Gündemİnternet

Seçimler ve Sosyal Medya

Haftalardır gündemi işgal eden tek madde seçimdi. Bugün itibariyle de seçim ve propaganda maratonu bitmiş durumda. Bundan böyle başka bir maraton başlayacak ve siyaset bir müddet daha gündemi meşgul edecek görünüyor.

Bu gündemde bilgi akışı çok büyük önem arz ediyor. Artık televizyonlar internetle haşır neşir olan insanları tatmin etmiyor. Çünkü bilgi artık istenildiği zaman ulaşılan bir olgu haline geldi. Dolayısı ile televizyonlarda öğrenmek istediğiniz bilginin kayan yazı ile gelmesini ya da başka birinin ağzından çıkmasını beklemek geride kalmak üzere. Sosyal medya seçimler gibi önemli bir konuda da atılım yapmış durumda. Tivibu Seçim Online programı dijital platformda en çok izlenen 8. programken, 42 kanal, dipnot.tv ve ttnet tivibu’nun iş birliği ile canlı olarak yayınlanan ve Cüneyt Özdemir’in sunduğu programa yer verdi. Program internetten de çok sayıda insan tarafından takip edilirken, dipnot.tv internet sitesinden, istenilen şehirdeki oy oranı ve seçimler ile ilgili nokta atışı bilgileri elde edilebildi.

Artık hız ve kesinlik, bilgide bulunması gereken iki önemli özellik haline geldi. İnternet önceden bir bilgi çöplüğü olarak algılanırken , derli toplu çalışan ve güvenilir kurumlar haline gelmeyi hedefleyen sosyal medya ya da internet medyası adı verilebilecek kuruluşlar bu algıyı değiştirmek üzere. Bu akımın öncüsü de bize göre, Cüneyt Özdemir. Sosyal medya konseptinde işlev gören bir çok güvenilir mecra olduğu halde, Cüneyt Özdemir’in, muhabirlikteki tecrübesi ve medyatikliği ile birleşen karizması sayesinde, bundan 20 sene sonra Sosyal medyanın önünü açan, temelini atan isim olarak anılacağı düşünülebilir.

Burada önemli nokta, geleneksel medya kuruluşlarının bu gelişmeler karşısında nasıl hareket edeceğidir. Çünkü şu bir gerçektir ki, seçimler gibi, sıradan vatandaşın net bilgiyi kendi imkanları ile elde edemeyeceği bir konuda bile, geleneksel medyaya ihtiyacı kalmamıştır. İnsanlar ellerinde tuttukları 1 kilogramdan daha hafif cihazlar ile gelenekleri yıkmaktadırlar. Ayrıca henüz emekleme dönemindeki sosyal medya bile böyle bir yıkım oluşturabiliyorsa, üzerine araştırma yapılmış, yeni fikirler ve yeni konseptler ile geliştirilmiş sosyal medya, yeni bir dünyanın kapılarını ardına kadar açacak demektir.

Sadece eğlence değil, haber ve bilgi gibi daha ciddi ihtiyaçların da sosyal medya üzerinden karşılanacağı bir çağa giriyoruz. Bu eğlencenin ciddi bir ihtiyaç olmadığı anlamına gelmiyor ama, youtube gibi eğlence üzerine kurulmuş bir sitede bile, livestream bölümünde dipnot.tv’nin seçim programının tüm dünyada en çok izlenen program olması demek istediğimizi daha net ifade edebilmektedir.

Seçimlere de değinecek olursak, Türkiye’de değişen bir şey olmadı. Bundan sonra da olacak gibi görünmüyor. Eskiden, Anap ve Dyp arasında geçen seçimler sonunda, şöyle bir söz söylenmişti, “Arı gitti at geldi, ne değişti ne sanki, yine aynı zat geldi, ne değişti ne sanki?” Bu sözler şu an içinde bulunduğumuz durumu da güzel bir biçimde anlatıyor. Artık daha sakin günler gelmesi ve seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek yazımızı bitiriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu