ListeTurizm

Mimari Harikası 10 Şehir

Yazımıza başlamadan şunu belirtelim, bu şehirler sadece yurt dışındaki mimari harikaları. Bizim şahsi fikrimizi soracak olursanız, tabi ki, güzel Türkiyemizin İznik’i, Bursa’sı, Sivas’ı, Konya’sı, Urfa’sı,  dört bir köşesi ve kuşkusuz şehirlerin şahı İstanbul’u gönlümüzde taht kurmuştur. Ancak bu yazımızda yurt dışındaki güzel mimariye sahip şehirleri değerlendireceğiz ve bu şehirlerden 10 tanesini resimleri ve mimari yapıları ile sizlerle paylaşacağız.

Mimari açıdan birbirinden güzel 10 şehri, görmüş olanlarınız varsa, yorumlarınızla yazımızı zenginleştirmeniz bizi sevindirir.

Floransa, İtalya

Floransa, Avrupa’da rönesans mimarisinin başkenti olarak bilinir. Mutlaka görmeniz gereken yerler ise; Güzel Sanatlar Akademisi, Sanat Müzesi, Belediye Sarayı olarak sıralanabilir. Ayırca bu şehirdeki kiliseler de sizi hayran edebilir. Ayrıca kesinlikle görmeniz gereken bir diğer mimari yapı ise Ortaçağa ait bir köprü olan Ponte Vecchio.

Paris, Fransa

Eğer Paris’e gitmek istiyorsanız, gezinizi biraz uzun tutmanızı öneririz. Çünkü bu şehir kocaman bir müze gibi. Eyfel Kulesi, Moulin Rouge, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Arc de Triomphe, görmeniz gerekenlerden sadece bir kaçı…

Berlin, Almanya


Berlin turuna tarihi eski şehir bölgesinden başlamak iyi bir fikir olacaktır. Sony Center, Reichstag Musevi Müzesi görmeniz gereken diğer mimari yapılar. Berlin’in meşhur kapısı ve Berlin duvarının kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Brasilia, Brezilya


Şehir birbirine bitişik iki alandan oluştuğu için, gökyüzünden bakıldığında dev bir kelebeği andırıyor. Şehir UNESCO Dünya Mirası listesine dahil. Basilica Katedrali, Alvarado Sarayı ve Cumhuriyet Kültür Kompleksi görmeniz gereken mimari yapılardan bazıları.

Şangay, Çin

Şangay’da modern sanatın en güzel örneklerini görebilirsiniz. Dünyanın en uzun binalarından Jin Mao Kulesi kesinlikle görmeye değer. Oriental Pearl Tower ‘a ise sadece hayran olmakla kalmayıp, konaklama ve alışveriş de yapabilirsiniz.

Atina, Yunanistan

Atina’yı ve mimari yapıları bir kaç kelime ile özetleyebiliriz; Acropolis, Parthenon, Academy of Athens, ve mimari güzelliklerin en yenisi olan Atina Olimpiyat Stadyumu.

Barselona, İspanya

Uzun bir tur düzenlemeniz gereken şehirlerden biri de Barselona. Park Guell, Palau de la musica Catalana, Hospital de Sant Pau, Temple Expiatori de la Sagrada Familia, the Montjuic Communications Tower, Türkçe çevirileri pek kolay olmayan ama gördüğünüzde hayran kalacağınız mimari yapılardan bazıları.

Dubai, Birleşik arap Emirlikleri

Dubai için limit yok. Burada ne hayal edildiyse gerçeğe dönüştürüldü. Şehrin her köşesi modern mimari harikaları ile dolu. Mühendislik, fizik, matematik ve hatta kimya bu şehirdeki yapılar için seferber edildi. Ve bundan emin olun ki çok kısa bir zaman öncesine kadar burası bir çöldü ve görebileceğiniz tek şey uçsuz bucaksız kumluklardı.

Roma, İtalya

Burada modern mimariye ait bir şey görmeyeceksiniz. Peki ne mi göreceksiniz ? İşte bir kaç örnek ; Colosseum, Roma Forumu, Sistine Şapeli, Panteon v.s. Buraya kadar gitmişken Vatikanı da görmeden geri dönmeyin deriz.

Chicago, İllinois Eyaleti A.B.D.

Sanki “gökdelen” kelimesi bu şehir için üretilmiş. Amerika’daki en uzun bina The Sears Tower bu söylediğimizi kanıtlar nitelikte. Marina city, Millennium Park ve Wrigley Binası da görmeniz gereken yerler arasında.

Bu liste bizim oluşturduğumuz bir liste ve tabi ki sizden gelen önerilerle bu listeye rakip bir liste de oluşturabiliriz. Farketmez.net i takip etmeye devam edin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu