Hobi

İlk Kez Kamp Yapacakların Dikkat Etmeleri Gereken Şeyler Nelerdir?

İlk kez kamp yapmak hem heyecanlı hem de korkutucu olabilir. Kamp yapmak daha önce yapmamışlar için biraz caydırıcı olsa da, eğer iyi planlanırsa muhteşem bir tecrübeye dönüşebilir. Ormanlık ya da kırsal alanda kamp kurmaya gitmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir hayli fazla nokta var.

Neler götüreceğinizden neler yapacağınıza, neler pişireceğinizden neler yapmayacağınıza, karar vermeniz gerekenler listesi uzayıp gidiyor. Bu durumda eğer tatlı bir ilk kamp anısına sahip olmak istiyorsanız, vereceğimiz önerileri ve belirteceğimiz noktaları dikkate almanızda fayda var.

İlk Kez Yapacaklara Kamp İçin 5 İpucu

Kampa giderken yanınıza alacaklarınızı planlayın.

İlk kamp yolculuğunuz için almanız gerekenler arasında, iyi bir sırt çantası, bir çadır, yeteri kadar giyecek, küçük bir el feneri, minik bir soba, ilk yardım kiti, uyku tulumu, kaliteli bir el feneri daha, bir su şişesi, pişirme ekipmanları ile kap kacak, güneş gözlüğü, tercihen su geçirmez bir çift spor ayakkabı, bir çift terlik ve ateş yakmak için uygun bir baca yer alıyor. Aynı zamanda böcek ilacı ve böcek kovucu sprey, istediğiniz bir kitap ya da dergi, telefonunuz için bir seyyar şarj ünitesi ve gideceğiniz bölgeye ait bir harita da işinize yarayabilecek diğer şeyler.

Gideceğiniz yere önceden karar verin.

Kamp yapmaya karar verdiniz ancak nerede kamp kuracağınızdan emin değilsiniz. Bu durumda işe yarar bir kamp alanı bulmak için birden fazla yol var. Yaşadığınız şehrin yakınında kamp yapmaya el verişli alanları internetten aratabilirsiniz ya da kamp yapan, bu hobiyle ilgilenen arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Ancak kamp lokasyonları tek tip değildir. O yüzden kamp tecrübenizden ne beklediğiniz de önem arz eder. Örneğin, balık tutma beklentiniz varsa, avlanmanın serbest olduğu bir göl kenarı tercih edebilirsiniz. Çok da ilkel koşullarda vakit geçiremem, hiç olmazsa asgari insani ihtiyaçlarımı gidermeliyim diyorsanız, seyyar tuvaletlerin ve duşların bulunduğu, sadece kamp için tasarlanmış alanları tercih edebilirsiniz. Bu tür alanlar, hemen hemen tüm sahil şeritlerimizde mevcut.

Hava ve arazi koşullarını göz önünde bulundurun.

Kamp yapacaksanız önceden karar verip planlamanız gereken şeylerin başında kamp yapma zamanı geliyor. Özellikle iyice tecrübe kazanana kadar hava şartlarının en uygun olduğu zamanda kamp yapmalısınız. Uzun vadeli hava tahmini sitelerinden sağanak yağış ve fırtına riskinin en düşük olduğu tarihler belirlenebilir. Kamp alanındaki faaliyetlerinizi kısıtlayacağı için çok sıcak ve çok soğuk günler de kamp için el verişli günler değildir. Daha ortalama günler kamp için tercih edilmelidir.

Kampta yapacaklarınızı düşünerek hazırlık yapın.

Kampa gidiyorsanız, orada neler yapacağınıza karar verip ona göre hazırlık da yapmalısınız. İster tüm gün arkanıza yaslanarak, kitap okuyarak keyif yaparsınız, isterseniz de tırmanma, yürüyüş, balık tutma, açık hava oyunlar, yemek pişirme gibi etkinlikler için hazırlık yaparak eğlenceli vakit geçirirsiniz. Ancak etkinlik yapacaksanız bunlar için gerekli malzemeyi yanınızda götürmeyi unutmamalısınız. Gideceğiniz yere göre karar verip, anlık etkinlikler üretmek istiyorsanız, bu kez temel alet edavat götürmeniz gerekir. Bir kaç çivi, çekiç, testere, keskin aletler işinize yarayacaktır.

Kamp için kap kacak ve yiyeceklerinizi ayarlayın.

Yanınızda portatif bir ocak götürürseniz, pişirebileceğiniz şeylerin bir sınırı yok. Ne isterseniz onu pişirirsiniz. Çay, kahve, yumurta, sıcak sandviçler ya da mangallık sucuk, sosis et… Yenilecek şeyleri de gittiğiniz mevsime göre seçebilirsiniz. Sıcak bir günde, sıcak bir bölgeye kampa gidiyorsanız, çabuk bozulacak et-süt ürünlerinden uzak durmanız iyi olur. Pişirme esnasında çıkabilecek sorunlara karşı, karnınızı doyuracak hazır bir şeyler bulundurmanızda da fayda var.

Kamp hobisi ve kampçılık aslında asgari malzeme ile doğada yaşama ve doğayı kucaklama sanatıdır. Kendinizi ve ilginizi elektronik şeyler ve fazla teknolojik malzeme ile dağıtmanız kamp doğasına aykırıdır.

Farketmez.net sitesinde, hem kamp ve kampçılık hem de diğer hobilerle ilgili rehber yazıları okumaya devam edebilmek için sitemizi takip etmeye devam etmeniz yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu