Gündem

Rusya Vizesi ile İlgili Resmi Açıklama

Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız ve Rusya Başbakanı Medvedev yaptıkları ortak bir açıklama ile Türkiye – Rusya arasındaki vize uygulamasını kaldırdıklarını açıklamışlardı. Daha sonra bu uygulamanın 90 gün ile sınırlı olduğunu öğrendik, sonra da bu sürenin 30 gün olduğu söylentileri ortalığa yayıldı. O günlerde sitemizde bu haberlere ilişkin şöyle bir yazı da yayınlamıştık. Ancak sizlerden üst üste gelen yorumlar üzerine konuyu tekrar araştırdık ve Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesinde yazımızın devamındaki bilgilere rastladık.

Bakanlığın sitesindeki vize uygulamaları bölümüne girildiğinde, Rusya Federasyonu ile ilgili şöyle bir açıklama yer alıyor, aynen alıntı yapıyoruz ; ” Rusya Federasyonu: Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Hususi,  Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. ”

İşte burada da yazının yer aldığı sayfayı sizlerle paylaşıyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Rusya ile vizenin kalkmadığına dair gördüğünüz bu yazı Dış İşleri Bakanlığının internet sitesinde yer alıyor. Herkesin aklında Rusya’ya vize kaltı mı kalkmadı mı ? gibi bir soru vardı. Öyle sanıyoruz ki bu açıklamadan sonra olmaz. Bizim yorumumuz ise son anda çıkan bürokratik pürüzler yüzünden bu anlaşma devreye sokulamadı, yapılan açıklamalar da geri alınırsa imaj zedelenebileceği için, olumsuz yönde bir resmi açıklama gelmedi. Şu an için söylenebilecek en net şey şudur ki, turist olarak Rusya’ya gitmek istiyorsanız vizeye tabisiniz. Belki yapılan anlaşma önümüzdeki günlerde yüyürlüğe girer, o zaman da yine buradan sizi bilgilendiriyor olacağız.

Eski yazımıza son gelen yorumda da bir arkadaşımız Dışişleri Bakanlığını telefonla aradığını ve vizenin kalkmadığına dair bilgi aldığını yazmıştı. Kendisine verdiği bilgi için çok teşekkür ediyoruz.

Maalesef durum olumsuz ama bizi takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu