Ekonomi

Prefabrik Evler

“Prefabrik ev” denince aklımıza hep 1999 depreminden sonraki günler gelir, mağdur olanların barınma ihtiyaçları prefabrik evlerle karşılanmaya çalışılmıştı. Ancak günümüzde prefabrik sektörü çok profesyonelleşti. Özellikle, yeterli büyüklükte arazisi olanlar ve bahçe içinde bir ev hayal edenler için çok ekonomik bir seçenek haline geldi. 1 katlı, 2 katlı hatta 3 katlı seçenekleri de olan prefabrik yapılar düşük maliyeti ve kısa zamanda uygulanabilirliği ile çok cazip.  Bu işi yapan firmaların sayısı da son yıllarda çok arttı. Morelli Prefabrik, Akel Prefabrik, Villa Yapı Prefabrik bunlardan sadece bazıları. Bu evlerin nasıl uygulandığı ve fiyatlarının ne olduğu merak edilen konular arasında. Prefabrik ev fiyatlarıburaya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu tip arazi üzerine hazır ev uygulamalarında temelde 3 seçeneğiniz mevcut.
Bunlardan ilki ve diğerlerine göre daha maliyetli olanı, “kütük evler”. Beton zemin üzerine birbirine geçme yerleri önceden hazırlanmış kütüklerle uygulanıyor. Bu evler genellikle tek katlı. Gerçekten çok şık gözüküyor ve çift duvar uygulamaları ile özellikle ısı yalıtımı sağlandığında, dağ evleri, yayla evleri ya da çiftlik evleri için çok uygun.

İkinci seçenek çelik konstrüksüyon uygulanarak yapılan prefabrik evler.Beton üzerine yapılabilen bu evler de en çok 3 katlı olabiliyor. Bu evleri bir zamanlar Uğur Dündar’ın yapmış olduğu programdan hatırlayabilirsiniz. Bu evlerde, çelik konstrüksüyonun dış tarafına ve iç tarafına amerikan suntası olarak bilinen ısı ve ses yalıtımı yüksek düzeyde olan ayrıca zor alev alan ahşap bir panel uygulanıyor. Bu iki panelin arasına ise cam yünü ya da cam elyafı olarak bildiğimiz sarı renkli ve yumuşak bir madde dolduruluyor. Bu madde hem çok yüksek ısı yalıtımı sağlıyor hem de alev almıyor. Evin dış kısmı ise mantolama ya da american siding yöntemleri ile iyice sağlamlaştırılabiliyor. Ortaya betonarme evi hiç aratmayan mükemmel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Üçüncü seçenek, kalın ve dayanıklı plastik malzemeden yapılan prefabrik evler. Bu evler de 2 katlı olabiliyor ancak daha çok tek katlılar tercih ediliyor. Bu evler de beton üzerine uygulanıyor ve diğer yöntemlere göre az maliyetli ve pratik olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu