Otomobil

New York Otomobil Fuarı 2011

New York çok fazla insanın otomobil kullandığı bir yer olmasa bile, insanların otomobilleri ile gösteriş yaptıkları bir yer olmaya devam ediyor. NASCAR şampiyonu New York’a gittiğinde etrafta bir sürü güçlendirilmiş modifiye arabanın yarışa hazır halde onu beklediğini görmüş. Ancak 2011 New York Auto Show’da aragazı veren sabırsız arabalar değil, pırıl pırıl konsept arabalar ziyaretçileri bekliyor. Toplamda 1.2 milyon insan, fuarı görmek için New York’ta olacak ve 35 ilk kez görücüye çıkacak 56 konsept model gözler önüne serilecek.

New York Otomobil Fuarı 2011, 22 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında, Manhattan’ın merkezinde Hudson River’ı gören Jacob K. Javits Convention Center’da düzenleniyor. Fuarın bir şanssızlığı var, o da Çin – Şangay’da benzer bir etkinlik düzenleniyor olması. Hatta Çin’deki etkinliğin daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bir parantez de Amerika ve Çin arasındaki otomobil pazarı için açarsak, Çin’de bu yıl gerçekleşecek tahmini satış rakamının Amerika’da gerçekleşen en iyi satış rakamını 2’ye katlaması bekleniyor.

Bu girişlerden sonra gelelim fuarda sergilenecek olan yeni arabalara. Daha önceki yazımızda tanıtmış olduğumuz, yeni Volkswagen Beetle fuarın küçük yıldızı olmuş görünüyor. Ayrıca yine önceki yazılarımızdan birinde Türkiye’de satışa sunulan Accent Blue modelini tanıttığımız Hyundai, yeni 5 kapılı modeli Accent Subcompact’ı görücüye çıkardı. Subaru 2012 model Sedan Impreza’sını sergilerken, Honda’nın yeniden dizayn ettiği 2012 Civic’de otomobilseverlerle buluştu. Nissan yeni ekonomik küçük modeli ile fuardaki yerini alırken, Chrysler ve Fiat ortaklığı da Convertible Fiat 500 modellerini otomobil kullanıcılarının beğenisine sundu.

Fuarın önde gelen arabaları önceki yıllarda olduğu gibi, lüks ve büyük motorlu arabalar olmadı. Bu yıl daha çok az yakan hibrid ve elektrikli modeller ile, küçük ekonomik modeller ön plana çıktı. Ayrıca hem ekonomik hem de işlevsel aile arabaları da ilgi çekenler arasındaydı.

General Motors’un ürettiği Cadillaclar ve Ford‘un ürettiği lüks segment Lincoln‘ler bu fuarda gözlerin arayıp bulamadığı modeller oldu. Ancak Ford yeni Taurus modelini kamuoyunun beğenisine sundu.

Burada akıllarda şöyle bir soru beliriyor. Ekonomik ve küçük arabalar giderek daha fazla müşteri bulurken, büyük ve lüks araba üreticileri bu harekete karşı nasıl bir davranış tarzı geliştirecekler. Hemen bu sorunun cevabı niteliğindeki gelişmelerden bahsedelim. BMW tamamiyle elektrikle çalışan Active E modeli ile yarışa katılırken, Amerika’da ilk kez 4 silindirli arabalar ile varlık göstermeye başladı. Lincoln Hybrid aracını geliştirdi ve Mercedes de daha küçük ve daha ekonomik modellerin çalışmalarını tamamladı.

New York Otomobil Fuarı, bir çok yeniliğin tanıtıldığı ve gizli planların açığa çıktığı bir fuar oluyor. Ancak asıl analizler ve haberler fuar bitip araçlar derinlemesine incelendikten sonra ortaya çıkacak.

Yazımızı bitirirken, Porche‘nin biraz yaratıcı biraz da esprili bir otomobilini sizlerle paylaşıyoruz. 2011 New York Otomobil Fuarında Porche tarafından Facebook’a geliyor ; araç, firmanın 1000000 facebook fanına ulaşması anısına dizayn edilmiş ve üzerinde tam 27.000 porche hayranının imzası var. Araç bu fuarda sergilendikten sonra, Stuttgart’taki Porche müzesine gönderilecek.

Fuarda görücüye çıkan diğer araçladan sizin için seçtiklerimizi alttaki galeride bulabilirsiniz.

Mercedes Concept A Class
Scion FR S Concept
Mercedes C63 AMG Coupe
Porsche Panamera Turbo S
2012 Shelby GTS
Mercedes SLS AMG

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu