif ve bireysel düşünceler.

apple music vs spotify

Ses Kalitesi

Ses kalitesi açısından Apple Music kesinlikle bir adım öne çıkıyor. Spotify ayarlarında, en yüksek ses kalitesini seçseniz dahi, bazı zamanlar Spotify albümlerinin verdiği kalite; çok da iyi olmayabiliyor. Ancak Apple Music arşivindeki hemen hemen tüm albümün ses kalitesi aynı değerde ve bu çok iyi. Dolayısı ile, Spotify bu durumda OUT, Apple Music ise IN oluyor.

Müzik Arşivi

Apple Music, arşivinde 30 milyon şarkı barındırıyor ancak Türkiye’de özellikle güncel albümleri henüz yayınlamaya başlamadı. Henüz, herhangi bir Türkçe desteği de bulunmayan Apple Music tarafında herhangi bir yerden albüm de talep edemiyoruz. Spotify tarafında ise, sanatçıların albüm çekme durumu mevcut ve her sanatçının albümü bulunamayabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Adele albümünü Spotify’dan çekmişti. Sonuç olarak, iki tarafta da Türkiye bazında belli başlı sorunlar var; bu versusun herhangi bir kazananı yok.

Çalma Listeleri

Apple Music, henüz beta modunda olduğundan ötürü; bunu konuşmak için oldukça erken ancak küratörlerin ve editörlerin oluşturduğu çalma listeleri oldukça yavan. Spotify’da ise bu durum oldukça iyi. Apple Music, bu şekilde devam ederse; çalma listeleri konusunda kısır bir hal alacak gibi görünüyor. Şimdilik beta sürecinde olan uygulama, geliştirildiği vakit güzel şeyler ortaya koyabilir ancak çalma listesi açısından bu versusun galibi, elbette Spotify.

Günceli Yakalamak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; Spotify, ücretsiz kullanım akabinde kullanıcılarına, ücretsiz ve yasal müzik zevkini reklamlar aracılığı ile de olsa sunuyor. Ancak bu durumun en büyük derdi; sanatçıların, bu platformdan albümlerini çekmesi oluyor. Bu durumda, Spotify, günceli yakalayamamaktan elbette müzdarip. Keza, Spotify kullanıcıları da öyle. Ancak, Apple Music’te böyle bir dert şimdilik yok ve günceli anında yakalayabiliyor, albümleri arşivine kazandırabiliyor. Bu sebepten, bu versusun kazananı Apple Music oluyor.

Fiyat

Apple Music, üç ay bedava deneme süresi ile şu sıra kullanıcıları kazanmak derdinde; ancak Spotify’ın da Enpara ve benzeri kurumlar aracılığı ile yaptığı kampanyalar mevcut. Her iki servisin de kampanyalarını saf dışı bıraktığımız vakit, karşımıza, hemen hemen aynı fiyat politikaları çıkmakta. Bu sebepten, bu versusun da herhangi bir kazananı yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu