İnternet

PDF Dosyalarını Word Dokümanına Çevirmek

PDF uzantılı dosyalarını Word belgesine çevirmek ya da tam tersi Word belgesini PDF dosyasına çevirmek, her zaman ufak çaplı da olsa bir sorun olmuştur. Bazı ufak programlar ile bu sorunun üzerinden gelmeyi başarsak da, gerçekten işe yarayan programlar ya ücretli olur ya da grafik, tablo, resim gibi orijinal dosyada mevcut verileri bazen sağlıklı olarak aktaramaz. Hatta bazı ücretsiz yazılımlar, dönüştürdükleri belgelere kendi web sitelerinin adresini de ekler.

Hiçbir yardımcı program yüklemeden PDF dosyalarını Word veya Excel formatına çevirmek hatta PDF dosyasını düzenlemek dahi mümkün. Ancak ücretsiz olarak PDF dosyalarını açtığımız Adobe Acrobat Reader yerine, Adobe Acrobat X PRO programını satın almanız gerekiyor. Bu bize tam bir çözüm sağlıyor fakat fiyatı 500 dolara yakın. (Yasal olmayan yollardan da programı tedarik edebilirsiniz fakat tabi ki önermiyoruz (: )

Yine hiçbir ek program yüklemeden ve üstelik ücretsiz olarak Word/Excel dosyalarını PDF formatına çevirebilmek mümkün. Şayet Office 2007 kullanıcısı iseniz Microsoft’ un resmi sitesinden indirebileceğiniz Microsoft PDF Veya XPS Olarak Kaydet eklentisi ile kolayca Office ortamında hazırladığınız dosyaları PDF’ e dönüştürebilirsiniz.

Ancak genelde sorun PDF’ ten Word dosyasına dönüştürmek istenirken yaşandığından, Microsoft’ un bahsettiğim eklentisi pek çoğumuzun işini görmüyor. İşte bu sebeple size PDF dosyalarını Word’ e çevirirken kullandığım 3 yöntemden bahsedeceğim.

Yazıda Neler Var?

Smartsoft Free PDF to Word Converter

Yalnızda 4 MB’ lık bu program, basit PDF dosyalarını dönüştürme işleminde rakipleri arasında en kullanışlı ve en hızlı olanı olarak gözüküyor. Ancak dediğim gibi basit dosyaları dönüştürürken sorunsuz olarak kullanabileceğiniz program, detaylı PDF dosyalarını çevirirken her ücretsiz programda olduğu gibi hatalar çıkartıyor. Yine de birkaç sayfalık dokümanı dönüştürmek istediğinizde elinizin altında bulunmasını öneririm.

Nitro PDF to Word Online

Hiçbir ek yazılım yüklemeden ve Türkçe karakter hatalarını minimum sayıda görmek istiyorsanız, PDF dosyalarınızı online Word belgesine çeviren bu siteyi deneyebilirsiniz. Siteye girdiğinizde Word’ e çevirmek istediğiniz dosyayı seçip, mail adresinizi girmeniz yeterli. Çok kısa bir süre içerisinde Word belgesi haline çevrilen doküman mail adresinize gelecektir. Ancak çevireceğiniz belgenin boyutu eğer büyükse, mailinize bir hata mesajı geliyor. Yine de 1 mb’ tan küçük boyutta gönderdiğim 3 PDF dosyasını nerdeyse sıfır hatayla çevirdiğini belirteyim.

Sitede sadece Word belgelerine değil, Excel formatına da dosyalarınızı çevirebiliyorsunuz. Eğer sitenin bu servislerini beğendiyseniz ki -şu an kendi kulvarındaki sitelerin en iyisi- kendi yazılımları olan Nitro PDF Professional programının 14 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Zamzar

Sadece Word, Excel ya da PDF çevirmek için elinizdeki dosyayı birçok formata çevirmek için kullanabileceğiniz gayet kullanışlı bir site. Doc, DocX, Mp3, Xls, Html vs… gibi formatlara çevirmek istediğiniz dosyalar için ilk adım olarak orijinal dosyanın yerini belirtiyor, ikinci adımda hangi formata çevirmek istediğinizi seçiyorsunuz (Word belgesi için; doc ya da .docx), üçüncü adımda dosyanın gelmesini istediğiniz mail adresini belirttikten sonra ‘Convert’ e tıklayıp dönüştürme işlemini başlatıyorsunuz. Maksimum dosya boyutunun 100 mb olduğu sitede, dönüştürme işleminden sonra oluşan dosya mailinizin junk/spam bölümünü de düşebileceğiniz unutmadan hem inbox hem de junk/spam kısımlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Not: Online Pdf’ ten Word belgesine çeviri yapmak için Pdf to Word Online ve Convert Pdf to Word sitelerinden de faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu