İnternetTeknoloji

Netbook Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle ülkemizde son dönemin Iphone ile beraber en popüler teknolojik aleti tartışmasız netbooktur. Dizüstü bilgisayarlara göre oldukça portatif, hafif ve epey bir ucuz olması, insanların netbooka yönelmesinde önemli birer faktör. Tabi ki fiziksel olarak hafifleyen netbooklar, dizüstüne göre düşük performansa sahiptirler. Bununla beraber de fiyatları dizüstü bilgisayarlara göre daha uygundur. Özellikleri bakımından pek farklılık göstermeyen bu cihazların, fiyatları arasında da çok bir fark yok. Biz de bu yazıda netbook almak isteyen ama kararsız olan ziyaretçilerimizin kafalarındaki sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi hangi marka olursa olsun netbookların ortalama fiyat aralığı 500-1000 TL arasında. Bunu gören bazı netbook müşterileri, alacağı cihazda hiç bir özelliğe bakmadan sadece rengine göre seçim yapıyor maalesef. Netbook markaları da bunu çok güzel bir şekilde pazarlıyor. Bildiğiniz gibi, 400 TL’ ye çeşit çeşit renkelerde netbook bulabiliyorsunuz.

Netbook Özellikleri

Netbook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • En önemli kriterlerden biri işletim sistemidir. Bazı netbooklarda Linux yüklü olanların fiyatları düşükken, Windows işletim sistemine sahip netbooklar biraz daha pahalıdır. Kaldı ki ülkemizde zaten çoğunlukla Windows kullanılıyor ve daha yaygın. Eski netbooklarda Windows XP kurulu gelirken, günümüzde çoğu netbook Windows 7 Starter yüklü olarak verilmekte. Windows 7 Starter versiyonu, Windows 7 Home Premium, Professional ya da Ultimate versiyonlarına göre oldukça kısıtlı özelliklerin olduğu bir sistemdir. En basitinden duvar kağıdını değiştirememek çok can sıkıcı bir durum. İşletim sistemini yükseltmek içinse belli bir miktar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ya da riske girer, internetten lisanssız olarak indirdiğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz. Bu sebepten, eğer mümkünse Windows 7 Starter Edition’ dan kaçının.
 • Maalesef ki bütün netbooklarda, kart okuyucu bulunmuyor. Cep telefonuyla yada fotoğraf makinasıyla çektiğiniz resimleri,videoları aktarmak için kart okuyucusunun olması önemlidir.
 • Netbooklar için bluetooth özelliğinin olması oldukça önemli bir kriterdir. Çünkü kart okuyucu yoksa, medya alışverişini bluetooth yardımıyla yapabilirsiniz.
 • Yine hepsinde webcam bulunmuyor. Bir çok kişinin sadece internette sörf yapmak, MSN’ de konuşmak için aldığı bir bilgisayarda webcam olmaması ileride biraz eksiklik hissettirebilir.
 • Ebatlarına, netbook alırken kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Örneğin; parmaklarınız biraz büyükse, ekranı 7″ olan bir  netbooku kullanırken oldukça zorlanırsınız. Sırf daha küçük olsun diye, kullanırken rahat edemeyeceğiniz bir netbook almak, ilerleyen günlerde sizi epey zorlayacaktır. Şu an için en ideal ekran boyutu, 10″ olarak söylenbilir.  Hatta 11.6″ ekrana sahip olanların da artık fazla fiyatı yüksek değil. Satın alırken mutlaka karşılaştırmasını yapmanızda fayda var.
 • Pil ömrü süreleri de oldukça önemli bir faktördür. Pil ömrünü nasıl daha fazla uzatabileceklerini düşünen firmalar, yeni teknolojik gelişmelerle farklı kolaylıklar sağlıyor bu konuda. Kullanırken size özel güç seçenekleri oluşturuluyor ve maksimum performans almanız sağlanıyor. Ama sizin netbook alırken azami pil ömrü seçeneği sunan cihazları tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Hatta en az 6 hücreli bataryaya sahip netbookları tercih etmenizi öneririz.
 • Çözünürlük seviyesinin yüksek olması hatta ekran yansımasını önleyen sisteme sahip olması, film izlerken ya da ışıklı ortamlarda size kolaylık sağlacaktır.
 • Dikkat edilmeyen ancak önemli bir husus da, netbookların wireless performansı. Maalesef bazı markalarda hatta modellerde wireless çekim gücü değişiklik gösterebiliyor. Netbook seçerken -tabi mağazada internete bağlıysa cihazlar- wireless çekim güçlerine dikkat edin. Yan yana olan netbooklardan bir tanesi 1, öteki 3 çekiyorsa; 1 diş çeken netbooktan uzaklaşın.
 • Netbookun alt tarafında RAM ve HDD için kapağı olması sizin için avantajdır. Hergün gelişen teknolojiyle, kullandığınız netbook bir süre sonra size yetmeyebilir ve ek bir donanım eklemek istediğinizde pratik olarak değişiklik yapabilmenize imkan verir.
 • Her saniye yeni teknolojilerin ortaya çıktığı günümüzde, sizin de yeni üretim netbookları tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Her yeni teknoloji daha az enerjiyle, daha yüksek performansı size sunacaktır.
 • Netbook alırken kesinlike mağazada alacağınız ürünü inceleyin. İnternet üzerinden sipariş verecekseniz de, herhangi bir mağazadan aynı modeli inceleyebilirsiniz. Klavyesi kullanışlı, size sorun çıkarmayacak yapıda olmalı.
 • USB port sayısının çokluğu sizin için çok önemli bi kriter olmalı. Unutmayın ki; bu cihazlarda CD/DVD sürücüsü bulunmuyor. Hatta USB 3.0 bağlantısının olması önemli bir artıdır netbooklarda.
 • Çoğunda mecvut ama siz yine de VGA bağlantısının olduğuna dikkat edin. Sunum için ya da büyük bir ekrana bağlamak için gereklidir.
 • Aslında bir çok bilgisayarda en önemli kriter olan işlemci, netbooklarda çokda fazla önem teşkil etmiyor. Çünkü; Intel firması sadece netbooklar için atom işlemcisi üretti ve neredeyse tüm netbooklarda atom işlemci mevcuttur. Bir kaç madde önce bahsettiğimiz gibi, yeni teknoloji, yeni üretim netbooklarda daha üst seviyede atom işlemciler mevcuttur. Alırken yeni üretim almanız zaten doğal olarak iyi bir işlemciye sahip olmasını sağlayacaktır.
 • Buraya kadar sadece özelliklerden bahsettik. Ancak şunu asla unutmayın; pahalı olan her zaman iyi değildir. Eğer herkeste var benim de olsun zihniyetinde değilseniz; netbook alırken ne istediğinizi öncelikle belirleyin. Amaç portatiflik ve hafiflik olmalı. En iyi görüntüye, en iyi dizayna, renge sahip olan netbook ilk tercih sebebiniz olmamalı.
Renkli Netbook

Netbook Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

 • Özelikle netbookların çıkış amacı, yanında sürekli laptop taşımak zorunda kalan profesyoneller, öğrenciler ve sık sık seyahat eden kişilerin işlerini kolaylaştırmaktır.
 • Yüksek grafik gücü bekleyen programları/oyunları çalıştırmaz. Örneğin; 3 boyut modelleme programları, Photoshop, Dreamviewer ya da ortalama bir laptopun açacağı bir oyunu açmaz.
 • Aynı anda 4-5 programı çalıştırmak pek mümkün değildir.
 • Günlük işler için kullanıma uygundur. Fazla bir kaynak istemeyen Office programlarını açmak, internette gezmek, maillerini kontrol etmek için tasarlanmıştır.
 • CD/DVD sürücüsü yoktur. Bu yüzden işletim sistemini USB’ den yüklemek gereklidir. Neredeyse tüm netbooklar işletim sistemi yüklü gelir ve disklerin belli bir kısmında recovery kısmı mevcuttur.
 • Yine CD/DVD gibi bazı özelliklerden feragat edildiği için fiyatı dizüstü bilgisayarlara göre oldukça düşüktür.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu