Sinema

Örnek Aile: The Joneses

Tam yaz geldi derken, aniden üzerimizde dolaşmaya başlayan kara bulutlar ve dinmek bilmeyen yağmur, bizleri tekrar sinema salonlarına doğru itti. Vizyona yeni giren filmlere bakınca da, içlerinde en gidilesi olan film “The Joneses / Örnek Aile” gibi duruyor nedense. Fragmanı izlendikten sonra zaten farklı bir konu işlendiği, tipik amerikan yapımı romantik-komedi türünün dışında bir film olduğu anlaşılabiliyor. Oyuncu kadrosuda fena sayılmaz. Demi Moore‘ a, X-Files’ ın Fox Mulder’ ı David Duchovny eşlik ediyor. Bu ikilinin çocukları rolünde de Amber Heard ve Ben Hollingsworth‘ ı görebiliyoruz.

 

Filmin konusu biraz değişik ve izlerken acaba gerçekten böyle bir olay varmı denecek cinsten. Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir aile olan Jones ailesi, elit bir sitenin yeni sakinleridir. Taşınır taşınmaz etraftaki yeni insanlarla biran önce tanışmak isteyen, onlarla sıcak ilişkiler kuran bu mükemmel aile, aslında  gerçek bir aile değildir. İşin aslı, bir şirketin ürünlerini satmak için geliştirdiği pazarlama stratejisinin ürünleridir. Ailenin babası rolündeki Steve Jones’ un film boyunca ne iş yaptığı anlaşılamıyor. Gününü giyindiği son moda giysilerin içerisinde golf oynayarak geçiren bu adam aslında etrafındaki diğer erkeklerin kimine golf sopası, kimine çim biçme makinası kimine de spor araba satmanın peşindedir. Yine eşi rolünde olan ki – kendisi şirket tarafından evin lideri olarak seçilmiş – Kate, güzellik salonlarından çıkmayan, evinde partiler düzenleyen ve kendisine halen deliler gibi aşık olan bir kocaya sahiptir. Onun da amacı, yine diğer Jones’ ların olduğu gibi bir nevi kendini satmaktır. Kullandığı makyaj ürünleri, giydiği kıyafetler, dondurulmuş yiyecekler vs.. Çocukları da okula başlar başlamaz ilgi odağı olmayı başarmışlardır. Ve şirket bu ailenin satışlarından oldukça memnundur. Ama herşey yolunda gitmeyecektir tabi ki. Başta komşuları Larry (Gary Cole) ve Summer (Glenn Headly) , yeni komşularının hayatlarına girmesiyle onlarla lüks yarışına girmişlerdir. Steve, Larry için bir rakip haline gelmiş ve ondan daha fazlasına sahip olmak için farkında olmadan Jones ailesinin satışlarında müthiş bir yükselmeye sebep olmuştur..

Her ne kadar sadece dışarıya aile olarak gözüküp, evin içerisinde bunun sadece bir iş olduğunu düşünselerde, onlarda gerçek aileler gibi sorunlar yaşayacakladır. Ve bunların üstesinden gerçek bir ailede olduğu gibi hep birlikte geleceklerdir. Özellikle bunun bir iş olduğunu aklından çıkarmak istemeyen Kate, Steve’ in ilgisine bir süre sonra cevap vermek zorunda kalacaktır.

Film aslında günümüzde yaşanan marka çılgınlığına güzel bir gönderme yapıyor. Filmiz izledikten sonra bir kaç yerde de daha okudum ve yanılmadığımı gördüm. Filmde bariz şekilde Audi markasının reklamı yapılıyor. Kullandıkları her araba Audi marka olduğundan insan şüpheleniyor hani.

Neticede izlerken pek sıkılmayacağınız, sonunu büyük bir merakle bekleyeceğiniz hoş bir film olmuş The Joneses.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ‘The joneses’ filmi hakkındaki yorumlarınıza katılıyorum.Hatta marka ve lüks tutkusun gösterişle birleşince insanı ölüme bile götürebilcegini görebiliyoruz filmde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu